Start › Västra Götalands län › Göteborg
Slutplattan HOGCI 125369 AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 1 | 0 | 136 | 3 907 | 6 412 | 2 888 | 3 370 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 60 | 3 877 | 6 065 | 2 838 | 3 247 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 0 | 76 | 30 | 347 | 50 | 123 |
| Rörelsekostnader | 10 | 10 | 47 | 231 | 3 867 | 6 158 | 2 969 | 3 251 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | −16 | 2 324 | 3 821 | 2 127 | 2 454 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 19 | 41 | 135 | 331 | 550 | 161 | 284 |
| Personalkostnader | 0 | −9 | 6 | 112 | 1 177 | 1 767 | 678 | 510 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 25 | 17 | 2 | 2 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 10 | 3 | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | −10 | −9 | −47 | −95 | 40 | 254 | −82 | 119 |
| Finansiella poster | 0 | −3 | −4 | 71 | 15 | −6 | −1 | −4 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −3 | 72 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 18 | 2 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 0 | 1 | 3 | 8 | 3 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | −12 | −51 | −24 | 55 | 249 | −83 | 114 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 48 | 229 | 0 | −63 | 82 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 48 | 229 | 0 | −63 | 82 | 0 |
| Resultat före skatt | −10 | −12 | −3 | 205 | 55 | 186 | −1 | 114 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 52 | 13 | 40 | 0 | 25 |
| Årets resultat | −10 | −12 | −3 | 153 | 42 | 145 | −1 | 89 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 25 | 50 | 90 | 357 | 1 297 | 1 645 | 324 | 760 |
| Anläggningstillgångar | 21 | 46 | 46 | 25 | 510 | 135 | 61 | 55 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 25 | 25 | 0 | 85 | 110 | 2 | 4 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 25 | 25 | 0 | 85 | 110 | 2 | 4 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 21 | 21 | 22 | 25 | 425 | 25 | 59 | 51 |
| Andelar i koncernföretag | 21 | 21 | 22 | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 25 | 25 | 25 | 59 | 51 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 0 | 0 | 400 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 | 4 | 44 | 332 | 787 | 1 509 | 264 | 706 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | 0 | 321 | 18 | 164 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 321 | 18 | 164 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 4 | 8 | 16 | 607 | 336 | 56 | 419 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 586 | 309 | 4 | 149 |
| Övriga fordringar | 3 | 4 | 8 | 16 | 21 | 27 | 52 | 102 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 168 |
| Kassa och bank | 1 | 1 | 36 | 316 | 180 | 852 | 190 | 123 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 25 | 50 | 90 | 357 | 1 297 | 1 645 | 324 | 760 |
| Eget kapital | 4 | 14 | 26 | 179 | 560 | 843 | 224 | 225 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −21 | −11 | 1 | 154 | 535 | 743 | 124 | 125 |
| Överkursfond | 473 | 473 | 473 | – | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | −484 | −472 | −469 | 1 | 493 | 597 | 125 | 36 |
| Årets resultat | −10 | −12 | −3 | 153 | 42 | 145 | −1 | 89 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 0 | 48 | 277 | 277 | 0 | 82 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 0 | 48 | 277 | 277 | 0 | 82 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 20 | 36 | 64 | 130 | 461 | 525 | 100 | 453 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 1 | 3 | 241 | 194 | 7 | 272 |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 63 | 65 | 36 | 32 | 12 | 0 |
| Övriga skulder | 20 | 35 | 0 | 7 | 124 | 277 | 50 | 65 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 55 | 60 | 22 | 23 | 53 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 0 | 400 | – | – | – |
| Företagsinteckningar | – | – | – | 0 | 400 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 150 | 534 | 250 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 535 | 743 | 124 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den enda aktieägaren i bolaget som driver verksamheten är sjukskriven. Därför inga uppdrag har drivits under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under stora delen av 2022 har VD som är konsulten i bolaget varit sjuk, situationen har lett till en minska omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förändring av omsättningen beror på att det föregående år genomfördes en fusion som ökade det årets omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Dotterbolaget Nirosys AB 559004-9093 har 2019-11-25 fusionerats upp i Nirosolar AB, därav den ökade omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 59 | 51 | 51 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 9 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 21 | 21 | 21 | 22 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 400 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 400 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 400 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 400 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 64 | 64 | 39 | 164 | 164 | 39 | 39 | 39 |
| Årets inköp | – | – | 25 | – | 0 | 125 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 64 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 39 | 39 | 39 | 79 | 54 | 37 | 35 | 32 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 0 | 25 | 17 | 2 | 2 | – |
| Återförda avskrivningar | 39 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 12086, 402 41 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2005-01-03
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-20
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget driver konsultverksamhet inom grön el i Nacka. Därav har namnet byts till aktieägarens namn. Tidigare utförde bolaget även installation av solcellsanläggningar vilket har upphört. Bolagets säte är Nacka
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 80 kB | Öppna |
| 2024 | 80 kB | Öppna |
| 2023 | 81 kB | Öppna |
| 2022 | 9 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Nirosys AB
Visa källuppgift
Dotterbolaget Nirosys AB 559004-9093 har 2019-11-25 fusionerats upp i Nirosolar AB, därav den ökade omsättningen.