Start › Stockholms län › VÄRMDÖ
NeroRosso Corporate AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 10 | 140 | 0 | 20 | 609 |
| Nettoomsättning | 0 | 10 | 140 | 0 | 20 | 609 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 25 | 315 | 36 | 163 | 132 | 413 |
| Övriga externa kostnader | 25 | 314 | 36 | 161 | 132 | 407 |
| Personalkostnader | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −25 | −305 | 104 | −163 | −111 | 196 |
| Finansiella poster | 72 | −14 | −60 | 93 | −128 | −5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 72 | 0 | 0 | 100 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 14 | 60 | 7 | 129 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 48 | −318 | 44 | −71 | −239 | 192 |
| Resultat före skatt | 48 | −318 | 44 | −71 | −239 | 192 |
| Årets resultat | 48 | −318 | 44 | −71 | −239 | 192 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 182 | 707 | 1 055 | 1 066 | 1 173 | 1 402 |
| Anläggningstillgångar | 700 | 700 | 700 | 726 | 776 | 776 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 700 | 700 | 700 | 726 | 776 | 776 |
| Andelar i koncernföretag | 700 | 700 | 700 | 700 | 750 | 750 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 26 | 26 | 26 |
| Omsättningstillgångar | 1 482 | 7 | 355 | 340 | 397 | 626 |
| Kortfristiga fordringar | 1 482 | 7 | 353 | 340 | 395 | 626 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 482 | 0 | 353 | 320 | 359 | 505 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 17 | 34 | 121 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 6 | 0 | 3 | 3 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 182 | 707 | 1 055 | 1 066 | 1 173 | 1 402 |
| Eget kapital | 496 | 449 | 767 | 68 | 89 | 329 |
| Bundet eget kapital | 130 | 130 | 130 | 130 | 130 | 130 |
| Aktiekapital | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 366 | 319 | 637 | −62 | −41 | 199 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 319 | 637 | 593 | 9 | 199 | 7 |
| Årets resultat | 48 | −318 | 44 | −71 | −239 | 192 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 686 | 258 | 288 | 997 | 1 084 | 1 074 |
| Leverantörsskulder | 0 | 10 | 0 | 17 | 25 | 37 |
| Skulder till koncernföretag | 18 | 151 | 18 | 642 | 643 | 732 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 11 | 0 |
| Övriga skulder | 1 663 | 21 | 205 | 331 | 399 | 297 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 77 | 65 | 8 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −62 | −41 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 50 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 750 | 750 | 750 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 0 | – | 50 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKÄRGÅRDSVÄGEN 121, 139 37 VÄRMDÖ
- Registrerat
- 2002-12-23
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och utveckla bolag, bedriva konsultverksamhet såsom företagsrådgivning, projektledning, bedriva verkamhet direkt och indirekt via andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5637-7104
- NEROROSSO CORPORATE AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten NeroRosso Corporate AB har som huvudverksamhet att äga och leda bolag, bedriva bolagsutveckling och aktivt investera bolagets medel. NeroRosso Corporate AB ägs till 93 % av Torbjörn Ekstrand och 7 % av Platonum AB. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året fokuserat på utveckling i Worktech Labs AB med dotterbolag. Verksamheter utvecklas enligt plan med målet att etablera sig som ledande inom molnbaserade system för matchning av rekrytering och konsulter, och där till hörande tjänster. NeroRosso Corporate AB har gjort betydande investeringar inom Worktech Labs AB och finansierat verksamheten under verksamhetsåret. Investeringar i Worktech Labs AB förväntas ge resultat under 2026.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Worktech Labs AB
Visa källuppgift
Andelar i koncernföretag utgörs i sin helhet av dotterföretaget Worktech Labs AB, organisationsnummer 556637-7189, med säte i Stockholm.
-
Worktech Labs AB
Visa källuppgift
Andelar i koncernföretag utgörs i sin helhet av dotterföretaget Worktech Labs AB, organisationsnummer 556637-7189 med säte i Stockholm.
-
Worktech Labs AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Worktech Labs AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556637-7189; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm
-
Driverseat Managemnt AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Driverseat Managemnt AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556890-1192; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm
-
NeroRosso Venture AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=NeroRosso Venture AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556637-7189; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm
Visa fler relationer
-
Driverseat Management AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Driverseat Management AB