Start › Västernorrlands län › Sundsvall
Partner Engineering Sundsvall AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | 164 |
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 164 |
| Rörelsekostnader | 24 | 18 | 33 | 70 | 63 | 19 | 35 | 265 | 112 |
| Övriga externa kostnader | 24 | 18 | 33 | 70 | 63 | 17 | 17 | 68 | 26 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 2 | 18 | 21 | 24 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 176 | 62 |
| Rörelseresultat | −24 | −18 | −33 | −70 | −63 | −19 | −35 | −265 | 52 |
| Finansiella poster | 756 | 1 011 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 88 | 205 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 750 | 1 000 | – | – | – | – | – | 0 | 231 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | −12 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 11 | 4 | – | – | – | – | 0 | −26 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | −12 | −88 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 732 | 993 | −29 | −70 | −63 | −19 | −36 | −177 | 257 |
| Bokslutsdispositioner | 18 | 9 | 477 | 624 | 595 | 880 | 705 | 666 | 786 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 477 | 224 | 95 | 80 | 115 | 66 | −214 |
| Erhållna koncernbidrag | 18 | 9 | 0 | 400 | 500 | 800 | 590 | 600 | 1 000 |
| Resultat före skatt | 750 | 1 002 | 448 | 554 | 532 | 861 | 669 | 489 | 1 043 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 99 | 119 | 115 | 186 | 151 | 133 | 193 |
| Årets resultat | 750 | 1 002 | 348 | 435 | 417 | 675 | 518 | 356 | 850 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 900 | 5 618 | 5 126 | 5 157 | 4 705 | 4 103 | 3 315 | 3 612 | 3 632 |
| Anläggningstillgångar | 5 870 | 5 370 | 4 770 | 4 420 | 4 420 | 3 965 | 3 365 | 3 374 | 2 774 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 870 | 5 370 | 4 770 | 4 420 | 4 420 | 3 965 | 3 365 | 3 374 | 2 774 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andra långfristiga fordringar | 5 820 | 5 320 | 4 720 | 4 370 | 4 370 | 3 915 | 3 315 | 3 324 | 2 724 |
| Omsättningstillgångar | 30 | 248 | 356 | 737 | 285 | 138 | 250 | 238 | 852 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 3 | 104 | 88 | 88 | 17 | 49 | 11 | 260 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 10 | 256 |
| Övriga fordringar | 3 | 3 | 104 | 88 | 88 | 17 | 49 | 1 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 55 | 55 | 155 | 248 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 55 | 55 | 155 | 248 |
| Kassa och bank | 27 | 246 | 252 | 649 | 198 | 67 | 146 | 72 | 344 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 900 | 5 618 | 5 126 | 5 157 | 4 705 | 4 103 | 3 615 | 3 612 | 3 633 |
| Eget kapital | 4 142 | 3 742 | 3 059 | 3 011 | 2 856 | 2 700 | 2 325 | 2 007 | 1 821 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 4 042 | 3 642 | 2 959 | 2 911 | 2 756 | 2 600 | 2 225 | 1 907 | 1 721 |
| Balanserat resultat | 3 292 | 2 639 | 2 611 | 2 476 | 2 340 | 1 925 | 1 707 | 1 551 | 871 |
| Årets resultat | 750 | 1 002 | 348 | 435 | 417 | 675 | 518 | 356 | 850 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 477 | 701 | 796 | 876 | 991 | 1 057 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 477 | 701 | 796 | 876 | 991 | 1 057 |
| Kortfristiga skulder | 1 758 | 1 877 | 2 066 | 1 669 | 1 148 | 608 | 414 | 614 | 748 |
| Skulder till koncernföretag | 513 | 885 | 1 294 | 594 | 393 | 143 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 25 | 53 |
| Övriga skulder | 1 235 | 982 | 762 | 1 064 | 744 | 454 | 154 | 579 | 677 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 18 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 350 | 320 | 300 | 280 | 260 | 300 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 911 | 2 756 | 2 600 | 2 225 | 1 907 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte haft någon större påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskningen av nettoomsättningen beror på att de löpande ramavtal som funnits har löpt ut.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskningen av nettoomsättningen beror på att de löpande ramavtal som funnits har löpt ut.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 820 | 5 320 | 4 720 | 4 370 | 4 370 | 3 915 | 3 315 | 3 324 | 2 724 |
| Årets inköp | 500 | 600 | 350 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KÄLLVÄGEN 20, 856 51 SUNDSVALL
- Registrerat
- 2003-02-06
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utföra tekniska konsulttjänster främst mot processindustrin, bedriva handel med och förvaltning av aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5591-6027
- PARTNER ENGINEERING SUNDSVALL AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Sundsvall
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar aktier i dotterbolag. Bolaget är ett moderbolag till det helägda dotterbolaget Ctrl-IT Svl AB, org.nr 556944-1503. Företaget har sitt säte i Sundsvall .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 8 kB | Öppna |
| 2024 | 8 kB | Öppna |
| 2023 | 240 kB | Öppna |
| 2022 | 240 kB | Öppna |
| 2021 | 240 kB | Öppna |
| 2020 | 241 kB | Öppna |
| 2019 | 7 kB | Öppna |
| 2018 | 7 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Ctrl-IT Svl AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar aktier i dotterbolag. Bolaget är ett moderbolag till det helägda dotterbolaget Ctrl-IT Svl AB, org.nr 556944-1503. Företaget har sitt säte i Sundsvall .
-
Ctrl-IT Svl AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar aktier i dotterbolag. Bolaget är ett moderbolag till det helägda dotterbolaget Ctrl-IT Svl AB, org.nr 556944-1503. Företaget har sitt säte i Sundsvall .
-
Ctrl-IT Svl AB
Visa källuppgift
Bolaget utför tekniska konsulttjänster främst inom processindustrin. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Ctrl-IT Svl AB, org nr 556944-1503. Moderbolagets verksamheten har under året flyttats över till dotterbolaget. Företaget har sitt säte i Sundsvall.
-
Ctrl-IT Svl AB
Visa källuppgift
Bolaget utför tekniska konsulttjänster främst inom processindustrin. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Ctrl-IT Svl AB, org nr 556944-1503. Företaget har sitt säte i Sundsvall.
-
Ctrl-IT Svl AB
Visa källuppgift
Bolaget utför tekniska konsulttjänster främst inom processindustrin. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Ctrl-IT Svl AB, org nr 556944-1503. Företaget har sitt säte i Sundsvall.
Visa fler relationer
-
Ctrl-IT Svl AB
Visa källuppgift
Bolaget utför tekniska konsulttjänster främst inom processindustrin. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Ctrl-IT Svl AB, org nr 556944-1503. Företaget har sitt säte i Sundsvall.
-
ProCtrlIT AB
Visa källuppgift
Bolaget utför tekniska konsulttjänster främst inom processindustrin. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget ProCtrlIT AB, org nr 556944-1503. Företaget har sitt säte i Sundsvall.
-
ProCtrlIT AB
Visa källuppgift
Bolaget utför tekniska konsulttjänster främst inom processindustrin. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget ProCtrlIT AB, org nr 556944-1503. Företaget har sitt säte i Sundsvall.