Start › Stockholms län › Rimbo
Projekttjänst Jyrki Pöllänen AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 78 | 8 | 598 | 690 | 1 275 | 1 369 | 1 213 |
| Nettoomsättning | 78 | 8 | 598 | 690 | 1 275 | 1 355 | 1 213 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 13 | 0 |
| Rörelsekostnader | 121 | 434 | 719 | 824 | 1 188 | 1 181 | 968 |
| Handelsvaror | 1 | – | – | 0 | 2 | 3 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 104 | 77 | 114 | 85 | 151 | 142 | 125 |
| Personalkostnader | 16 | 357 | 605 | 739 | 1 035 | 1 036 | 842 |
| Rörelseresultat | −43 | −426 | −120 | −134 | 87 | 188 | 245 |
| Finansiella poster | 1 | 11 | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 11 | 10 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −42 | −415 | −111 | −133 | 87 | 188 | 245 |
| Resultat före skatt | −42 | −415 | −111 | −133 | 87 | 188 | 245 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 18 | 40 | 52 |
| Årets resultat | −42 | −415 | −111 | −133 | 69 | 148 | 193 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 218 | 269 | 695 | 798 | 942 | 892 | 1 342 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 218 | 269 | 695 | 798 | 942 | 892 | 1 342 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 17 | 85 | 95 | 55 | 14 | 11 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 9 | – | – |
| Övriga fordringar | 8 | 0 | 57 | 56 | 37 | 6 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 17 | 28 | 39 | 9 | 9 | 8 |
| Kassa och bank | 210 | 252 | 610 | 703 | 888 | 877 | 1 331 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 218 | 269 | 695 | 798 | 942 | 892 | 1 342 |
| Eget kapital | 208 | 251 | 666 | 777 | 909 | 840 | 1 292 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 88 | 131 | 546 | 657 | 789 | 720 | 1 172 |
| Balanserat resultat | 131 | 546 | 657 | 789 | 720 | 572 | 980 |
| Årets resultat | −42 | −415 | −111 | −133 | 69 | 148 | 193 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 18 | 29 | 21 | 33 | 52 | 49 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 4 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 15 | 18 |
| Övriga skulder | 10 | 18 | 29 | 17 | 33 | 37 | 31 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 789 | 720 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av fler uppdrag detta år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% främst på grund av nedtrappning i samband med pensionering.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på färre uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 156 | 156 | 156 | 156 | 547 | 547 | 547 | 547 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 391 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 156 | 156 | 156 | 156 | 547 | 547 | 547 | 547 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 391 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BROSÄTTRAHÖJDEN 25, 762 91 RIMBO
- Registrerat
- 2003-07-10
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva industrikonsultationer främst inom energiproduktion, samt svets och montage främst inom byggnadssektorn, jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5666-0368
- PROJEKTTJÄNST JYRKI PÖLLÄNEN
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-13
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet startade 2003 och skall bedriva industrikonsultation samt svets och montage främst inom byggsektorn. Företaget har sitt säte i Stockholms län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.