Start › Stockholms län › Stockholm
Aubergine Store AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 925 | 1 777 | 1 437 | 2 094 | 1 141 | 2 540 | 3 676 |
| Nettoomsättning | 1 985 | 1 489 | 1 472 | 1 722 | 1 103 | 2 350 | 3 675 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −75 | 280 | −36 | 372 | 38 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 16 | 8 | 1 | – | 0 | 190 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 902 | 1 720 | 1 462 | 2 027 | 1 107 | 2 709 | 3 641 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 385 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 1 136 | 920 | 1 182 | 560 | 1 485 | 2 041 |
| Övriga externa kostnader | 304 | 390 | 327 | 578 | 282 | 481 | 701 |
| Personalkostnader | 191 | 175 | 208 | 252 | 256 | 737 | 890 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 7 | 8 | 8 | 6 | 6 |
| Övriga rörelsekostnader | 21 | 20 | 0 | 7 | 0 | 0 | 2 |
| Rörelseresultat | 24 | 57 | −25 | 67 | 34 | −169 | 35 |
| Finansiella poster | −6 | −3 | 0 | 0 | 0 | −2 | −10 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | −1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 18 | 53 | −26 | 67 | 35 | −172 | 25 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 23 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 23 | 0 |
| Resultat före skatt | 18 | 53 | −26 | 67 | 35 | −148 | 25 |
| Skatt på årets resultat | 3 | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Årets resultat | 15 | 53 | −26 | 67 | 35 | −148 | 19 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 954 | 886 | 739 | 731 | 616 | 464 | 1 030 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 7 | 15 | 14 | 20 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 7 | 15 | 14 | 20 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 7 | 15 | 14 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 954 | 886 | 739 | 724 | 600 | 450 | 1 009 |
| Varulager m.m. | 605 | 681 | 401 | 437 | 65 | 26 | 345 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 605 | 681 | 401 | 437 | 65 | 26 | 345 |
| Förskott till leverantörer | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 105 | 124 | 101 | 124 | 288 | 144 | 155 |
| Kundfordringar | 83 | 116 | 93 | 55 | 230 | 65 | 25 |
| Övriga fordringar | 8 | 9 | 9 | 70 | 58 | 79 | 130 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 243 | 81 | 236 | 162 | 247 | 279 | 509 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 954 | 886 | 739 | 731 | 616 | 464 | 1 030 |
| Eget kapital | 455 | 441 | 403 | 428 | 361 | 327 | 475 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 355 | 341 | 303 | 328 | 261 | 227 | 375 |
| Balanserat resultat | 341 | 287 | 328 | 261 | 227 | 375 | 356 |
| Årets resultat | 15 | 53 | −26 | 67 | 35 | −148 | 19 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 0 | 23 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 0 | 23 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 100 | 100 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 100 | 100 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 498 | 445 | 336 | 202 | 154 | 137 | 531 |
| Leverantörsskulder | 37 | 90 | 42 | 19 | 60 | 3 | 137 |
| Skatteskulder | 3 | – | – | 0 | 4 | 8 | 0 |
| Övriga skulder | 458 | 354 | 293 | 183 | 91 | 57 | 325 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 0 | 69 | 69 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 300 | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 300 | 300 | 300 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 261 | 227 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Anledningen till ökningen av nettoomsättningen från föregående år är att en Pop up-butik etablerades under sommaren, och ökad omsättning i egen webbutik och på Zalando som en effekt av ökad annonsering i sociala medier.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Försäljningen har under tidigare år till största delen skett i egen butik. Under 2021 har försäljningen skett via de nya uppbyggda säljkanalerna e-handel och återförsäljare.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av restriktioner i samband med covid-19 pandemin, minskade antalet kunder drastiskt i butik under 2020 vilket i sin tur påverkade försäljningen negativt. En utförsäljning av kläder till reapriser skedde i samband med att butiksverksamheten lades ned.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 228 | 228 | 228 | 228 | 228 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 228 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 228 | 228 | 228 | 228 | 228 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 228 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 143 | 143 | 143 | 143 | 143 | 134 | 134 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 10 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 143 | 143 | 143 | 136 | 128 | 120 | 114 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 7 | 8 | 8 | 6 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ÄLVKARLEÖVÄGEN 21 3 TRP, 115 43 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2004-01-31
- Bransch
- Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet är att bedriva handel av varumärket MAJA ROOS i pop up butik och till återförsäljare samt andra plattformar.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver handel med kläder under det egna varumärket MAJA ROOS. Försäljning sker dels mot slutkund via egen e-handelsbutik dels via butiksåterförsäljare. Bolaget har sitt säte i Stockholm.