Start › Västra Götalands län › Lysekil
Vindbyggarna Lysekil AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 36 | 86 | 72 | 72 | 60 | 40 | 85 |
| Nettoomsättning | 36 | 86 | 72 | 72 | 60 | 40 | 85 |
| Rörelsekostnader | 33 | 53 | 71 | 38 | 55 | 52 | 44 |
| Övriga externa kostnader | 33 | 53 | 71 | 38 | 55 | 52 | 44 |
| Rörelseresultat | 3 | 33 | 1 | 34 | 5 | −12 | 41 |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 | 35 | 3 | 34 | 5 | −12 | 41 |
| Resultat före skatt | 3 | 35 | 3 | 34 | 5 | −12 | 41 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 7 | 1 | 5 | 0 | 1 | 7 |
| Årets resultat | 2 | 28 | 2 | 28 | 5 | −13 | 33 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 203 | 1 230 | 1 124 | 1 086 | 1 050 | 1 049 | 1 037 |
| Anläggningstillgångar | 1 074 | 1 058 | 947 | 921 | 921 | 921 | 910 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 074 | 1 058 | 947 | 921 | 921 | 921 | 910 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 1 074 | 1 058 | 947 | 921 | 921 | 921 | 910 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 1 074 | 1 058 | 947 | 921 | 921 | 921 | 910 |
| Omsättningstillgångar | 129 | 172 | 177 | 165 | 129 | 128 | 127 |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 4 | 49 | 13 | 23 | 8 | 9 |
| Övriga fordringar | 11 | 2 | 10 | 4 | 15 | 0 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | 3 | 39 | 9 | 8 | 8 | 8 |
| Kassa och bank | 112 | 168 | 128 | 152 | 106 | 120 | 117 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 203 | 1 230 | 1 124 | 1 086 | 1 050 | 1 049 | 1 037 |
| Eget kapital | 353 | 351 | 323 | 322 | 293 | 289 | 302 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 253 | 251 | 223 | 222 | 193 | 189 | 202 |
| Balanserat resultat | 251 | 223 | 222 | 193 | 189 | 202 | 168 |
| Årets resultat | 2 | 28 | 2 | 28 | 5 | −13 | 33 |
| Långfristiga skulder | 849 | 849 | 749 | 749 | 749 | 709 | 709 |
| Skulder till kreditinstitut | 849 | 849 | 749 | 749 | 749 | 709 | 709 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 30 | 51 | 15 | 7 | 51 | 25 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 26 | 0 | 1 | 2 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 9 | 9 |
| Övriga skulder | 0 | 16 | 0 | 9 | 0 | 5 | 10 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 14 | 26 | 6 | 6 | 36 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 193 | 189 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Vindbyggarna Lysekil AB för räkenskapsåret 2020–01–01 – 2020–12–31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Vindbyggarna Lysekil AB s finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Vindbyggarna Lysekil AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 074 | 1 058 | 947 | 921 | 921 | 921 | 910 | 857 |
| Årets inköp | 16 | 111 | 26 | 0 | 0 | 11 | 52 | – |
Om bolaget
- Adress
- FLAGGATAN 5, 453 30 LYSEKIL
- Registrerat
- 2002-11-04
- Bransch
- Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta kraftverk, exploatera mark för försäljning samt bedriva konsult och entreprenadarbeten inom byggsektorn, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 391-7762
- Vindbyggarna Lysekil AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lysekil kommun, Västra Götalands län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-07
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet avses utgöra ägande och förvaltning av vindkraftverk. Företaget har sitt säte i Lysekil kommun, Västra Götalands län .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.