Start › Västmanlands län › Västerås
Altamont Media Västerås AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 755 | 835 | 1 538 | 1 593 | 1 264 | 1 637 |
| Nettoomsättning | 755 | 835 | 1 538 | 1 593 | 1 113 | 1 450 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 151 | 187 |
| Rörelsekostnader | 1 354 | 1 255 | 1 651 | 1 869 | 1 404 | 1 627 |
| Råvaror och förnödenheter | 386 | 331 | 752 | 917 | 566 | 723 |
| Övriga externa kostnader | 229 | 277 | 191 | 187 | 161 | 145 |
| Personalkostnader | 739 | 647 | 708 | 760 | 640 | 718 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 6 | 33 | 38 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 4 | 3 |
| Rörelseresultat | −599 | −419 | −113 | −277 | −140 | 10 |
| Finansiella poster | 226 | 121 | 35 | 43 | 90 | 576 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 162 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 64 | 121 | 35 | 46 | 90 | 576 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −373 | −298 | −78 | −234 | −50 | 586 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 110 | 219 | 76 | −33 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 110 | 219 | 70 | −47 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 6 | 14 |
| Resultat före skatt | −373 | −298 | 32 | −15 | 25 | 553 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 8 | 2 | 9 | 122 |
| Årets resultat | −373 | −298 | 24 | −16 | 16 | 431 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 771 | 2 151 | 2 583 | 2 836 | 2 892 | 2 954 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 657 | 657 | 657 | 662 | 39 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 39 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 39 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 657 | 657 | 657 | 657 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 657 | 657 | 657 | 657 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 771 | 1 494 | 1 926 | 2 179 | 2 230 | 2 916 |
| Kortfristiga fordringar | 342 | 238 | 257 | 691 | 374 | 236 |
| Kundfordringar | 318 | 210 | 249 | 567 | 314 | 229 |
| Övriga fordringar | 8 | 8 | 1 | 117 | 1 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 20 | 7 | 7 | 59 | 8 |
| Kortfristiga placeringar | 1 379 | 1 113 | 1 203 | 1 432 | 1 659 | 1 812 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 379 | 1 113 | 1 203 | 1 432 | 1 659 | 1 812 |
| Kassa och bank | 50 | 142 | 466 | 55 | 196 | 868 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 771 | 2 151 | 2 583 | 2 836 | 2 892 | 2 954 |
| Eget kapital | 1 636 | 2 009 | 2 307 | 2 283 | 2 299 | 2 283 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 536 | 1 909 | 2 207 | 2 183 | 2 199 | 2 183 |
| Balanserat resultat | 1 909 | 2 207 | 2 183 | 2 199 | 2 183 | 1 752 |
| Årets resultat | −373 | −298 | 24 | −16 | 16 | 431 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 110 | 329 | 405 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 110 | 329 | 399 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Kortfristiga skulder | 135 | 141 | 276 | 443 | 264 | 267 |
| Leverantörsskulder | 62 | 39 | 108 | 194 | 52 | 8 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 47 | 80 |
| Övriga skulder | 47 | 88 | 94 | 181 | 104 | 100 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 26 | 14 | 74 | 68 | 61 | 80 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 199 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. Företaget har efter räkenskapsårets utgång fortsatt drabbats av minskad försäljning. Den EU relaterade försäljngen har helt uteblvit och tjänsteförsäljningen i Sverige har halverats.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 657 | 657 | 657 | 657 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 657 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 657 | 0 | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | – | 657 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 224 | 224 | 224 | 224 | 224 | 224 | 249 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 25 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 224 | 224 | 224 | 224 | 218 | 185 | 173 |
| Årets avskrivningar | – | – | 0 | 6 | 33 | 38 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 0 | 25 | – |
Om bolaget
- Adress
- LYCKEBOGATAN 5, 724 61 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2005-02-22
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utveckla uppdragsgivares grafiska flöden med hjälp av företagsanpassad konsultation och utbildning. Försäljning av hård- och mjukvara samt tjänster härtill samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5723-2373
- ALTAMONT MEDIA VÄSTERÅS AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget började sin verksamhet 2005. Verksamheten omfattar utveckling av uppdragsgivarens grafiska flöden med hjälp av företagsanpassad konsultation och utbildning samt försäljning av hård- och mjukvara. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.