Start › Jönköpings län › Tranås
Snickeri och Entreprenadbyggarna i Tranås AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 15 992 | 17 448 | 12 972 |
| Nettoomsättning | 15 216 | 16 729 | 11 337 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 774 | 710 | 1 537 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 10 | 98 |
| Rörelsekostnader | 14 110 | 14 971 | 12 639 |
| Råvaror och förnödenheter | 9 962 | 10 406 | 7 508 |
| Övriga externa kostnader | 1 229 | 1 687 | 1 985 |
| Personalkostnader | 2 798 | 2 779 | 3 055 |
| Av- och nedskrivningar | 121 | 99 | 92 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 882 | 2 477 | 332 |
| Finansiella poster | −124 | −189 | −121 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 124 | 191 | 122 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 758 | 2 288 | 211 |
| Bokslutsdispositioner | −837 | −1 136 | −75 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −330 | −394 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | −7 | −42 | 25 |
| Lämnade koncernbidrag | 500 | 700 | 100 |
| Resultat före skatt | 921 | 1 152 | 136 |
| Skatt på årets resultat | 207 | 244 | 32 |
| Årets resultat | 715 | 908 | 103 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 11 485 | 11 730 | 10 267 |
| Anläggningstillgångar | 1 063 | 1 156 | 1 023 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 063 | 1 156 | 1 023 |
| Byggnader och mark | 877 | 947 | 1 016 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 186 | 209 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 10 422 | 10 575 | 9 244 |
| Varulager m.m. | 3 082 | 2 310 | 1 605 |
| Råvaror och förnödenheter | 61 | 63 | 68 |
| Kortfristiga fordringar | 4 490 | 7 377 | 6 526 |
| Kundfordringar | 1 892 | 3 896 | 2 724 |
| Fordringar hos koncernföretag | 200 | 547 | 942 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 2 345 | 2 882 | 2 725 |
| Övriga fordringar | 3 | 4 | 69 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 51 | 48 | 66 |
| Kassa och bank | 2 850 | 888 | 1 113 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 11 485 | 11 730 | 10 267 |
| Eget kapital | 5 985 | 5 271 | 4 363 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 5 865 | 5 151 | 4 243 |
| Balanserat resultat | 5 151 | 4 243 | 4 139 |
| Årets resultat | 715 | 908 | 103 |
| Obeskattade reserver | 923 | 586 | 150 |
| Periodiseringsfonder | 874 | 544 | 150 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 49 | 42 | 0 |
| Långfristiga skulder | 143 | 2 760 | 2 384 |
| Skulder till kreditinstitut | 131 | 170 | 203 |
| Checkräkningskredit | 12 | 1 840 | 2 181 |
| Övriga skulder | 0 | 750 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 4 433 | 3 114 | 3 370 |
| Skulder till kreditinstitut | 36 | 36 | 36 |
| Leverantörsskulder | 1 483 | 1 079 | 722 |
| Skatteskulder | 418 | 231 | 0 |
| Övriga skulder | 1 459 | 1 214 | 1 431 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 654 | 505 | 388 |
| Ställda säkerheter | 3 500 | 3 500 | 3 500 |
| Företagsinteckningar | 1 700 | 1 700 | 1 700 |
| Fastighetsinteckningar | 1 800 | 1 800 | 1 800 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Snickeri och Entreprenadbyggarna i Tranås ABs finansiella ställning per den 2025-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Snickeri och Entreprenadbyggarna i Tranås AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettomsättningen har ökat mer än 30% från föregående år och det beror på att bolaget har ändrat inriktning för verksamheten till mer bostadsproduktion.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Bolaget har vid ett par tillfällen under räkenskapsåret inte betalat skatter och avgifter i rätt tid samt att bolaget vid ett tillfälle inte har lämnat in deklarationen avseende moms i rätt tid till Skatteverket. Detta har inte medfört någon skada för bolaget utöver dröjsmålsränta och förseningsavgift och påverkar därför inte mitt uttalande om ansvarsfrihet.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Snickeri och Entreprenadbyggarna i Tranås ABs finansiella ställning per den 2024-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Snickeri och Entreprenadbyggarna i Tranås AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 866 | 1 866 | 1 866 | 1 866 |
| Ackumulerade avskrivningar | 988 | 919 | 850 | 781 |
| Årets avskrivningar | 69 | 69 | 69 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 650 | 622 | 828 | 828 |
| Årets inköp | 29 | 232 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 438 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 465 | 413 | 821 | 798 |
| Årets avskrivningar | 52 | 29 | 23 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 438 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 74 | 74 | 699 | 699 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 625 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 74 | 74 | 699 | 699 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 625 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KANALGATAN 16, 573 31 TRANÅS
- Registrerat
- 2004-09-17
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggentreprenadverksamhet såsom byggnads-, snickeri-, anläggnings- och markarbeten, handel med byggmaterial, äga och förvalta värdepapper och fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5652-6270
- Snickeri o Entreprenadbyggarna AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Tranås
- Revision
- Ja (2025-12-15)
- Årsstämma
- 2025-12-15
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget registrerades år 2004 och bedriver byggentreprenadverksamhet såsom byggnads-, snickeri-, anläggnings- och markarbeten, handel med byggmaterial, äga och förvalta värdepapper och fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Tranås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.