Start › Stockholms län › Stockholm
Qualitalis Assurance AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 614 | 1 303 | 1 235 | 1 425 | 1 160 | 1 007 | 1 117 | 1 398 |
| Nettoomsättning | 1 614 | 1 303 | 1 235 | 1 425 | 1 160 | 1 007 | 1 347 | 1 547 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | 0 | −231 | −149 |
| Rörelsekostnader | 1 379 | 1 251 | 1 233 | 1 201 | 1 027 | 962 | 1 085 | 1 226 |
| Övriga externa kostnader | 945 | 840 | 813 | 771 | 612 | 592 | 606 | 697 |
| Personalkostnader | 431 | 408 | 416 | 423 | 408 | 365 | 474 | 524 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 3 | 3 | 8 | 8 | 5 | 5 | 5 |
| Rörelseresultat | 234 | 52 | 2 | 224 | 132 | 45 | 32 | 172 |
| Finansiella poster | −32 | −32 | −50 | −19 | −20 | −59 | −113 | −153 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | −43 | −74 | −112 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 12 | 10 | 31 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 20 | 22 | 19 | 19 | 20 | 17 | 39 | 41 |
| Resultat efter finansiella poster | 203 | 20 | −48 | 205 | 113 | −14 | −81 | 19 |
| Bokslutsdispositioner | −71 | 69 | 0 | −69 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −71 | 69 | 0 | −69 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 132 | 90 | −48 | 136 | 113 | −14 | −81 | 19 |
| Skatt på årets resultat | 44 | 38 | 13 | 43 | 28 | – | 0 | 16 |
| Årets resultat | 88 | 51 | −62 | 93 | 85 | −14 | −81 | 3 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 689 | 446 | 475 | 581 | 418 | 281 | 287 | 487 |
| Anläggningstillgångar | 35 | 38 | 42 | 57 | 59 | 44 | 46 | 50 |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 13 | 17 | 12 | 20 | 11 | 16 | 20 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 3 | 7 | 10 | 18 | 9 | 14 | 18 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 45 | 39 | 33 | 30 | 30 |
| Andelar i intresseföretag | 25 | 25 | 25 | 45 | 39 | 33 | 30 | 30 |
| Omsättningstillgångar | 654 | 408 | 433 | 524 | 359 | 237 | 241 | 437 |
| Varulager m.m. | 325 | 213 | 213 | 213 | 152 | 89 | 89 | 320 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 325 | 213 | 213 | 213 | 152 | 89 | 89 | 320 |
| Kortfristiga fordringar | 163 | 140 | 171 | 195 | 154 | 128 | 107 | 116 |
| Övriga fordringar | 17 | 18 | 28 | 52 | 18 | 34 | 0 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 146 | 122 | 142 | 143 | 135 | 94 | 107 | 115 |
| Kassa och bank | 166 | 55 | 49 | 116 | 53 | 20 | 45 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 689 | 446 | 475 | 581 | 418 | 281 | 287 | 487 |
| Eget kapital | 299 | 236 | 184 | 246 | 153 | 68 | 82 | 112 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 179 | 116 | 64 | 126 | 33 | −52 | −38 | −8 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 91 | 64 | 126 | 33 | −52 | −38 | 43 | −10 |
| Årets resultat | 88 | 51 | −62 | 93 | 85 | −14 | −81 | 3 |
| Obeskattade reserver | 71 | 0 | 69 | 69 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 71 | 0 | 69 | 69 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 275 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | – | 0 | 275 |
| Kortfristiga skulder | 320 | 211 | 221 | 266 | 265 | 213 | 205 | 100 |
| Leverantörsskulder | 20 | 11 | 7 | 3 | 4 | 12 | 38 | 48 |
| Skatteskulder | – | 0 | 25 | 35 | 10 | 0 | 16 | 16 |
| Övriga skulder | 232 | 134 | 131 | 175 | 202 | 173 | 151 | 36 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 67 | 65 | 58 | 53 | 49 | 29 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 26 | 25 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 33 | −52 | −38 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 51 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 25 | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 26 | 25 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökade nettoomsättningen beror på ökade provisionsintäkter av engångskaraktär.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Den fortsatta spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte haft någon påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 78 | 66 | 56 | 45 | 39 | 33 | 30 | 30 | 59 |
| Årets inköp | 12 | 10 | 12 | 6 | 6 | 3 | 0 | 3 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 53 | 41 | 31 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 12 | 10 | 31 | 0 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 349 | 349 | 349 | 349 | 349 | 332 | 332 | 332 | 309 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 17 | 0 | 0 | 23 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 349 | 345 | 342 | 339 | 331 | 323 | 318 | 314 | 309 |
| Årets avskrivningar | 3 | 3 | 3 | 8 | 8 | 5 | 5 | 5 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 | 10 | 10 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Årets inköp | – | 0 | 8 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 38014, 100 64 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2003-04-23
- Bransch
- Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva förmedling av försäkringstjänster samt handel med begagnade bilar och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5652-4051
- QUALITALIS ASSURANCE AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-09
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2003 och bedriver sedan dess försäkringsmäkleriverksamhet. Bolaget står under Finansinspektionens tillsyn. Bolaget bedriver även handel med begagnade bilar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.