Start › Västra Götalands län › Göteborg
One Zero Arts AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 694 | 1 325 | 1 682 | 1 529 | 1 236 | 2 196 | 2 250 | 1 574 | 419 |
| Nettoomsättning | 1 694 | 1 325 | 1 682 | 1 529 | 1 236 | 2 196 | 2 250 | 1 574 | 419 |
| Rörelsekostnader | 1 023 | 754 | 1 033 | 1 032 | 918 | 933 | 939 | 799 | 50 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 89 | 163 | 167 | 206 | 78 | 112 | 126 | 73 | 43 |
| Personalkostnader | 869 | 588 | 860 | 821 | 835 | 815 | 810 | 725 | 7 |
| Av- och nedskrivningar | 65 | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 | 3 | – | – |
| Rörelseresultat | 672 | 571 | 649 | 496 | 317 | 1 263 | 1 312 | 775 | 369 |
| Finansiella poster | 319 | 20 | 4 | 0 | 18 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 302 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 18 | 20 | 4 | 1 | 18 | 2 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 991 | 591 | 653 | 497 | 335 | 1 265 | 1 312 | 775 | 369 |
| Bokslutsdispositioner | −251 | −95 | 0 | 2 | 1 | 0 | −5 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −248 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | −3 | −95 | 0 | 2 | 1 | 0 | −5 | – | – |
| Resultat före skatt | 740 | 496 | 653 | 498 | 336 | 1 265 | 1 306 | 775 | 369 |
| Skatt på årets resultat | 154 | 103 | 135 | 105 | 72 | 271 | 288 | 171 | 76 |
| Årets resultat | 586 | 393 | 518 | 394 | 264 | 993 | 1 019 | 604 | 292 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 557 | 1 959 | 1 990 | 1 780 | 1 603 | 2 015 | 1 364 | 819 | 446 |
| Anläggningstillgångar | 1 570 | 1 223 | 880 | 766 | 594 | 459 | 265 | 20 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 261 | 326 | 2 | 8 | 14 | 19 | 25 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 261 | 326 | 2 | 8 | 14 | 19 | 25 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 309 | 897 | 877 | 758 | 580 | 440 | 240 | 20 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 57 | 57 | 57 | 38 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 252 | 840 | 820 | 720 | 580 | 440 | 240 | 20 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 987 | 735 | 1 111 | 1 013 | 1 010 | 1 556 | 1 099 | 799 | 446 |
| Kortfristiga fordringar | 384 | 337 | 293 | 305 | 310 | 102 | 200 | 200 | 173 |
| Kundfordringar | 339 | 317 | 158 | 162 | 117 | 100 | 197 | 127 | 173 |
| Övriga fordringar | 45 | 5 | 97 | 66 | 77 | 2 | 3 | 73 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 16 | 39 | 77 | 116 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 603 | 398 | 818 | 709 | 700 | 1 454 | 899 | 599 | 273 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 557 | 1 959 | 1 990 | 1 780 | 1 603 | 2 015 | 1 364 | 819 | 446 |
| Eget kapital | 2 063 | 1 726 | 1 833 | 1 615 | 1 482 | 1 703 | 1 209 | 690 | 337 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 013 | 1 676 | 1 783 | 1 565 | 1 432 | 1 653 | 1 159 | 640 | 287 |
| Balanserat resultat | 1 426 | 1 283 | 1 265 | 1 172 | 1 168 | 659 | 140 | 37 | −6 |
| Årets resultat | 586 | 393 | 518 | 394 | 264 | 993 | 1 019 | 604 | 292 |
| Obeskattade reserver | 348 | 97 | 2 | 2 | 4 | 6 | 5 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 248 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 100 | 97 | 2 | 2 | 4 | 6 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 146 | 135 | 155 | 162 | 118 | 307 | 150 | 128 | 110 |
| Leverantörsskulder | 0 | 16 | 0 | 7 | – | 0 | 1 | 5 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 95 | 114 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 141 | 114 | 150 | 150 | 113 | 208 | 29 | 119 | 104 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 250 | 500 | 300 | 260 | 485 | 500 | 500 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 565 | 1 432 | 1 653 | 1 159 | 640 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har sjunkit på grund av byte av huvudsaklig marknad från Norge till Sverige.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 57 | 57 | 57 | 38 |
| Årets inköp | – | – | – | 38 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 252 | 840 | 820 | 720 | 580 | 440 | 240 | 20 |
| Årets inköp | 692 | 20 | 100 | 140 | 140 | 200 | 220 | 20 |
| Försäljningar och utrangeringar | 280 | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 327 | 356 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Årets inköp | – | 327 | – | – | – | – | 28 |
| Försäljningar och utrangeringar | 28 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 67 | 29 | 26 | 20 | 14 | 9 | 3 |
| Årets avskrivningar | 65 | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 | 3 |
| Återförda avskrivningar | 28 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- PATERNOSTERGATAN 6, 414 67 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2004-11-16
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet skall vara att producera och konsultera inom systemutveckling, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5132-4911
- HYVING SYSTEMUTVECKLING AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-17
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget producerar och konsulterar inom systemutveckling. Företaget har sitt säte i Göteborg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.