Start › Stockholms län › Kista
Energi & Värmepumpkonsulten i Stockholm AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 254 | 0 | 0 | 0 | 88 | 316 | 492 |
| Nettoomsättning | 0 | 254 | – | – | 0 | 85 | 316 | 492 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 11 | 20 | 104 | 225 | 179 | 330 | 300 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 23 | 97 | 82 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 11 | 2 | 13 | 153 | 61 | 116 | 172 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 26 | 7 | 0 | 17 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 19 | 64 | 64 | 64 | 99 | 46 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 30 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | 243 | −20 | −104 | −225 | −91 | −14 | 192 |
| Finansiella poster | −1 | −2 | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 | −41 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 41 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | 242 | −20 | −105 | −225 | −91 | −14 | 151 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 16 | −16 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 16 | −16 |
| Resultat före skatt | −3 | 242 | −20 | −105 | −225 | −91 | 2 | 136 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | −2 | – | – | 2 | 10 |
| Årets resultat | −3 | 242 | −20 | −103 | −225 | −91 | 0 | 125 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 474 | 476 | 49 | 68 | 182 | 479 | 631 | 370 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 19 | 83 | 147 | 564 | 184 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 19 | 83 | 147 | 564 | 184 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 19 | 83 | 147 | 564 | 184 |
| Omsättningstillgångar | 474 | 476 | 49 | 49 | 99 | 332 | 67 | 186 |
| Kortfristiga fordringar | 476 | 476 | 49 | 49 | 48 | 244 | 12 | 39 |
| Kundfordringar | 425 | 425 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 51 | 51 | 49 | 49 | 48 | 244 | 12 | 19 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 20 |
| Kassa och bank | −2 | 0 | 0 | 0 | 50 | 87 | 55 | 147 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 474 | 476 | 49 | 68 | 182 | 479 | 631 | 370 |
| Eget kapital | 282 | 284 | 42 | 63 | 123 | 197 | 289 | 334 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 182 | 184 | −58 | −37 | 23 | 97 | 189 | 234 |
| Balanserat resultat | 184 | −37 | −37 | 65 | 247 | 189 | 189 | 109 |
| Årets resultat | −3 | 222 | −20 | −103 | −225 | −91 | 0 | 125 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 16 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 16 |
| Långfristiga skulder | 3 | 3 | 3 | 0 | 41 | 122 | 322 | 0 |
| Övriga skulder | 3 | 3 | 3 | 0 | 41 | 122 | 322 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 190 | 190 | 4 | 5 | 18 | 160 | 21 | 20 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 13 | 10 |
| Övriga skulder | 190 | 190 | 4 | 5 | 18 | 159 | 8 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 23 | – | 189 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 43 | 150 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 45 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 322 | 322 | 322 | 322 | 322 | 322 | 709 | 230 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 480 | 230 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 387 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 322 | 322 | 322 | 304 | 239 | 175 | 145 | 46 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 19 | 64 | 64 | 64 | 99 | 46 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | 35 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- KRONBORGSGRÄND 8 2TR, 164 46 KISTA
- Registrerat
- 2004-03-30
- Bransch
- Installation av isolering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet dels genom import och export av säkerhets- och elektronikprodukter inom ljud-, bild-, akustik- och larmbranscherna, dels konsultation inom energi och värmepumpsbranschen, dels genom arbete med projektering, mätningar och installationer inom förenämnda branscher, dels genom att köpa, sälja, äga och förvalta fast egendom och värdepapper, dels ock genom att bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Kista
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva verksamhet dels genom inport och export av säkerhets- och elektronikprodukter inom ljud-, bild-, akustik- och larmbranschen, dels konsultation inom energi och värmepumpsbranschen, dels genom arbete med projektering, mätningar och installationer inom nämnda branscher, dels genom att köpa, sälja, äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt att bedriva därmed förenig verksamhet. Företaget har sitt säte i Kista .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång I en tvist med en av bolagets kunder har kunden begärt en återbetalning i storleksordningen 100 TKR. Enligt en förlikning skall bolaget genom amortering betala sin skuld och styrelsen bedömer att bolaget kommer att kunna följa avbetalningsplanen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.