Start › Örebro län › Örebro
Nordic Technical Consulting AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 159 | 1 893 | 2 150 | 2 317 | 2 022 | 1 833 | 2 188 | 2 061 | 2 145 | 2 063 |
| Nettoomsättning | 3 159 | 1 893 | 2 150 | 2 317 | 2 022 | 1 618 | 2 188 | 2 061 | 2 145 | 2 063 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 215 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 631 | 1 997 | 2 246 | 2 066 | 1 848 | 1 505 | 1 946 | 1 860 | 1 850 | 2 115 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 571 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 633 | 1 472 | 986 | 1 356 | 1 081 | 850 | 1 067 | 1 102 | 1 100 | 1 349 |
| Personalkostnader | 998 | 525 | 690 | 710 | 767 | 655 | 776 | 655 | 647 | 664 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Rörelseresultat | 529 | −104 | −97 | 251 | 174 | 328 | 243 | 201 | 295 | −52 |
| Finansiella poster | −51 | −51 | −52 | 1 | −11 | −16 | −9 | −13 | −3 | −5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | – | 0 | 5 | 0 | 7 | 0 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 52 | 51 | 52 | 4 | 11 | 23 | 9 | 15 | 3 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 478 | −155 | −149 | 252 | 163 | 312 | 234 | 188 | 292 | −57 |
| Bokslutsdispositioner | −101 | 79 | 175 | −22 | 19 | −25 | −59 | 135 | −49 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −101 | 79 | 175 | −22 | 19 | −25 | −59 | 135 | −49 | 0 |
| Resultat före skatt | 377 | −76 | 26 | 230 | 182 | 287 | 175 | 323 | 243 | −57 |
| Skatt på årets resultat | 62 | 0 | 7 | 49 | 38 | 63 | 38 | 72 | 41 | 0 |
| Årets resultat | 315 | −76 | 19 | 181 | 144 | 224 | 137 | 251 | 202 | −57 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 534 | 1 531 | 1 801 | 2 081 | 1 735 | 1 651 | 1 405 | 1 672 | 1 643 | 1 364 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 102 | 205 | 307 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 102 | 205 | 307 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 102 | 205 | 307 |
| Omsättningstillgångar | 2 534 | 1 531 | 1 801 | 2 081 | 1 735 | 1 651 | 1 405 | 1 570 | 1 438 | 1 057 |
| Kortfristiga fordringar | 630 | 534 | 607 | 796 | 600 | 634 | 51 | 458 | 479 | 256 |
| Kundfordringar | 630 | 321 | 292 | 495 | 377 | 502 | 0 | 0 | 127 | 13 |
| Övriga fordringar | 0 | 213 | 315 | 301 | 223 | 132 | 51 | 356 | 250 | 141 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 102 | 102 | 102 |
| Kassa och bank | 1 905 | 996 | 1 194 | 1 285 | 1 135 | 1 017 | 1 354 | 1 112 | 959 | 801 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 534 | 1 531 | 1 801 | 2 081 | 1 735 | 1 651 | 1 405 | 1 672 | 1 643 | 1 364 |
| Eget kapital | 1 762 | 1 448 | 1 523 | 1 505 | 1 324 | 1 180 | 955 | 1 018 | 767 | 565 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 662 | 1 348 | 1 423 | 1 405 | 1 224 | 1 080 | 855 | 918 | 667 | 465 |
| Balanserat resultat | 1 348 | 1 423 | 1 405 | 1 224 | 1 080 | 855 | 718 | 667 | 465 | 522 |
| Årets resultat | 315 | −76 | 19 | 181 | 144 | 224 | 137 | 251 | 202 | −57 |
| Obeskattade reserver | 101 | 0 | 79 | 254 | 232 | 251 | 226 | 168 | 303 | 254 |
| Periodiseringsfonder | 101 | 0 | 79 | 254 | 232 | 251 | 226 | 168 | 303 | 254 |
| Långfristiga skulder | 106 | 41 | 47 | 121 | 32 | 60 | 89 | 56 | 163 | 334 |
| Övriga skulder | 106 | 41 | 47 | 121 | 32 | 60 | 89 | 56 | 163 | 334 |
| Kortfristiga skulder | 565 | 42 | 151 | 200 | 147 | 160 | 134 | 431 | 410 | 210 |
| Leverantörsskulder | 32 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 144 | 0 | 16 | 2 | – | – | – | 0 | −96 | −79 |
| Övriga skulder | 194 | 42 | 135 | 198 | 147 | 160 | 134 | 380 | 455 | 238 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 195 | – | – | – | – | – | 0 | 51 | 51 | 51 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | – | – | 100 | 100 | – | – | 200 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 300 | – | – | 100 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 1 080 | 855 | 918 | 667 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets nettoomsättning har ökat med mer än 30 procent jämfört med föregående räkenskapsår. Ökningen beror främst på ett ökat antal konsultuppdrag samt en högre fakturering under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 409 | 409 | 409 | 409 | 409 | 409 | 512 |
| Ackumulerade avskrivningar | 409 | 409 | 409 | 409 | 307 | 205 | 205 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 102 | 102 | 102 | – |
Om bolaget
- Adress
- VÅRBOVÄGEN 43 A, 702 30 ÖREBRO
- Registrerat
- 2003-09-01
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva transport av gods ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver även konsultverksamhet inom data ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5696-2509
- Nordic Technical Consulting AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-22
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget verkar inom konsultverksamhet, transport samt handel med värde papper Bolaget har sitt säte i Örebro
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.