Start › Stockholms län › Saltsjöbaden
Per Sturk Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 167 | 201 | 111 | 72 | 72 | 24 |
| Övriga rörelseintäkter | 167 | 201 | 111 | 72 | 72 | 24 |
| Rörelsekostnader | 201 | 255 | 161 | 79 | 102 | 47 |
| Övriga externa kostnader | 190 | 242 | 145 | 66 | 88 | 44 |
| Personalkostnader | – | 3 | 8 | 8 | 9 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 10 | 8 | 5 | 5 | 2 |
| Rörelseresultat | −34 | −54 | −50 | −7 | −30 | −23 |
| Finansiella poster | 5 106 | 2 182 | 5 565 | 1 159 | 3 148 | 3 544 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 2 607 | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 4 998 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 109 | 111 | 139 | 1 194 | 3 158 | 3 545 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 14 | 109 | 34 | 10 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 072 | 2 128 | 5 516 | 1 152 | 3 118 | 3 521 |
| Bokslutsdispositioner | −1 275 | – | 0 | −290 | −780 | −675 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −1 275 | – | 0 | −290 | −780 | −675 |
| Resultat före skatt | 3 797 | 2 128 | 5 516 | 862 | 2 338 | 2 846 |
| Skatt på årets resultat | 790 | 21 | 4 | 180 | 485 | 437 |
| Årets resultat | 3 006 | 2 107 | 5 512 | 683 | 1 853 | 2 409 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 18 711 | 13 845 | 13 490 | 8 490 | 7 760 | 4 901 |
| Anläggningstillgångar | 14 273 | 13 187 | 11 953 | 7 664 | 6 912 | 3 678 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 017 | 7 014 | 7 014 | 2 418 | 2 418 | 2 396 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 7 017 | 7 014 | 7 014 | 2 418 | 2 418 | 2 396 |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 | 23 | 21 | 16 | 21 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 15 | 23 | 21 | 16 | 21 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 242 | 6 150 | 4 918 | 5 230 | 4 473 | 1 282 |
| Andelar i intresseföretag | 2 488 | 2 458 | 1 526 | 1 526 | 1 526 | 1 282 |
| Ägarintressen i övriga företag | 4 699 | 3 637 | 3 336 | 3 704 | 2 947 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 55 | 55 | 55 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 437 | 657 | 1 537 | 826 | 848 | 1 223 |
| Kortfristiga fordringar | 9 | 12 | 0 | 0 | 3 | 0 |
| Övriga fordringar | 9 | 12 | 0 | 0 | 3 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 4 398 | 599 | 687 | 682 | 786 | 1 206 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 4 398 | 599 | 687 | 682 | 786 | 1 206 |
| Kassa och bank | 31 | 47 | 849 | 145 | 59 | 17 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 18 711 | 13 845 | 13 490 | 8 490 | 7 760 | 4 901 |
| Eget kapital | 14 871 | 12 065 | 10 168 | 4 826 | 4 313 | 3 545 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 14 751 | 11 945 | 10 048 | 4 706 | 4 193 | 3 425 |
| Balanserat resultat | 11 745 | 9 838 | 4 536 | 4 023 | 2 340 | 1 016 |
| Årets resultat | 3 006 | 2 107 | 5 512 | 683 | 1 853 | 2 409 |
| Obeskattade reserver | 3 020 | 1 745 | 1 745 | 1 745 | 1 455 | 675 |
| Periodiseringsfonder | 3 020 | 1 745 | 1 745 | 1 745 | 1 455 | 675 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 1 300 | 1 050 | 1 500 | 0 |
| Övriga skulder | – | 0 | 1 300 | 1 050 | 1 500 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 819 | 35 | 277 | 870 | 492 | 680 |
| Skatteskulder | 809 | 25 | 184 | 665 | 485 | 431 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 164 | 0 | 243 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 93 | 41 | 7 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 325 | 200 | 210 | 170 | 170 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 193 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 488 | 2 458 | 1 526 | 1 526 | 1 526 | 1 282 |
| Årets inköp | 30 | 932 | – | – | 244 | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 017 | 7 014 | 7 014 | 2 418 | 2 418 | 2 396 | 0 |
| Årets inköp | 2 | – | 4 596 | – | 22 | 2 396 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 55 | 52 | 40 | 26 | 26 | 12 | 12 |
| Årets inköp | 3 | 12 | 13 | – | 26 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 12 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 40 | 29 | 18 | 11 | 5 | 12 | 10 |
| Årets avskrivningar | 11 | 10 | 8 | 5 | 5 | 2 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 12 | – | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 699 | 3 637 | 3 336 | 3 704 | 2 947 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 1 062 | 834 | 2 504 | 757 | 2 947 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 533 | 2 872 | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 834 | 2 504 | 757 | 2 947 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SVARTKÄRRSVÄGEN 6 LGH 1202, 133 32 SALTSJÖBADEN
- Registrerat
- 2003-11-28
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet avseende Internetapplikationer, Internetstrategier och markanadsföring, äga och förvalta aktier samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet avseende internetapplikationer, internetstrategier och marknadsföring samt äger och förvaltar aktier. Bolaget har även investerat i två bostadsrättslägenheter som hyrs ut. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.