Start › Västra Götalands län › Sandared
Mathias Cederqvist Bygg & Försäljning AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 149 | 2 439 | 2 410 | 2 501 | 2 605 | 2 434 |
| Nettoomsättning | 2 149 | 2 438 | 2 410 | 2 501 | 2 605 | 2 434 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 931 | 1 948 | 1 820 | 1 818 | 1 619 | 1 843 |
| Handelsvaror | 87 | 76 | 67 | 55 | 12 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 536 | 760 | 465 | 457 | 375 | 558 |
| Personalkostnader | 1 308 | 1 112 | 1 289 | 1 306 | 1 232 | 1 279 |
| Rörelseresultat | 218 | 491 | 591 | 683 | 986 | 591 |
| Finansiella poster | 5 | 24 | −15 | −9 | −4 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 31 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 7 | 18 | 10 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 223 | 515 | 576 | 673 | 983 | 591 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −176 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | −176 | – | – |
| Resultat före skatt | 223 | 515 | 576 | 497 | 983 | 591 |
| Skatt på årets resultat | 52 | 114 | 129 | 109 | 208 | 134 |
| Årets resultat | 170 | 401 | 447 | 388 | 775 | 457 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 446 | 3 205 | 2 991 | 2 963 | 2 945 | 1 974 |
| Anläggningstillgångar | 1 501 | 1 501 | 1 440 | 1 440 | 1 440 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 501 | 1 501 | 1 440 | 1 440 | 1 440 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 1 501 | 1 501 | 1 425 | 1 425 | 1 425 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | 0 | 15 | 15 | 15 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 945 | 1 704 | 1 551 | 1 523 | 1 505 | 1 974 |
| Kortfristiga fordringar | 262 | 312 | 294 | 381 | 326 | 63 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 310 | 277 | 0 |
| Övriga fordringar | 232 | 229 | 159 | 70 | 41 | 41 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 31 | 83 | 135 | 0 | 9 | 22 |
| Kassa och bank | 1 682 | 1 392 | 1 256 | 1 142 | 1 179 | 1 911 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 446 | 3 205 | 2 991 | 2 963 | 2 945 | 1 974 |
| Eget kapital | 2 290 | 2 419 | 2 319 | 1 872 | 1 984 | 1 509 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 190 | 2 319 | 2 219 | 1 772 | 1 884 | 1 409 |
| Balanserat resultat | 2 019 | 1 919 | 1 772 | 1 384 | 1 109 | 952 |
| Årets resultat | 170 | 401 | 447 | 388 | 775 | 457 |
| Obeskattade reserver | 176 | 176 | 176 | 176 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 176 | 176 | 176 | 176 | – | – |
| Långfristiga skulder | 61 | 61 | 287 | 287 | 287 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 287 | 287 | 287 | 0 |
| Skulder till intresseföretag | 61 | 61 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 919 | 548 | 209 | 629 | 675 | 465 |
| Leverantörsskulder | 0 | 50 | 13 | 7 | 2 | 0 |
| Skatteskulder | 58 | – | 0 | 18 | 71 | 0 |
| Övriga skulder | 760 | 429 | 123 | 500 | 543 | 306 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 101 | 69 | 72 | 104 | 59 | 160 |
| Ställda säkerheter | 287 | 287 | 287 | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 287 | 287 | 287 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 300 | 300 | – | 500 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 772 | 1 884 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 501 | 1 501 | 1 425 | 1 425 | 1 425 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 1 425 |
Om bolaget
- Adress
- SÖDRA BJÖRVIKSHÖJDEN 8, 518 32 SANDARED
- Registrerat
- 2004-05-12
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet ska vara provisionsförsäljning av hus och snickeriverksamhet, samt andra därmed förenliga verksamheter.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-18
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver provisionsförsäljning av hus och snickeriverksamhet. Företaget har sitt säte i Borås.