Start › Uppsala län › Uppsala
Trackway AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 22 | 489 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 22 | 489 |
| Rörelsekostnader | 75 | 172 | 464 | 652 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 3 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 73 | 169 | 464 | 652 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | −75 | −172 | −442 | −163 |
| Finansiella poster | −172 | 381 | −7 | 9 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 172 | −381 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 7 | −9 |
| Resultat efter finansiella poster | −246 | 209 | −449 | −154 |
| Resultat före skatt | −246 | 209 | −449 | −154 |
| Årets resultat | −246 | 209 | −449 | −154 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 150 | 399 | 613 | 481 |
| Anläggningstillgångar | 100 | 167 | 386 | 386 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 167 | 386 | 386 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 67 | 67 | 67 |
| Andelar i intresseföretag | 100 | 100 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 319 | 319 |
| Omsättningstillgångar | 50 | 232 | 227 | 95 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 126 | 186 | 94 |
| Kundfordringar | – | 0 | 68 | 68 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 109 | 109 | 16 |
| Övriga fordringar | 4 | 17 | 10 | 10 |
| Kassa och bank | 45 | 106 | 41 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 150 | 399 | 613 | 481 |
| Eget kapital | 14 | 260 | 51 | 63 |
| Bundet eget kapital | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Fritt eget kapital | −88 | 159 | −50 | −38 |
| Överkursfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 159 | −50 | 399 | 115 |
| Årets resultat | −246 | 209 | −449 | −154 |
| Långfristiga skulder | 101 | 100 | 0 | 120 |
| Skulder till intresseföretag | 100 | 100 | – | – |
| Övriga skulder | 1 | 0 | 0 | 120 |
| Kortfristiga skulder | 36 | 38 | 562 | 298 |
| Leverantörsskulder | 8 | – | 0 | 23 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 5 | 505 | 5 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 7 |
| Övriga skulder | 18 | 23 | 55 | 250 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 2 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −88 | 159 | −50 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 437 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 67 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 67 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 594 | 1 594 | 1 594 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 1 594 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 1 275 | 1 275 | 1 275 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Ackumulerade avskrivningar | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 3048, 750 03 UPPSALA
- Registrerat
- 2003-05-06
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva utveckling och försäljning av system och programvara avseende handel via datateknik och Internet, äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-22
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Uppsala registrerades år 2003 och bedriver sedan dess utveckling och försäljning av system och programvara avseende handel via datateknik och Internet.
Väsentliga händelser
I samband med bokslutet visade det sig att bolaget aktiekapital är förbrukat till mer än hälften. Bolagets aktieägare har för avsikt att tillföra bolaget ett villkorat aktieägartillskott på minst 36 500 kr de närmaste månaderna för att på så sätt stärka det egna kapitalet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Planalyser Zeal AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Planalyser Zeal AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556663-3433; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala
-
Planalyser Zeal AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Planalyser Zeal AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556663-3433; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala