Start › Stockholms län › Stockholm
Mia.S.Hälso AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | – | – | 0 | 758 | 132 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 83 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 758 | 49 |
| Rörelsekostnader | 11 | 13 | 11 | 11 | 18 | 1 788 | 173 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 13 | 11 | 11 | 18 | 1 788 | 150 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 23 |
| Rörelseresultat | −11 | −13 | −11 | −11 | −18 | −1 030 | −41 |
| Finansiella poster | 1 148 | 0 | −1 | 0 | 1 325 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 148 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 325 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 137 | −13 | −12 | −11 | 1 308 | −1 030 | −41 |
| Bokslutsdispositioner | 68 | 12 | 5 | 9 | −94 | 977 | 171 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 68 | 12 | 5 | 9 | −94 | 977 | 171 |
| Resultat före skatt | 1 205 | −1 | −7 | −2 | 1 214 | −53 | 130 |
| Skatt på årets resultat | 248 | – | – | 0 | 58 | 0 | 31 |
| Årets resultat | 957 | −1 | −7 | −2 | 1 155 | −53 | 100 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 004 | 4 077 | 4 293 | 4 559 | 4 757 | 3 632 | 5 232 |
| Omsättningstillgångar | 5 004 | 4 077 | 4 293 | 4 559 | 4 757 | 3 632 | 5 232 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 | 1 | 60 | 20 | 20 | 180 |
| Övriga fordringar | 1 | 1 | 1 | 60 | 20 | 20 | 52 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 128 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 3 862 | 4 012 | 4 012 | 4 012 | 2 618 | 3 268 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 3 862 | 4 012 | 4 012 | 4 012 | 2 618 | 3 268 |
| Kassa och bank | 5 004 | 214 | 281 | 487 | 726 | 994 | 1 784 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 004 | 4 077 | 4 293 | 4 559 | 4 757 | 3 632 | 5 232 |
| Eget kapital | 4 734 | 3 986 | 4 191 | 4 393 | 4 583 | 3 611 | 3 840 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 4 614 | 3 866 | 4 071 | 4 273 | 4 463 | 3 491 | 3 720 |
| Balanserat resultat | 3 657 | 3 867 | 4 078 | 4 275 | 3 308 | 3 543 | 3 621 |
| Årets resultat | 957 | −1 | −7 | −2 | 1 155 | −53 | 100 |
| Obeskattade reserver | 0 | 68 | 80 | 85 | 94 | 0 | 977 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 68 | 80 | 85 | 94 | 0 | 977 |
| Avsättningar | – | – | – | – | – | 0 | 300 |
| Kortfristiga skulder | 270 | 22 | 22 | 80 | 80 | 22 | 115 |
| Skatteskulder | 248 | – | 0 | 58 | 58 | 0 | 8 |
| Övriga skulder | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 95 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 210 | 204 | 195 | 188 | 183 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 463 | 3 491 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- NARVAVÄGEN 5 II, 114 60 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2003-09-01
- Bransch
- Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva hälso- och sjukvård samt konsultation inom denna bransch, förvaltning av fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5682-1937
- MIA S HÄLSO AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-04
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva hälso- och sjukvård samt konsultationer inom denna bransch. Bolaget ska också bedriva förvalning av fast och lös egendom.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.