Start › Stockholms län › Stockholm
Tonys Städservice i Stockholm AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 580 | 3 242 | 4 150 | 2 909 | 2 844 | – |
| Nettoomsättning | 3 579 | 3 186 | 4 150 | 2 909 | 2 844 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 56 | 1 | 1 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 3 493 | 3 182 | 3 966 | 2 851 | 2 760 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 045 | 1 786 | 2 535 | 1 484 | 1 357 | – |
| Personalkostnader | 1 434 | 1 392 | 1 427 | 1 367 | 1 395 | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 4 | 4 | 0 | 7 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 12 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 87 | 60 | 185 | 58 | 84 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 87 | 60 | 185 | 58 | 84 | – |
| Resultat före skatt | 87 | 60 | 185 | 58 | 84 | – |
| Skatt på årets resultat | 23 | 16 | 42 | 15 | 21 | – |
| Årets resultat | 64 | 44 | 143 | 43 | 63 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 081 | 895 | 1 392 | 601 | 675 | 540 |
| Anläggningstillgångar | 11 | 12 | 16 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 | 12 | 16 | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 11 | 12 | 16 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 070 | 883 | 1 376 | 601 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 767 | 732 | 553 | 538 | – | – |
| Kundfordringar | 772 | 611 | 492 | 468 | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | −55 | 53 | 52 | 44 | – | – |
| Övriga fordringar | 20 | 16 | 0 | 20 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 30 | 52 | 9 | 6 | – | – |
| Kassa och bank | 303 | 152 | 823 | 63 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 081 | 895 | 1 392 | 601 | – | – |
| Eget kapital | 381 | 442 | 498 | 430 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Fritt eget kapital | 281 | 342 | 398 | 330 | – | – |
| Balanserat resultat | 217 | 298 | 255 | 287 | – | – |
| Årets resultat | 64 | 44 | 143 | 43 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 700 | 453 | 894 | 171 | – | – |
| Leverantörsskulder | 454 | 289 | 713 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 8 | – | – | – |
| Övriga skulder | 235 | 153 | 162 | 160 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 11 | 11 | 11 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 15 | 125 | 100 | 75 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 330 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% pga större orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 14 | 20 | 39 | 54 | 54 | 54 |
| Årets inköp | 14 | – | 20 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 20 | 19 | 35 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 | 8 | 23 | 54 | 54 | 47 |
| Årets avskrivningar | 3 | 4 | 4 | – | 7 | – |
| Återförda avskrivningar | 8 | 19 | 35 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKÅNEGATAN 90, 116 37 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2004-07-20
- Bransch
- Lokalvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva städverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5726-3923
- TONYS STÄDSERVICE I STOCKHOLM AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-13
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget registrerades 2003-11-28 och har som syfte att bedriva städverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm. .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.