Start › Dalarnas län › Avesta
Tankkultur Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 119 | 263 | 101 | 79 | 123 | 66 | 82 |
| Nettoomsättning | 118 | 125 | 101 | 79 | 67 | 66 | 82 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 139 | – | 0 | 57 | – | – |
| Rörelsekostnader | 99 | 186 | 130 | 173 | 159 | 181 | 172 |
| Råvaror och förnödenheter | 46 | 45 | 14 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 37 | 62 | 86 | 130 | 122 | 144 | 131 |
| Personalkostnader | 2 | 14 | 30 | 43 | 37 | 37 | 41 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 65 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 14 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 20 | 77 | −29 | −94 | −36 | −115 | −90 |
| Finansiella poster | −139 | −14 | 37 | 31 | 0 | 433 | 135 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −139 | −13 | 37 | 32 | 0 | 434 | 135 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −120 | 64 | 7 | −62 | −36 | 317 | 46 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 100 | 115 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 100 | 115 | – | – |
| Resultat före skatt | −120 | 64 | 7 | 38 | 79 | 317 | 46 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 13 | 1 | 17 | 18 | 68 | 10 |
| Årets resultat | −124 | 51 | 6 | 20 | 61 | 249 | 36 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 979 | 1 264 | 1 300 | 1 414 | 1 514 | 1 608 | 1 514 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 259 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 259 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 259 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 979 | 1 005 | 1 300 | 1 414 | 1 514 | 1 608 | 1 514 |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 57 | 64 | 48 | 9 | 6 | 0 |
| Övriga fordringar | 62 | 57 | 64 | 48 | 9 | 6 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 750 | 750 | 1 050 | 1 500 | 1 500 | 1 000 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 750 | 750 | 1 050 | 1 500 | 1 500 | 1 000 |
| Kassa och bank | 918 | 198 | 485 | 316 | 5 | 102 | 514 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 979 | 1 264 | 1 300 | 1 414 | 1 514 | 1 608 | 1 514 |
| Eget kapital | 946 | 1 220 | 1 169 | 1 313 | 1 293 | 1 332 | 1 233 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 826 | 1 100 | 1 049 | 1 193 | 1 173 | 1 212 | 1 113 |
| Balanserat resultat | 950 | 1 049 | 1 043 | 1 173 | 1 212 | 963 | 1 077 |
| Årets resultat | −124 | 51 | 6 | 20 | 61 | 249 | 36 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 100 | 215 | 215 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 100 | 215 | 215 |
| Kortfristiga skulder | 34 | 44 | 131 | 101 | 121 | 62 | 66 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 45 | 48 | 53 |
| Övriga skulder | 24 | 34 | 121 | 91 | 66 | 4 | 3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 350 | 150 | – | 0 | – | 100 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 350 | 150 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 173 | 1 212 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- EMBLASTIGEN 2 A, 774 60 AVESTA
- Registrerat
- 2002-03-27
- Bransch
- Detaljhandel med drivmedel
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom bensinbranschen, uthyrning av släpvagnar, fastighetsförvaltning och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5391-0832
- TANKKULTUR AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-20
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Avesta bedriver konsultverksamhet inom bensinbranschen samt uthyrning av släpvagnar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.