Start › Västra Götalands län › Askim
Pro Value Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 295 | 370 | 152 | 1 401 | 904 |
| Nettoomsättning | 295 | 370 | 150 | 1 400 | 825 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | 1 | 79 |
| Rörelsekostnader | 2 128 | 2 532 | 2 905 | 1 918 | 2 002 |
| Övriga externa kostnader | 892 | 1 204 | 1 505 | 854 | 859 |
| Personalkostnader | 1 160 | 1 245 | 1 344 | 957 | 1 067 |
| Av- och nedskrivningar | 76 | 83 | 56 | 107 | 73 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 3 |
| Rörelseresultat | −1 833 | −2 162 | −2 753 | −517 | −1 098 |
| Finansiella poster | 8 926 | 25 | −27 216 | 46 161 | 2 245 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −110 | 0 | 31 492 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 1 225 | 10 677 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −1 261 | −1 263 | 1 421 | 3 955 | 3 412 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 160 | 376 | 541 | 842 | 910 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −10 991 | −1 610 | 29 554 | −829 | 41 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 964 | 588 | 848 | 1 633 | 2 035 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 093 | −2 138 | −29 969 | 45 644 | 1 147 |
| Resultat före skatt | 7 093 | −2 138 | −29 969 | 45 644 | 1 147 |
| Årets resultat | 7 093 | −2 138 | −29 969 | 45 644 | 1 147 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 69 919 | 60 369 | 59 607 | 109 888 | 60 392 |
| Anläggningstillgångar | 63 196 | 55 429 | 54 847 | 51 676 | 58 470 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 110 | 3 119 | 2 245 | 7 349 | 7 456 |
| Byggnader och mark | 1 830 | 1 880 | 1 930 | 7 020 | 7 121 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 280 | 1 240 | 316 | 329 | 335 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 086 | 52 309 | 52 602 | 44 327 | 51 014 |
| Andelar i koncernföretag | 10 213 | 9 065 | 7 175 | 7 175 | 10 400 |
| Andelar i intresseföretag | 6 280 | 7 380 | 7 113 | 11 829 | 12 854 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 4 200 | 2 800 | 5 050 |
| Fordringar hos intresseföretag | 6 845 | 6 845 | 6 845 | 9 345 | 9 095 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 36 748 | 29 019 | 27 269 | 9 203 | 9 640 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 0 | 3 975 | 3 975 |
| Omsättningstillgångar | 6 723 | 4 940 | 4 760 | 58 212 | 1 923 |
| Kortfristiga fordringar | 1 156 | 768 | 921 | 51 062 | 1 177 |
| Kundfordringar | 156 | 150 | 0 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 313 | 0 | 388 | 188 | 39 |
| Fordringar hos intresseföretag | 165 | – | – | 152 | 803 |
| Övriga fordringar | 510 | 539 | 456 | 50 626 | 235 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | 79 | 78 | 97 | 100 |
| Kortfristiga placeringar | 5 130 | 3 175 | 3 366 | 5 876 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 5 130 | 3 175 | 3 366 | 5 876 | 0 |
| Kassa och bank | 437 | 997 | 472 | 1 273 | 746 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 69 919 | 60 369 | 59 607 | 109 888 | 60 392 |
| Eget kapital | 51 344 | 44 791 | 47 509 | 70 972 | 25 328 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 51 224 | 44 671 | 47 389 | 70 852 | 25 208 |
| Balanserat resultat | 44 131 | 46 809 | 77 358 | 25 208 | 24 061 |
| Årets resultat | 7 093 | −2 138 | −29 969 | 45 644 | 1 147 |
| Långfristiga skulder | 16 034 | 14 864 | 10 306 | 25 573 | 28 020 |
| Skulder till kreditinstitut | 14 034 | 11 264 | 6 306 | 5 573 | 7 020 |
| Övriga skulder | 2 000 | 3 600 | 4 000 | 20 000 | 21 000 |
| Kortfristiga skulder | 2 540 | 714 | 1 792 | 13 343 | 7 044 |
| Skulder till kreditinstitut | 29 | 29 | 29 | 4 458 | 89 |
| Checkräkningskredit | 947 | 0 | 295 | 3 920 | 4 647 |
| Leverantörsskulder | 36 | 152 | 184 | 1 231 | 489 |
| Skulder till koncernföretag | 68 | 20 | 23 | 32 | 34 |
| Övriga skulder | 1 337 | 380 | 1 110 | 3 592 | 1 652 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 123 | 132 | 150 | 111 | 132 |
| Ställda säkerheter | 22 898 | 14 683 | 14 472 | 12 696 | 10 873 |
| Företagsinteckningar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Fastighetsinteckningar | 1 700 | 1 700 | 1 700 | 4 573 | 4 573 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 800 | 540 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 70 852 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla bolagsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Pro Value Aktiebolags finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Pro Value Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla bolagsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Pro Value Aktiebolags finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Pro Value Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har efter räkenskapsårets slut avyttrat samtliga ägda andelar i intresseföretaget Pro Value Hisinge Hus AB.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla bolagsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Pro Value Aktiebolag för räkenskapsåret 2020 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Pro Value Aktiebolag s finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Pro Value Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 280 | 7 380 | 7 113 | 11 254 | 13 054 | 14 079 | 13 831 |
| Årets inköp | 0 | 550 | 0 | – | 500 | 248 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 33 | 141 | – | 1 525 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 1 225 | 1 225 | 1 225 | 1 050 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 175 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 213 | 9 065 | 7 175 | 7 175 | 7 175 | 10 400 | 10 400 |
| Årets inköp | 48 | 2 100 | 0 | – | 2 000 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 210 | 0 | – | 5 225 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 3 975 | 3 975 | 3 975 | 3 975 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 3 975 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 43 524 | 44 857 | 44 261 | 43 519 | 11 462 | 12 728 | 23 335 |
| Årets inköp | 2 078 | 4 348 | – | – | 1 669 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 411 | 3 752 | 12 003 | – | 2 935 | 12 609 | – |
| Omklassificeringar | – | 0 | 4 000 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 6 776 | 15 838 | 16 993 | 5 305 | 2 259 | 3 088 | 3 222 |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 11 688 | – | 0 | 89 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 4 348 | 8 745 | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 499 | 2 499 | 2 499 | 2 499 | 7 557 | 7 557 | 1 667 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 5 889 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 669 | 619 | 569 | 519 | 536 | 435 | 369 |
| Årets avskrivningar | 50 | 50 | 50 | – | 101 | 66 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 4 200 | 4 200 | 2 800 | 5 050 | 5 050 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 4 200 | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 385 | 1 317 | 361 | 361 | 377 | 377 | 596 |
| Årets inköp | 67 | 957 | 0 | – | 0 | 32 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 250 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 104 | 78 | 45 | 38 | 49 | 42 | 125 |
| Årets avskrivningar | 26 | 33 | 6 | – | 6 | 6 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 0 | 89 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 832 |
Om bolaget
- Adress
- STORA ÅVÄGEN 21, 436 40 ASKIM
- Registrerat
- 2003-04-25
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt, köpa och sälja fastigheter samt bedriva fastighetsförmedling och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5853-9826
- PRO VALUE AB
kontrollerat 2026-10-05 - 5869-9521
- PRO VALUE AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Ja (2025-07-18)
- Årsstämma
- 2025-07-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Pro Value AB bedriver verksamhet inom kapitalplacering, främst fastigheter. Bolaget erbjuder investerare att bli delägare i utvalda fastigheter. Företaget har sitt säte i Göteborg .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.