Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

KIWI AB

556653-1223AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
363 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
75 tkr
Årets resultat 2025
58 tkr
Eget kapital 2025
294 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 58 tkr58 tkr20242024: 19 tkr19 tkr20232023: 16 tkr16 tkr20222022: 42 tkr42 tkr20212021: 344 tkr344 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3636197432 5372 170
Nettoomsättning 3636197432 5372 170
Rörelsekostnader 2905998232 4831 814
Handelsvaror 2034977402 3961 717
Övriga externa kostnader 87102837897
Personalkostnader 0–080
Rörelseresultat 7419−8055357
Finansiella poster 24200
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 24300
Räntekostnader och liknande resultatposter 00000
Resultat efter finansiella poster 7523−7755356
Bokslutsdispositioner –0100078
Förändring av periodiseringsfonder –0100078
Resultat före skatt 75232355434
Skatt på årets resultat 17561391
Årets resultat 58191642344

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 354494492549976
Omsättningstillgångar 354494492549976
Kortfristiga fordringar 120239362317534
Kundfordringar 010199221315
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 19124600200
Övriga fordringar 1011051039619
Kassa och bank 234255129232442
EGET KAPITAL OCH SKULDER 354494492549976
Eget kapital 294236217201555
Bundet eget kapital 106106106106106
Aktiekapital 100100100100100
Reservfond 66666
Fritt eget kapital 18813011195449
Balanserat resultat 1301119553105
Årets resultat 58191642344
Obeskattade reserver ––0100100
Periodiseringsfonder ––0100100
Kortfristiga skulder 60258274248320
Leverantörsskulder 0224174152198
Övriga skulder 21244586113
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 3910551010

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen har minskat pga färre uppdrag.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen har minskat pga färre uppdrag.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen har minskat pga färre uppdrag.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Om bolaget

Adress
DROTTNINGGATAN 106, 111 60 STOCKHOLM
Registrerat
2003-12-22
Bransch
Partihandel med övriga hushållsvaror

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall främja spridandet av, och kunskap om, god konst, genom att sälja, i huvudsak svenska konstnärers verk, till den privata och den offentliga sektorn samt även biträda som konsulter vid utsmyckning av lokaler etc. tillhörande sagda sektorer av marknaden.

Bankgironummer

5790-6406
KIWI AB
kontrollerat 2026-10-05

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Stockholm
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-06
Programvara
Wolters Kluwer Bokslut

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget ska främja spridandet av, och kunskapen om, god konst, genom att sälja i huvudsak svenska konstnärers verk till den privata och den offentliga sektorn. Vidare ska bolaget biträda som konsulter vid utsmyckning av lokaler etc. inom sektorer av marknaden. Företaget har sitt säte i Stockholm .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20257 kB Öppna
20248 kB Öppna
20238 kB Öppna
20228 kB Öppna