Start › Västra Götalands län › Göteborg
Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 149 | 4 452 | 6 691 | 5 060 |
| Nettoomsättning | 6 107 | 4 452 | 6 385 | 5 060 |
| Övriga rörelseintäkter | 42 | 0 | 306 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 938 | 4 710 | 4 862 | 4 274 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 456 | 1 567 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 1 380 | 1 278 |
| Övriga externa kostnader | 1 924 | 1 656 | 1 734 | 1 521 |
| Personalkostnader | 1 514 | 1 469 | 1 681 | 1 330 |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 17 | 67 | 144 |
| Rörelseresultat | 1 211 | −258 | 1 828 | 786 |
| Finansiella poster | −88 | −91 | −16 | −189 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −7 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | −2 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 88 | 89 | 16 | 182 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 122 | −348 | 1 813 | 596 |
| Bokslutsdispositioner | −347 | 383 | −480 | −190 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −292 | 836 | −480 | −190 |
| Lämnade koncernbidrag | 55 | 453 | – | – |
| Resultat före skatt | 775 | 35 | 1 333 | 406 |
| Skatt på årets resultat | 181 | 32 | 296 | 118 |
| Årets resultat | 594 | 3 | 1 037 | 288 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 599 | 4 728 | 5 485 | 4 777 |
| Anläggningstillgångar | 4 618 | 4 041 | 3 547 | 4 660 |
| Materiella anläggningstillgångar | 648 | 59 | 76 | 1 724 |
| Byggnader och mark | – | – | 0 | 1 668 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 568 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 80 | 59 | 76 | 56 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 969 | 3 982 | 3 471 | 2 936 |
| Andelar i koncernföretag | 75 | 75 | 75 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 3 894 | 3 907 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 3 396 | 2 936 |
| Omsättningstillgångar | 981 | 687 | 1 938 | 117 |
| Kortfristiga fordringar | 497 | 687 | 389 | 116 |
| Kundfordringar | 51 | 566 | 351 | 89 |
| Övriga fordringar | 434 | 97 | 18 | 13 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | 23 | 20 | 14 |
| Kassa och bank | 484 | 0 | 1 549 | 2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 599 | 4 728 | 5 485 | 4 777 |
| Eget kapital | 2 671 | 2 077 | 2 074 | 1 277 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 571 | 1 977 | 1 974 | 1 177 |
| Balanserat resultat | 1 977 | 1 974 | 937 | 889 |
| Årets resultat | 594 | 3 | 1 037 | 288 |
| Obeskattade reserver | 620 | 328 | 1 164 | 684 |
| Periodiseringsfonder | 620 | 328 | 1 164 | 684 |
| Långfristiga skulder | 1 003 | 804 | 598 | 1 018 |
| Skulder till kreditinstitut | 653 | 454 | 248 | 668 |
| Övriga skulder | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Kortfristiga skulder | 1 305 | 1 519 | 1 650 | 1 798 |
| Skulder till kreditinstitut | 470 | 335 | 439 | 414 |
| Checkräkningskredit | 0 | 127 | 0 | 74 |
| Leverantörsskulder | 314 | 325 | 134 | 263 |
| Skatteskulder | – | 0 | 112 | 93 |
| Övriga skulder | 316 | 560 | 232 | 246 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 205 | 173 | 733 | 708 |
| Ställda säkerheter | 1 550 | 1 550 | 1 550 | 1 550 |
| Företagsinteckningar | 1 550 | 1 550 | 1 550 | 1 550 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har under året ökat med mer än 30 procent jämfört med föregående år. Ökningen beror främst på ett större antal uppdrag samt en ökad efterfrågan på bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten AB för räkenskapsåret 2024-09-01 -- 2025-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med över 30 % jämfört med föregående år, vilket främst beror på att bolaget haft färre uppdrag under perioden.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten AB för räkenskapsåret 2022-09-01 -- 2023-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 | 75 | 75 |
| Årets inköp | – | – | 75 |
Byggnader och mark
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 668 | 1 668 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 668 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 992 | 949 | 949 | 862 | 862 |
| Årets inköp | 43 | – | 87 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 913 | 890 | 873 | 806 | 661 |
| Årets avskrivningar | 23 | 17 | 67 | 144 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 973 | 383 | 383 | 383 | 383 |
| Årets inköp | 590 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 405 | 383 | 383 | 383 | 383 |
| Årets avskrivningar | 22 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VALLARELEDEN 30, 415 71 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2005-03-09
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva dränerings- sarbeten, mark-, rör och grävarbeten, värmeisolering av husgrunder, installation av avlopp, vatten och VVS, byggnation av våtrum & badrumsutrymmen, samt byggnation av toalettutrymmen, stamrenovering och övrigt förekommande VVS, rör & grävarbeten på utsida och insida av fastighet, åtgärda fuktskador, bedriva trädgårdsanläggning och trädgårdsservice, till- och bort- transporter av fylle, såsom sand, makadam, sprängsten och jord, om-, ny- och tillbyggnad, köksmontering, kakel samt klinker, takrenoveringar och målningsarbete samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5376-0567
- Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Ja (2026-03-20)
- Årsstämma
- 2026-03-20
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom installation av avlopp, vatten och vvs, byggnation av våtrum & badrumsutrymmen, draneringsarbeten, mark- och grävarbeten samt värmeisolering av husgrunder. Någon kocernredovising uprättas ej med hänsvisning till ÅRL 7 kap 3 §. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Göteborg kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Geje Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Geje Holding AB; Organisationsnummer=559261-4969; ForetagetsSate=Göteborg
-
Bejtbo Fastighetsförvaltning AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Bejtbo Fastighetsförvaltning AB; Organisationsnummer=559019-8197; ForetagetsSate=Göteborg
-
Geje Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Geje Holding AB; Organisationsnummer=559261-4969; ForetagetsSate=Göteborg
-
Bejtbo Fastighetsförvaltning AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Bejtbo Fastighetsförvaltning AB; Organisationsnummer=559019-8197; ForetagetsSate=Göteborg
-
Geje Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Geje Holding AB; Organisationsnummer=559261-4969; ForetagetsSate=Göteborg
Visa fler relationer
-
Bejtbo Fastighetsförvaltning AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Bejtbo Fastighetsförvaltning AB; Organisationsnummer=559019-8197; ForetagetsSate=Göteborg