Start › Stockholms län › Vallentuna
Europe Truck & Bus Consult AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 467 | 1 120 | 1 063 | 1 001 | 916 | 874 | 2 700 |
| Nettoomsättning | 1 145 | 1 120 | 1 063 | 1 001 | 916 | 862 | 2 550 |
| Övriga rörelseintäkter | 321 | – | – | – | 0 | 13 | 149 |
| Rörelsekostnader | 956 | 866 | 889 | 819 | 860 | 757 | 2 022 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 132 | 159 | 120 | 93 | 148 | 157 | 773 |
| Personalkostnader | 667 | 613 | 646 | 611 | 597 | 460 | 1 156 |
| Av- och nedskrivningar | 154 | 94 | 122 | 115 | 115 | 115 | 93 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 24 | 0 |
| Rörelseresultat | 511 | 254 | 175 | 182 | 56 | 118 | 678 |
| Finansiella poster | 82 | 6 | 7 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 112 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 6 | 7 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 32 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 592 | 260 | 181 | 183 | 56 | 118 | 678 |
| Bokslutsdispositioner | −32 | 8 | 105 | 0 | −16 | −31 | −172 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −32 | 8 | 105 | 0 | −16 | −31 | −172 |
| Resultat före skatt | 560 | 268 | 287 | 183 | 40 | 86 | 505 |
| Skatt på årets resultat | 126 | 59 | 63 | 40 | 10 | 20 | 111 |
| Årets resultat | 434 | 209 | 223 | 143 | 30 | 66 | 395 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 028 | 3 541 | 3 320 | 3 207 | 3 294 | 3 391 | 3 452 |
| Anläggningstillgångar | 3 305 | 2 157 | 2 251 | 2 335 | 2 449 | 2 564 | 1 579 |
| Materiella anläggningstillgångar | 600 | 52 | 146 | 229 | 344 | 459 | 374 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 600 | 52 | 146 | 229 | 344 | 459 | 374 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 706 | 2 105 | 2 105 | 2 105 | 2 105 | 2 105 | 1 205 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 8 | 205 | 205 | 205 | 205 | 205 | 205 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 697 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 000 |
| Omsättningstillgångar | 723 | 1 384 | 1 069 | 872 | 844 | 827 | 1 873 |
| Kortfristiga fordringar | 458 | 612 | 554 | 518 | 411 | 377 | 410 |
| Kundfordringar | 333 | 356 | 278 | 197 | 169 | 191 | 189 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 113 | 91 | 88 | 85 | 93 | 91 | 209 |
| Övriga fordringar | 13 | 163 | 184 | 236 | 149 | 95 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 2 | 4 | – | – | 0 | 11 |
| Kassa och bank | 265 | 772 | 515 | 354 | 433 | 450 | 1 463 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 028 | 3 541 | 3 320 | 3 207 | 3 294 | 3 391 | 3 452 |
| Eget kapital | 3 534 | 3 100 | 2 891 | 2 668 | 2 757 | 2 847 | 2 781 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 3 434 | 3 000 | 2 791 | 2 568 | 2 657 | 2 747 | 2 681 |
| Balanserat resultat | 3 000 | 2 791 | 2 568 | 2 425 | 2 627 | 2 681 | 2 286 |
| Årets resultat | 434 | 209 | 223 | 143 | 30 | 66 | 395 |
| Obeskattade reserver | 348 | 316 | 323 | 429 | 429 | 413 | 381 |
| Periodiseringsfonder | 348 | 316 | 323 | 429 | 429 | 413 | 381 |
| Kortfristiga skulder | 146 | 125 | 105 | 110 | 108 | 131 | 290 |
| Leverantörsskulder | 0 | 7 | 0 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Övriga skulder | 118 | 90 | 78 | 82 | 80 | 103 | 85 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28 | 28 | 27 | 28 | 28 | 28 | 202 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 125 | 0 | 0 | 0 | 232 | 120 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 125 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 657 | 2 747 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 697 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 000 |
| Årets inköp | 997 | 0 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 200 | 0 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 205 | 205 | 205 | 205 | 205 | 205 | 205 |
| Försäljningar och utrangeringar | 165 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 32 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 32 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 797 | 640 | 640 | 601 | 601 | 601 | 495 | 504 |
| Årets inköp | 730 | 0 | 39 | 0 | 0 | 573 | 467 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 573 | 0 | – | – | 0 | 467 | 476 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 197 | 588 | 494 | 372 | 257 | 143 | 121 | 318 |
| Årets avskrivningar | 154 | 94 | 122 | 115 | 115 | 115 | 93 | – |
| Återförda avskrivningar | 545 | 0 | – | – | 0 | 93 | 290 | – |
Om bolaget
- Adress
- LAGMANSVÄGEN 55, 186 42 VALLENTUNA
- Registrerat
- 2005-03-04
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska driva servicemarknadsfrågor inom fordon och motorer. Mekansikverksamhet inom bil och fastighet, administration och bokföring. Köp och förvaltning av värdepapper, fastighets- förvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5087-0807
- EUROPE TRUCK & BUS CONSULT AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-28
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Vallentuna, bedriver verksamhet inom servicemarknadsfrågor avseende fordons- och motorverksamhet samt mekanikverksamhet inom bil och fastighet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.