Start › Dalarnas län › Borlänge
Tyllsnäs Gräv AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 249 | 1 720 | 1 713 | 1 538 | 1 837 |
| Nettoomsättning | 1 849 | 1 692 | 1 544 | 1 244 | 1 837 |
| Övriga rörelseintäkter | 400 | 29 | 169 | 294 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 346 | 1 255 | 1 258 | 1 266 | 1 360 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 10 | 63 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 92 | 27 |
| Övriga externa kostnader | 247 | 213 | 243 | 287 | 190 |
| Personalkostnader | 835 | 806 | 663 | 613 | 774 |
| Av- och nedskrivningar | 262 | 225 | 288 | 274 | 369 |
| Rörelseresultat | 903 | 466 | 455 | 272 | 478 |
| Finansiella poster | 3 | 19 | 5 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 19 | 7 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 906 | 484 | 460 | 272 | 477 |
| Bokslutsdispositioner | −200 | 180 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 180 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 200 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 706 | 664 | 460 | 272 | 477 |
| Skatt på årets resultat | 146 | 141 | 109 | 58 | 102 |
| Årets resultat | 560 | 523 | 351 | 214 | 375 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 094 | 1 816 | 1 557 | 2 409 | 2 111 |
| Anläggningstillgångar | 1 793 | 587 | 544 | 831 | 1 149 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 443 | 237 | 494 | 831 | 1 149 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 1 398 | 180 | 381 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 45 | 57 | 113 | 831 | 1 149 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 350 | 350 | 50 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 350 | 350 | 50 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 301 | 1 228 | 1 013 | 1 578 | 962 |
| Kortfristiga fordringar | 255 | 474 | 158 | 261 | 462 |
| Kundfordringar | 0 | 205 | 17 | 72 | 299 |
| Övriga fordringar | 118 | 103 | 136 | 184 | 158 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 137 | 166 | 5 | 5 | 5 |
| Kassa och bank | 1 046 | 754 | 855 | 1 317 | 501 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 094 | 1 816 | 1 557 | 2 409 | 2 111 |
| Eget kapital | 2 215 | 1 755 | 1 332 | 2 067 | 1 852 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 115 | 1 655 | 1 232 | 1 967 | 1 752 |
| Balanserat resultat | 1 555 | 1 132 | 881 | 1 752 | 1 378 |
| Årets resultat | 560 | 523 | 351 | 214 | 375 |
| Obeskattade reserver | 200 | 0 | 180 | 180 | 180 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 180 | 180 | 180 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 200 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 679 | 60 | 45 | 163 | 78 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 1 | 17 |
| Skatteskulder | 37 | 21 | – | 0 | 1 |
| Övriga skulder | 623 | 22 | 27 | 144 | 25 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 18 | 18 | 18 | 35 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | 100 | 100 | 1 086 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 100 | 100 | 100 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 350 | 350 | 50 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 300 | 50 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 60 | 60 | 183 | 1 812 | 2 195 | 1 393 |
| Årets inköp | 0 | 60 | 0 | 183 | 801 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 183 | 173 | 565 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 15 | 3 | 70 | 981 | 1 046 | 677 |
| Årets avskrivningar | 12 | 24 | 32 | 274 | 369 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 91 | 69 | 339 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 115 | 1 093 | 1 093 | 0 |
| Årets inköp | 1 468 | 0 | 550 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 445 | 0 | 914 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 717 | 912 | 711 | 0 |
| Årets avskrivningar | 250 | 201 | 256 | – |
| Återförda avskrivningar | 445 | 0 | 419 | – |
Om bolaget
- Adress
- TYLLSNÄS 61, 784 61 BORLÄNGE
- Registrerat
- 2004-09-24
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva mark- och grävarbeten, import av motorfordon samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 569-6364
- Tyllsnäs Gräv AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-25
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Borlänge skall bedriva mark- och grävarbeten samt import av motorfordon.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.