Start › Kalmar län › Kalmar
Helianthemum Vind AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 249 | 1 232 | 1 979 | 2 216 |
| Nettoomsättning | 5 249 | 1 194 | 1 979 | 2 214 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 38 | 0 | 2 |
| Rörelsekostnader | 2 009 | 1 095 | 1 217 | 1 484 |
| Övriga externa kostnader | 995 | 582 | 700 | 529 |
| Av- och nedskrivningar | 1 015 | 514 | 516 | 955 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 1 | 0 |
| Rörelseresultat | 3 240 | 137 | 762 | 732 |
| Finansiella poster | 0 | −12 | −33 | −41 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 12 | 33 | 41 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 240 | 124 | 729 | 691 |
| Bokslutsdispositioner | −3 234 | 301 | −727 | −680 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 135 | −135 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 4 131 | 436 | −727 | −680 |
| Resultat före skatt | 5 | 426 | 2 | 11 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 91 | 2 | 3 |
| Årets resultat | 3 | 335 | 1 | 9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 20 259 | 6 059 | 7 246 | 7 430 |
| Anläggningstillgångar | 15 194 | 4 131 | 4 644 | 5 161 |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 194 | 4 131 | 4 644 | 5 161 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 15 194 | 4 131 | 4 644 | 5 161 |
| Omsättningstillgångar | 5 065 | 1 928 | 2 602 | 2 269 |
| Kortfristiga fordringar | 1 475 | 200 | 262 | 341 |
| Övriga fordringar | 9 | 9 | 15 | 42 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 466 | 191 | 246 | 299 |
| Kassa och bank | 3 590 | 1 728 | 2 340 | 1 928 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 20 259 | 6 059 | 7 246 | 7 430 |
| Eget kapital | 1 461 | 1 458 | 1 623 | 1 623 |
| Bundet eget kapital | 700 | 700 | 700 | 700 |
| Aktiekapital | 700 | 700 | 700 | 700 |
| Reservfond | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 761 | 758 | 923 | 923 |
| Balanserat resultat | 758 | 423 | 923 | 914 |
| Årets resultat | 3 | 335 | 1 | 9 |
| Obeskattade reserver | 0 | 4 266 | 4 567 | 3 840 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 135 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 4 131 | 4 567 | 3 840 |
| Långfristiga skulder | 10 500 | 0 | 63 | 750 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 63 | 750 |
| Övriga skulder | 10 500 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 298 | 335 | 993 | 1 217 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 750 | 750 |
| Leverantörsskulder | 132 | 128 | 10 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 7 500 | – | – | – |
| Skatteskulder | 92 | 90 | 0 | 179 |
| Övriga skulder | 347 | 40 | 81 | 72 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 227 | 77 | 152 | 217 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 500 | – |
| Medel att disponera | 761 | 758 | 923 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökning av omsättning och resultat beror på fler vindkraftverk.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget kommer att få ny ägare under 2022.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 26 395 | 14 317 | 14 317 | 14 317 | 14 317 | 14 317 | 14 317 | 14 317 |
| Årets inköp | 12 078 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 11 201 | 10 187 | 10 187 | 9 673 | 9 673 | 9 157 | 9 157 | 8 202 |
| Årets avskrivningar | 1 015 | – | 514 | – | 516 | – | 955 | – |
Om bolaget
- Adress
- Utrustningskajen 3, 392 30 KALMAR
- Registrerat
- 2003-11-18
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga, driva och förvalta vindkraftverk samt bedriva handel med finansiella instrument såsom värdepapper, obligationer och optioner samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-10
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget äger, driver och förvaltar vindkraftverk. Företagets säte är Mörbylånga, Kalmar län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.