Start › Hallands län › Varberg
Sinkfield & Co AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 779 | 1 104 | 667 | 1 120 | 1 461 | 1 529 | 1 957 |
| Nettoomsättning | 1 747 | 1 057 | 661 | 1 118 | 1 408 | 1 036 | 1 874 |
| Övriga rörelseintäkter | 32 | 48 | 5 | 2 | 53 | 493 | 83 |
| Rörelsekostnader | 1 464 | 793 | 801 | 1 647 | 1 544 | 1 949 | 1 960 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 4 | 8 | – |
| Övriga externa kostnader | 679 | 499 | 447 | 972 | 751 | 813 | 1 066 |
| Personalkostnader | 754 | 294 | 354 | 660 | 776 | 964 | 886 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 15 | 13 | 11 | 7 |
| Övriga rörelsekostnader | 31 | – | – | – | 0 | 152 | – |
| Rörelseresultat | 315 | 311 | −134 | −528 | −82 | −419 | −2 |
| Finansiella poster | −222 | −52 | −41 | −14 | −2 | −1 | 45 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 56 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 4 | 3 | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 226 | 56 | 44 | 14 | 2 | 1 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 93 | 259 | −174 | −542 | −84 | −421 | 42 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 158 | 100 | 411 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 411 | 0 |
| Resultat före skatt | 93 | 259 | −174 | −384 | 16 | −10 | 42 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 7 | 5 | 7 |
| Årets resultat | 93 | 259 | −174 | −384 | 9 | −14 | 36 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 460 | 289 | 198 | 344 | 606 | 628 | 1 450 |
| Anläggningstillgångar | 135 | 135 | 135 | 135 | 150 | 163 | 781 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 15 | 28 | 646 |
| Byggnader och mark | – | – | – | – | – | 0 | 646 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 15 | 28 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 |
| Andelar i koncernföretag | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 325 | 154 | 63 | 209 | 456 | 465 | 669 |
| Kortfristiga fordringar | 325 | 152 | 40 | 184 | 294 | 368 | 467 |
| Kundfordringar | 103 | 48 | 0 | 132 | 108 | 41 | 369 |
| Övriga fordringar | 221 | 104 | 40 | 44 | 161 | 277 | 86 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 8 | 25 | 51 | 11 |
| Kassa och bank | 0 | 2 | 23 | 24 | 162 | 97 | 203 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 460 | 289 | 198 | 344 | 606 | 628 | 1 482 |
| Eget kapital | −66 | −159 | −418 | −244 | 140 | 131 | 145 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −166 | −259 | −518 | −344 | 40 | 31 | 45 |
| Balanserat resultat | −259 | −518 | −344 | 40 | 31 | 45 | 10 |
| Årets resultat | 93 | 259 | −174 | −384 | 9 | −14 | 36 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 158 | 158 | 569 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 158 | 158 | 569 |
| Långfristiga skulder | 1 | 0 | 128 | 183 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 128 | 183 | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 525 | 448 | 488 | 404 | 308 | 339 | 767 |
| Leverantörsskulder | 182 | 195 | 203 | 208 | 65 | 49 | 20 |
| Skulder till koncernföretag | 162 | 162 | 162 | 162 | 162 | 262 | 266 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 42 |
| Övriga skulder | 180 | 91 | 120 | 34 | 82 | 28 | 159 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 3 | – | – | 0 | 281 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | – | – | – | 0 | 375 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 40 | 31 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 135 | 135 | 135 | 135 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 908 |
Byggnader och mark
| Post | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 707 | 707 | 707 |
| Försäljningar och utrangeringar | 707 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 61 | 61 | 53 |
| Årets avskrivningar | 0 | – | 7 | – |
| Återförda avskrivningar | 61 | – | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 221 | 221 | 221 | 221 |
| Ackumulerade avskrivningar | 221 | 221 | 221 | 221 |
Om bolaget
- Adress
- ÖSTRA FÅRESTENSVÄGEN 11, 432 93 VARBERG
- Registrerat
- 2004-12-23
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva managementconsulting inom kulturfrågor, ledarskap, team, coaching, hälsa seminarier, förmedling, samtalsterapi samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5131-1371
- Sinkfield & Co AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Kungsbacka
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-10
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva manegementconsulting inom kulturfrågor, ledarskap, team, coaching, hälsa, seminarier, förmedling, samtalsterapi och därmed förenlig verksamhet. Årsredovisningen fungerar som kontrollbalansräkning där det konstaterats att aktiekapitalet är förbrukat. Fortsatt drift Trots att bolagets egna kapital är förbrukat och likviditeten är ansträngd i bokslutet anser styrelsen att fortsatt drift föreligger.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Manuel Knight Academy
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Manuel Knight Academy; Organisationsnummer=556861-2997; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Manuel Knight Academy
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Manuel Knight Academy; Organisationsnummer=556861-2997; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Manuel Knight Academy
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Manuel Knight Academy
-
Manuel Knight Academy
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Manuel Knight Academy
-
Manuel Knight Academy
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Manuel Knight Academy
Visa fler relationer
-
Manuel Knight Academy
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Manuel Knight Academy