Start › Stockholms län › Grödinge
Ymers Familycare AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 15 | 15 | 194 | 517 | 1 027 | 1 306 |
| Nettoomsättning | 15 | 15 | 190 | 449 | 730 | 1 142 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 5 | 68 | 297 | 164 |
| Rörelsekostnader | 152 | 195 | 295 | 671 | 1 071 | 1 446 |
| Handelsvaror | – | 0 | 32 | 269 | 369 | 374 |
| Övriga externa kostnader | 152 | 176 | 253 | 391 | 685 | 1 014 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 35 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 19 | 8 | 11 | 16 | 23 |
| Rörelseresultat | −137 | −180 | −101 | −154 | −44 | −140 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −4 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | −137 | −180 | −101 | −154 | −48 | −148 |
| Resultat före skatt | −137 | −180 | −101 | −154 | −48 | −148 |
| Årets resultat | −137 | −180 | −101 | −154 | −48 | −148 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 | 5 | 36 | 85 | 203 | 189 |
| Anläggningstillgångar | 5 | 5 | 23 | 31 | 43 | 59 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 19 | 26 | 38 | 54 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 19 | 26 | 38 | 54 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 1 | 13 | 53 | 161 | 130 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 32 | 94 | 60 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 17 | 25 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 16 | 15 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 16 | 61 | 25 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 13 | 21 | 67 | 70 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 | 5 | 36 | 85 | 203 | 189 |
| Eget kapital | −1 | −5 | −25 | 76 | 113 | 111 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | −121 | −125 | −145 | −44 | −7 | −9 |
| Balanserat resultat | 15 | 55 | −44 | 110 | 41 | 139 |
| Årets resultat | −137 | −180 | −101 | −154 | −48 | −148 |
| Kortfristiga skulder | 6 | 10 | 61 | 9 | 91 | 78 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 3 | 15 | 59 |
| Övriga skulder | 6 | 10 | 61 | 0 | 71 | 6 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 5 | 5 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −7 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 140 | 200 | – | 117 | 50 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 292 | 292 | 292 | 292 | 1 106 | 1 106 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 814 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 292 | 274 | 266 | 255 | 1 052 | 1 029 |
| Årets avskrivningar | 19 | 8 | 11 | 16 | 23 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 814 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- NOLINGE 1, 147 91 GRÖDINGE
- Registrerat
- 2004-11-10
- Bransch
- Heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva behandling och vårdhem för enskilda och familjer, samt dessutom idka verksamhet inom travsport och hästverksamhet, och dessutom idka verksamhet inom schakt och maskinentreprenad jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5045-4909
- YMERS FAMILYCARE AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver huvudsakligen behandling inom vårdsektorn. Företaget har sitt säte i Botkyrka kommun.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolagets resultatminskning härrör sig från kommunernas lägre budget inom vårdsektorn detta verksamhetsår.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.