Start › Stockholms län › Stockholm
First Camp Åhus och Oknö AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 333 | 5 888 | 5 803 | 3 416 | 3 420 |
| Nettoomsättning | 5 333 | 5 888 | 5 803 | 3 416 | 3 420 |
| Rörelsekostnader | 11 249 | 5 110 | 4 298 | 4 071 | 3 757 |
| Övriga externa kostnader | 1 589 | 1 728 | 1 483 | 1 495 | 1 260 |
| Av- och nedskrivningar | 9 661 | 3 028 | 2 814 | 2 576 | 2 498 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 354 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −5 916 | 778 | 1 505 | −655 | −337 |
| Finansiella poster | −2 950 | −3 742 | −3 165 | −884 | −884 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −1 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 950 | 3 743 | 3 169 | 884 | 884 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 867 | −2 963 | −1 659 | −1 539 | −1 221 |
| Bokslutsdispositioner | 19 267 | 4 729 | 6 000 | 1 532 | 1 217 |
| Resultat före skatt | 10 401 | 1 766 | 4 341 | −7 | −4 |
| Skatt på årets resultat | 55 | 612 | 962 | 71 | −267 |
| Årets resultat | 10 345 | 1 154 | 3 378 | −78 | 263 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 77 174 | 65 083 | 62 372 | 47 152 | 45 998 |
| Anläggningstillgångar | 43 613 | 53 021 | 53 148 | 45 558 | 43 161 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 265 | 278 | 292 | 306 | 320 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 265 | 278 | 292 | 306 | 320 |
| Materiella anläggningstillgångar | 43 349 | 52 743 | 52 855 | 45 252 | 42 841 |
| Byggnader och mark | 42 890 | 52 073 | 51 926 | 43 896 | 42 192 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 340 | 551 | 929 | 1 356 | 649 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 119 | 119 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 33 561 | 12 062 | 9 224 | 1 594 | 2 837 |
| Kortfristiga fordringar | 33 561 | 12 062 | 9 224 | 1 594 | 2 837 |
| Fordringar hos koncernföretag | 31 214 | 11 947 | 7 217 | 1 217 | 2 097 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 1 868 | 19 | 19 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 361 | 115 | 135 | 125 | 128 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 77 174 | 65 083 | 62 372 | 47 152 | 45 998 |
| Eget kapital | 17 754 | 7 409 | 6 255 | 2 877 | 2 955 |
| Bundet eget kapital | 3 600 | 3 600 | 3 600 | 3 600 | 3 600 |
| Aktiekapital | 3 600 | 3 600 | 3 600 | 3 600 | 3 600 |
| Fritt eget kapital | 14 154 | 3 809 | 2 655 | −723 | −645 |
| Balanserat resultat | 3 809 | 2 655 | −723 | −645 | −909 |
| Årets resultat | 10 345 | 1 154 | 3 378 | −78 | 263 |
| Långfristiga skulder | 40 243 | 40 243 | 40 243 | 40 243 | 40 024 |
| Skulder till koncernföretag | 40 243 | 40 243 | 40 243 | 40 243 | 40 024 |
| Kortfristiga skulder | 19 177 | 17 432 | 15 874 | 4 032 | 3 019 |
| Skulder till koncernföretag | 10 427 | 12 093 | 15 192 | 3 740 | 1 601 |
| Skatteskulder | 612 | 1 220 | 681 | 0 | 324 |
| Övriga skulder | 1 468 | 364 | 0 | 214 | 214 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 669 | 3 755 | 0 | 79 | 880 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget driver campingverksamhet samt förvaltar och hyr ut fastigheter. Uppgift om moderbolag Bolaget ägs till 100% av First Camp Sverige AB med organisationsnummer 556618-9873. Moderföretaget i den minsta koncern där bolaget ingår, och som upprättar koncernredovisning, är First Camp Group AB med organisationsnummer 559082-2515 med säte i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för First Camp Åhus och Oknö AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av First Camp Åhus och Oknö ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till First Camp Åhus och Oknö AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget driver campingverksamhet samt förvaltar och hyr ut fastigheter. Uppgift om moderbolag Bolaget ägs till 100% av First Camp Sverige AB med organisationsnummer [556618-9873]. Moderföretaget i den minsta koncern där bolaget ingår, och som upprättar koncernredovisning, är First Camp Group AB med organisationsnummer 559082-2515 med säte i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för First Camp Åhus och Oknö AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av First Camp Åhus och Oknö ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till First Camp Åhus och Oknö AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver campingverksamhet och stuguthyrning i Åhus sedan år 2005 och i Mönsterås sedan år 2008. Anläggningen i Åhus erbjuder ca 500 platser för husvagnar, husbilar och tält varav ca 150 platser uthyrs till säsongcampare. Dessutom uthyrs också stugor och villavagnar. I Mönsterås i Kalmarsund har bolaget sedan år 2008 arrenderat en plats på halvön Oknö genom ett långsiktigt avtal. Till den anläggningen hör ca 220 platser för husvagnar, husbilar och tält samt 23 stugor. I juli 2010 öppnades restauranger och Spa-anläggningar i både Åhus och Mönsterås. First Camp Åhus och Oknö AB är innehavare av tomträtterna Åhus 14:112 och 14:158 i Kristianstads kommun, samt Oknö 1:102, 1:479, 1:482, 1:517 och 1:518 i Mönsterås kommun. Ett bolag i samma koncern, First Camp Sverige AB tog över driften av campinganläggningarna i juni 2016 i samband med att First Camp Sverige Holding AB förvärvade bolaget. Uppgift om moderbolag Bolaget är ett helägt dotterbolag till First Camp Sverige Holding AB med säte i Stockholm, organisationsnummer 556960-0728. I mars 2019 förvärvades First Camp-koncernen av First Camp Group AB, organisationsnummer 559082-2515, där även koncernredovisning upprättas. First Camp Group AB ägs av United Camping Holding AB, organisationsnummer 559082-2523. United Camping Holding AB ägs av United Camping Midco AB, organisationsnummer 559320-8142, som i sin tur ägs av Norvestor SPV II SC Sp.