Start › Stockholms län › Märsta
Vägassistans i Stockholms Län AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 562 | 1 813 | 1 719 | 1 660 | 1 297 | 1 474 | 1 827 | 1 681 |
| Nettoomsättning | 1 562 | 1 813 | 1 842 | 1 660 | 1 301 | 1 451 | 1 831 | 1 949 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | 0 | −123 | 0 | −4 | −4 | −4 | 4 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 27 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 333 | 1 515 | 1 748 | 1 584 | 1 271 | 1 531 | 1 727 | 1 884 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 54 | 457 | 144 | 84 | 51 | 590 | 66 |
| Handelsvaror | 32 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 901 | 629 | 1 026 | 1 033 | 735 | 1 169 | 1 127 | 1 818 |
| Personalkostnader | 190 | 509 | 71 | 171 | 136 | 103 | 11 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 210 | 324 | 194 | 236 | 316 | 208 | – | – |
| Rörelseresultat | 229 | 298 | −29 | 76 | 26 | −57 | 100 | −203 |
| Finansiella poster | −56 | −98 | −58 | −31 | −41 | −54 | −25 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | – | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 56 | 100 | 58 | 31 | 41 | 55 | 25 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 172 | 200 | −87 | 46 | −15 | −111 | 75 | −205 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 12 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 12 |
| Resultat före skatt | 172 | 200 | −87 | 46 | −15 | −111 | 75 | −193 |
| Skatt på årets resultat | 36 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 137 | 200 | −87 | 46 | −15 | −111 | 75 | −193 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 614 | 1 936 | 1 556 | 2 080 | 2 031 | 1 995 | 523 | 933 |
| Anläggningstillgångar | 1 378 | 1 532 | 940 | 1 134 | 1 369 | 1 649 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 378 | 1 532 | 940 | 1 134 | 1 369 | 1 649 | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 409 | 452 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 969 | 1 081 | 940 | 1 134 | 1 369 | 1 649 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 236 | 403 | 616 | 946 | 662 | 346 | 523 | 933 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 123 | 123 | 127 | 131 | 135 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 123 | 123 | 127 | 131 | 135 |
| Kortfristiga fordringar | 191 | 345 | 499 | 347 | 398 | 185 | 333 | 797 |
| Kundfordringar | 191 | 320 | 461 | 334 | 364 | 176 | 229 | 365 |
| Övriga fordringar | 1 | 18 | 22 | 13 | 34 | 9 | 8 | 74 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 7 | 16 | – | – | 0 | 96 | 359 |
| Kassa och bank | 45 | 59 | 117 | 476 | 142 | 34 | 60 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 614 | 1 936 | 1 556 | 2 080 | 2 031 | 1 995 | 523 | 933 |
| Eget kapital | 597 | 460 | 260 | 348 | 302 | 117 | 178 | 103 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 497 | 360 | 160 | 248 | 202 | 17 | 78 | 3 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 360 | 160 | 248 | 202 | 217 | 128 | 3 | 196 |
| Årets resultat | 137 | 200 | −87 | 46 | −15 | −111 | 75 | −193 |
| Långfristiga skulder | 370 | 544 | 568 | 850 | 1 082 | 1 086 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 370 | 544 | 568 | 850 | 1 082 | 1 086 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 646 | 932 | 727 | 882 | 648 | 792 | 345 | 830 |
| Skulder till kreditinstitut | 239 | 369 | 274 | – | – | 222 | – | – |
| Förskott från kunder | 1 | 1 | 1 | 14 | 2 | 1 | – | – |
| Leverantörsskulder | 177 | 114 | 99 | 15 | −1 | 61 | 12 | 404 |
| Skatteskulder | 27 | – | – | – | – | – | 0 | 79 |
| Övriga skulder | 175 | 440 | 353 | 854 | 647 | 508 | 324 | 347 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 26 | 8 | – | – | – | 0 | 9 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 248 | 202 | 17 | 78 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 200 | 50 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under hösten har pandemin tagit ny fart. Styrelsens fortsatta bedömning är att den har liten påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 810 | 2 414 | 2 414 | 2 414 | 2 378 | 1 219 | 1 219 | 1 219 |
| Årets inköp | 90 | – | – | 36 | 1 857 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 730 | 1 474 | 1 280 | 1 044 | 728 | 1 219 | 1 219 | 1 219 |
| Årets avskrivningar | 256 | 194 | 236 | 316 | 208 | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-08-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 520 |
| Årets inköp | 520 |
| Ackumulerade avskrivningar | 68 |
| Årets avskrivningar | 68 |
Om bolaget
- Adress
- NIBBLE 401, 195 94 MÄRSTA
- Registrerat
- 2003-12-19
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är bilbärgning, vägtrafikskydd TMA, transporter, vägarbeten, bilreparationer, utbildning inom bilmekaniker, byggverksamhet, drog och alkoholbehandling, handel med aktier och andelar och därmed förenlig verksamhet, samt personaluthyrning.
Bankgironummer
- 5714-3471
- VÄGASSISTANS I STOCKHOLMS LÄN AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Märsta
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Föremålet för bolagets verksamhet är bilbärgning, vägtrafikskydd TMA, transporter, vägarbeten, bilreparationer, utbildning inom bilmekaniker, byggverksamhet, drog och alkoholbehandling, handel med aktier och andelar och därmed förenlig verksamhet, samt personaluthyrning Företaget har sitt säte i Märsta .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.