Start › Skåne län › Landskrona
Nordvästra Skånes Ventilation Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 970 | 5 091 | 6 808 | 4 952 | 5 084 | 4 961 | 3 555 | 3 717 | 4 911 |
| Nettoomsättning | 4 970 | 5 088 | 6 805 | 4 950 | 5 034 | 4 960 | 3 555 | 3 717 | 4 911 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | 3 | 2 | 50 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 577 | 4 214 | 6 117 | 4 527 | 4 361 | 4 536 | 3 173 | 3 420 | 3 891 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 092 | 2 928 | 4 775 | 3 218 | 3 205 | 3 417 | 2 227 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 292 | 2 916 |
| Övriga externa kostnader | 543 | 424 | 544 | 599 | 563 | 492 | 457 | 558 | 417 |
| Personalkostnader | 939 | 859 | 795 | 708 | 590 | 622 | 486 | 567 | 558 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 4 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | 393 | 877 | 691 | 425 | 723 | 426 | 382 | 297 | 1 020 |
| Finansiella poster | −3 | −4 | −3 | −5 | −3 | −2 | −1 | −4 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | – | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 5 | 4 | 5 | 3 | 2 | 2 | 4 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 390 | 873 | 689 | 420 | 720 | 423 | 381 | 293 | 1 017 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 151 | −97 | 343 | −256 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 151 | −97 | 343 | −256 |
| Resultat före skatt | 390 | 873 | 689 | 420 | 720 | 575 | 283 | 636 | 761 |
| Skatt på årets resultat | 82 | 181 | 144 | 85 | 153 | 125 | 62 | 131 | 171 |
| Årets resultat | 308 | 692 | 544 | 334 | 567 | 449 | 221 | 506 | 590 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 076 | 2 195 | 2 289 | 1 489 | 1 191 | 1 001 | 1 306 | 1 633 | 2 048 |
| Anläggningstillgångar | 32 | 35 | 37 | 40 | 42 | 46 | 51 | 6 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 32 | 35 | 37 | 40 | 42 | 46 | 51 | 6 | 0 |
| Byggnader och mark | 32 | 35 | 37 | 40 | 42 | 44 | 47 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 2 | 4 | 6 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 043 | 2 160 | 2 251 | 1 450 | 1 149 | 955 | 1 255 | 1 627 | 2 048 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 47 | 56 | 23 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 47 | 56 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 342 | 509 | 923 | 717 | 628 | 592 | 732 | 758 | 997 |
| Kundfordringar | 229 | 456 | 878 | 538 | 532 | 480 | 571 | 441 | 997 |
| Övriga fordringar | 91 | 27 | 42 | 141 | 28 | 106 | 114 | 227 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 21 | 26 | 3 | 38 | 68 | 5 | 48 | 90 | 0 |
| Kassa och bank | 1 702 | 1 651 | 1 329 | 733 | 521 | 363 | 475 | 813 | 1 027 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 076 | 2 195 | 2 289 | 1 489 | 1 191 | 1 001 | 1 306 | 1 633 | 2 048 |
| Eget kapital | 1 500 | 1 504 | 1 092 | 1 048 | 713 | 566 | 556 | 835 | 830 |
| Bundet eget kapital | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Fritt eget kapital | 1 391 | 1 395 | 983 | 939 | 604 | 457 | 447 | 726 | 721 |
| Balanserat resultat | 1 083 | 703 | 439 | 604 | 37 | 7 | 226 | 221 | 131 |
| Årets resultat | 308 | 692 | 544 | 334 | 567 | 449 | 221 | 506 | 590 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 151 | 70 | 413 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 151 | 70 | 413 |
| Kortfristiga skulder | 576 | 691 | 1 197 | 442 | 477 | 435 | 598 | 727 | 805 |
| Leverantörsskulder | 120 | 228 | 548 | 342 | 420 | 397 | 569 | 378 | 481 |
| Skatteskulder | 17 | 11 | 3 | 3 | 6 | – | 0 | 253 | 120 |
| Övriga skulder | 416 | 437 | 632 | 83 | 40 | 29 | 20 | 25 | 137 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | 16 | 13 | 13 | 11 | 9 | 9 | 72 | 67 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 330 | 312 | 280 | 500 | – | 420 | 440 | 500 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 330 | 312 | 280 | 500 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 604 | 457 | 447 | 726 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% mestadels då orderingången ökat markant.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Med anledning av påverkan från pandemin Covid-19 följer vi utvecklingen noga och analyserar löpande risker för vår verksamhet. Vi arbetar med att värna våra medarbetares och övriga intressenters hälsa och säkerhet och följer myndigheternas rekommendationer. Det kan inte uteslutas att pågående pandemi kommer att ha påverkan på nettoomsättningen 2020 och därmed årets resultat. Vår bedömning är dock att påverkan på bolaget på kort sikt är begränsad. Bolagets finanser är starka och likviditeten är god.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 48 |
| Ackumulerade avskrivningar | 16 | 14 | 11 | 9 | 6 | 4 | 2 |
| Årets avskrivningar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 8 | 8 | 8 |
| Årets inköp | – | 0 | 8 | 8 |
| Försäljningar och utrangeringar | 8 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 6 | 4 | 2 |
| Årets avskrivningar | – | 2 | 2 | 2 |
| Återförda avskrivningar | 6 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKILLINGSTIGEN 5, 261 61 LANDSKRONA
- Registrerat
- 2003-06-13
- Bransch
- Ventilationsarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva installationer av ventilations- och luft- behandlingsenheter samt underhåll av dessa och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5964-4286
- NORDVÄSTRA SKÅNES VENTILATION AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Landskrona registrerades år 2003 och bedriver verksamhet inom tillverkning och montage av ventilationsanläggningar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.