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Covid-19, och myndigheternas restriktioner och rekommendationer med anledning av viruset, hade även under inledningen av 2022 en viss negativ påverkan på First Camp Group-koncernen (i vilken bolaget är en del), dock i mindre utsträckning än under föregående år. Covid-19-situationen hade under året begränsad direkt påverkan på bolaget, då de för bolaget viktiga marknaderna Sverige, Danmark och Norge kraftigt lättade och därefter avskaffade Covid-19-relaterade restriktioner under inledningen av året. Bolagets intäkter regleras även av avtal med koncernbolag, som till stor del är fastlagda vid årets inledning. Rysslands invasion av Ukraina har haft mycket begränsad direkt påverkan på First Camp-koncernen då bolaget inte har några direkta leverantörer i länderna och bolagets leverantörer, så vitt bolaget känner till, inte har kritiska underleverantörer i länderna. Gäster från de berörda länderna utgör inte någon materiell kundgrupp. Indirekt påverkas bolaget, som samhället i övrigt, av kostnadsökningar drivet av inflation i allmänhet och energipriser i synnerhet, samt ett högre ränteläge.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för First Camp Åhus och Oknö AB för år 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av First Camp Åhus och Oknö ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till First Camp Åhus och Oknö AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 79 932 | 83 850 | 81 571 | 71 167 | 67 145 | 67 145 |
| Årets inköp | 253 | 3 500 | 10 404 | 4 022 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 1 221 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 34 487 | 31 777 | 29 645 | 27 271 | 24 953 | 22 722 |
| Årets avskrivningar | 2 710 | 2 625 | 2 373 | 2 318 | 2 231 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 492 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 555 | – | – | – | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 404 | 404 | 404 | 404 | 404 | 404 |
| Ackumulerade avskrivningar | 139 | 125 | 111 | 98 | 84 | 70 |
| Årets avskrivningar | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 620 | 3 620 | 3 620 | 3 620 | 2 566 | 2 566 |
| Årets inköp | – | – | – | 1 054 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 280 | 3 069 | 2 691 | 2 264 | 1 917 | 1 664 |
| Årets avskrivningar | 211 | 378 | 427 | 347 | 253 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 119 | 119 | 119 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- ERIK DAHLBERGSALLÉN 15, 115 20 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2004-10-22
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva och utveckla campinganläggningar och stugbyar, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 297-5175
- First Camp Åhus och Oknö AB
kontrollerat 2026-10-05 - 5333-9479
- First Camp Åhus och Oknö AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Ja (2026-03-26)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2026-04-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
First Camp Sverige AB
Visa källuppgift
Information om verksamheten Bolaget driver campingverksamhet samt förvaltar och hyr ut fastigheter. Uppgift om moderbolag Bolaget ägs till 100% av First Camp Sverige AB med organisationsnummer 556618-9873. Moderföretaget i den minsta koncern där bolaget ingår, och som upprättar koncernredovisning, är First Camp Group AB med organisationsnummer 559082-2515 med säte i Stockholm.
-
First Camp Group AB
Visa källuppgift
Bolaget ägs till 100% av First Camp Sverige AB med organistationsnummer 556618-9873.Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är First Camp Group AB med organisationsnummer 559082-2515 med säte i Stockholm.
-
First Camp Sverige AB
Visa källuppgift
Information om verksamheten Bolaget driver campingverksamhet samt förvaltar och hyr ut fastigheter. Uppgift om moderbolag Bolaget ägs till 100% av First Camp Sverige AB med organisationsnummer [556618-9873]. Moderföretaget i den minsta koncern där bolaget ingår, och som upprättar koncernredovisning, är First Camp Group AB med organisationsnummer
-
First Camp Group AB
Visa källuppgift
Bolaget ägs till 100% av First Camp Sverige AB med organistationsnummer 556618-9873.Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är First Camp Group AB med organisationsnummer 559082-2515 med säte i Stockholm.
-
First Camp Sverige Holding AB med säte i Stockholm
Visa källuppgift
cern, First Camp Sverige AB tog över driften av campinganläggningarna i juni 2016 i samband med att First Camp Sverige Holding AB förvärvade bolaget. Uppgift om moderbolag Bolaget är ett helägt dotterbolag till First Camp Sverige Holding AB med säte i Stockholm, organisationsnummer 556960-0728. I mars 2019 förvärvades First Camp-koncernen av First Camp Group AB, organisationsnummer 559082-2515, där även koncernredovisning upprättas. First Camp Group AB ägs av United Cam
Visa fler relationer
-
First Camp Group AB
Visa källuppgift
Bolaget ägs till 100% av First Camp Sverige Holding AB med organisationsnummer 556960-0728.Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är First Camp Group AB med organisationsnummer 559082-2515 med säte i Stockholm.