Start › Östergötlands län › Grytgöl
T. Grens Måleri AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 830 | 2 196 | 2 253 | 2 468 | 2 073 | 2 094 | 2 049 |
| Nettoomsättning | 2 830 | 2 176 | 2 248 | 2 437 | 2 061 | 2 094 | 2 049 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 20 | 6 | 31 | 12 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 217 | 1 933 | 1 956 | 2 044 | 1 976 | 1 943 | 1 891 |
| Handelsvaror | 409 | 301 | 328 | 426 | 290 | 393 | 327 |
| Övriga externa kostnader | 258 | 256 | 329 | 341 | 330 | 317 | 301 |
| Personalkostnader | 1 542 | 1 361 | 1 279 | 1 258 | 1 337 | 1 207 | 1 236 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 16 | 19 | 19 | 19 | 26 | 26 |
| Rörelseresultat | 613 | 263 | 297 | 424 | 97 | 151 | 158 |
| Finansiella poster | 75 | −118 | 82 | −183 | 94 | 273 | 400 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 14 | 6 | −3 | −28 | 94 | 273 | 216 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 3 | 1 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −60 | 127 | −84 | 154 | – | 0 | −184 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 688 | 145 | 379 | 241 | 192 | 424 | 559 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 85 | – | 0 | 90 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 85 | – | 0 | 90 | – | – |
| Resultat före skatt | 688 | 230 | 379 | 241 | 282 | 424 | 559 |
| Skatt på årets resultat | 129 | 75 | 57 | 89 | 45 | 46 | 86 |
| Årets resultat | 559 | 155 | 322 | 152 | 236 | 378 | 473 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 690 | 2 237 | 2 331 | 2 312 | 2 291 | 2 377 | 2 277 |
| Anläggningstillgångar | 521 | 517 | 521 | 528 | 535 | 542 | 545 |
| Materiella anläggningstillgångar | 411 | 419 | 435 | 454 | 473 | 492 | 508 |
| Byggnader och mark | 411 | 419 | 427 | 435 | 442 | 450 | 458 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 8 | 19 | 31 | 42 | 50 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 110 | 98 | 86 | 74 | 62 | 50 | 37 |
| Andra långfristiga fordringar | 110 | 98 | 86 | 74 | 62 | 50 | 37 |
| Omsättningstillgångar | 2 169 | 1 720 | 1 810 | 1 784 | 1 756 | 1 835 | 1 731 |
| Kortfristiga fordringar | 188 | 223 | 187 | 334 | 360 | 304 | 315 |
| Kundfordringar | 115 | 127 | 121 | 145 | 165 | 117 | 147 |
| Övriga fordringar | 73 | 96 | 66 | 171 | 156 | 126 | 168 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 18 | 39 | 60 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 1 704 | 1 106 | 957 | 634 | 647 | 569 | 371 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 704 | 1 106 | 957 | 634 | 647 | 569 | 371 |
| Kassa och bank | 276 | 391 | 665 | 815 | 748 | 962 | 1 045 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 690 | 2 237 | 2 331 | 2 312 | 2 291 | 2 377 | 2 277 |
| Eget kapital | 2 226 | 1 847 | 1 872 | 1 730 | 1 778 | 1 762 | 1 623 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 106 | 1 727 | 1 752 | 1 610 | 1 658 | 1 642 | 1 503 |
| Balanserat resultat | 1 547 | 1 572 | 1 430 | 1 458 | 1 422 | 1 263 | 1 030 |
| Årets resultat | 559 | 155 | 322 | 152 | 236 | 378 | 473 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 85 | 85 | 85 | 175 | 175 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 85 | 85 | 85 | 175 | 175 |
| Kortfristiga skulder | 464 | 390 | 374 | 497 | 428 | 440 | 478 |
| Förskott från kunder | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 44 | 31 | 26 | 21 | 26 | 44 | 48 |
| Skatteskulder | 37 | – | 0 | 94 | 53 | 54 | 83 |
| Övriga skulder | 153 | 141 | 128 | 179 | 118 | 127 | 144 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 229 | 218 | 220 | 203 | 232 | 215 | 203 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 180 | – | – | 200 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 610 | 1 658 | 1 642 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 521 | 521 | 521 | 521 | 521 | 521 | 521 | 521 |
| Ackumulerade avskrivningar | 110 | 102 | 94 | 87 | 79 | 71 | 63 | 55 |
| Årets avskrivningar | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 338 | 338 | 338 | 338 | 338 | 338 | 328 | 328 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 10 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 338 | 338 | 330 | 319 | 307 | 296 | 278 | 259 |
| Årets avskrivningar | 0 | 8 | 11 | 11 | 11 | 19 | 19 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOKAVÄGEN 201, 612 74 GRYTGÖL
- Registrerat
- 2002-05-17
- Bransch
- Måleriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggnadsmåleri, värdepappersförvaltning, fastighetsförvaltning samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5545-8079
- T GRENS MÅLERI AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Grytgöl
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver byggnadsmåleri. Verksamheten bedrivs främst i Västra Sörmland. Företaget har sitt säte i Grytgöl .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.