Start › Stockholms län › Stockholm
CardIT AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 522 | 1 460 | 1 509 | 1 651 | 1 662 | 1 191 | 1 312 | 1 832 |
| Nettoomsättning | 0 | 522 | 1 460 | 1 509 | 1 651 | 1 662 | 1 191 | 1 312 | 1 832 |
| Rörelsekostnader | 390 | 944 | 1 032 | 909 | 929 | 945 | 910 | 888 | 1 240 |
| Övriga externa kostnader | 62 | 81 | 109 | 64 | 76 | 107 | 99 | 126 | 107 |
| Personalkostnader | 329 | 863 | 923 | 840 | 847 | 832 | 805 | 755 | 1 132 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 5 | 7 | 7 | 7 | 7 | 1 |
| Rörelseresultat | −390 | −422 | 428 | 600 | 722 | 717 | 281 | 424 | 592 |
| Finansiella poster | 533 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 526 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 143 | −422 | 428 | 599 | 722 | 716 | 281 | 424 | 591 |
| Bokslutsdispositioner | 372 | 380 | −5 | −26 | −175 | −178 | 92 | −57 | −154 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 372 | 380 | −5 | −26 | −180 | −180 | 90 | −57 | −145 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 5 | 2 | 2 | 0 | −9 |
| Resultat före skatt | 515 | −42 | 423 | 573 | 547 | 538 | 372 | 367 | 438 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 95 | 124 | 116 | 119 | 83 | 85 | 100 |
| Årets resultat | 515 | −42 | 328 | 449 | 432 | 419 | 289 | 282 | 338 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 775 | 1 010 | 1 783 | 1 848 | 1 663 | 1 368 | 991 | 1 176 | 1 190 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 840 | 1 000 | 600 | 605 | 412 | 419 | 25 | 32 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 12 | 19 | 25 | 32 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 12 | 19 | 25 | 32 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 840 | 1 000 | 600 | 600 | 400 | 400 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 840 | 1 000 | 600 | 600 | 400 | 400 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 775 | 170 | 783 | 1 248 | 1 058 | 956 | 572 | 1 151 | 1 158 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 32 | 307 | 251 | 278 | 173 | 235 | 322 | 295 |
| Kundfordringar | – | 0 | 273 | 244 | 154 | 0 | 120 | 175 | 159 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | 0 | 111 | 164 | 71 | 105 | 108 |
| Övriga fordringar | 1 | 28 | 30 | 3 | 10 | 7 | 44 | 42 | 27 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 | – | 0 | 1 |
| Kassa och bank | 770 | 138 | 476 | 997 | 779 | 783 | 337 | 830 | 863 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 775 | 1 010 | 1 783 | 1 848 | 1 663 | 1 368 | 991 | 1 176 | 1 190 |
| Eget kapital | 700 | 486 | 857 | 838 | 688 | 557 | 428 | 428 | 546 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 580 | 366 | 737 | 718 | 568 | 437 | 308 | 308 | 426 |
| Balanserat resultat | 66 | 407 | 410 | 268 | 137 | 18 | 18 | 26 | 88 |
| Årets resultat | 515 | −42 | 328 | 449 | 432 | 419 | 289 | 282 | 338 |
| Obeskattade reserver | 75 | 447 | 827 | 822 | 796 | 621 | 443 | 535 | 478 |
| Periodiseringsfonder | 75 | 447 | 827 | 822 | 796 | 616 | 436 | 526 | 469 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 5 | 7 | 9 | 9 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 77 | 99 | 188 | 179 | 190 | 120 | 213 | 166 |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 3 | 5 | 4 | 5 | 0 | 3 | 5 |
| Övriga skulder | 0 | 73 | 96 | 183 | 175 | 164 | 100 | 190 | 146 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 20 | 20 | 20 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 300 | 330 | 300 | 300 | 300 | 290 | 290 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 718 | 568 | 437 | 308 | 308 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av avslutat konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Orderingången ökade kraftigt under andra halvåret vilket bidragit till nettoomsättningens ökning på 40%
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av Covid-19 har inte påverkat företagets verksamhet men på grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människor och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på företagets verksamhet framledes.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 840 | 1 000 | 600 | 600 | 400 | 400 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 400 | 0 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 840 | 160 | 0 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 33 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 33 | 27 | 21 | 14 | 8 | 1 | 0 |
| Årets avskrivningar | 5 | 7 | 7 | 7 | 7 | 1 | – |
Om bolaget
- Adress
- SANKT ERIKSGATAN 12 LGH 1601, 112 39 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2004-03-18
- Bransch
- Utgivning av annan programvara
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet avseende systemering, programmering och projektledning inom IT-branschen samt försäljning av datorprogram och datasystem samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5135-2508
- CARDIT AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-23
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Under året har företaget förvaltat värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholm kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.