Start › Östergötlands län › Linköping
Instrument Control Sweden AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 352 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | 0 | 351 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Rörelsekostnader | 66 | 45 | 35 | 55 | 63 | 53 | 391 |
| Övriga externa kostnader | 62 | 45 | 35 | 53 | 57 | 47 | 367 |
| Personalkostnader | 4 | – | – | – | – | 0 | 14 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 2 | 6 | 6 | 6 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Rörelseresultat | −66 | −45 | −35 | −55 | −63 | −53 | −39 |
| Finansiella poster | 2 | 16 | 14 | 1 | −5 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 16 | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −64 | −30 | −22 | −54 | −68 | −53 | −40 |
| Bokslutsdispositioner | 116 | 342 | 55 | 77 | 70 | 0 | 42 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 116 | 342 | 55 | 75 | 68 | 0 | 40 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 |
| Resultat före skatt | 52 | 312 | 33 | 23 | 2 | −53 | 2 |
| Skatt på årets resultat | 12 | 84 | −1 | 1 | – | 0 | 1 |
| Årets resultat | 40 | 229 | 34 | 22 | 2 | −53 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 613 | 938 | 982 | 1 001 | 1 055 | 1 871 | 2 714 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | 58 | 64 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 | 14 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 | 14 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 45 | 50 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 0 | 45 | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 613 | 938 | 982 | 1 001 | 1 008 | 1 813 | 2 650 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 57 | 62 | 54 | 42 | 30 | 33 |
| Övriga fordringar | 0 | 57 | 62 | 54 | 42 | 30 | 33 |
| Kassa och bank | 613 | 881 | 920 | 947 | 966 | 1 783 | 2 616 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 613 | 938 | 982 | 1 001 | 1 055 | 1 871 | 2 714 |
| Eget kapital | 581 | 741 | 513 | 478 | 456 | 454 | 2 007 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 70 | 70 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 50 | 50 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 461 | 621 | 393 | 358 | 336 | 384 | 1 937 |
| Balanserat resultat | 421 | 393 | 358 | 336 | 334 | 437 | 1 937 |
| Årets resultat | 40 | 229 | 34 | 22 | 2 | −53 | 0 |
| Obeskattade reserver | 0 | 116 | 458 | 513 | 590 | 660 | 660 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 116 | 458 | 513 | 588 | 656 | 656 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 2 | 4 | 4 |
| Kortfristiga skulder | 32 | 81 | 12 | 9 | 9 | 757 | 46 |
| Leverantörsskulder | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 0 | 6 |
| Skatteskulder | 1 | 68 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 19 | – | – | – | 0 | 750 | 18 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 7 | 7 | 7 | 23 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 384 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under nästa räkenskapsår fusioneras dotterbolaget PMIM Holding AB, 559116-5310, upp i Instrument Control Sweden AB.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | −5 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 5 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 |
| Försäljningar och utrangeringar | 29 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 29 | 29 | 29 | 27 | 21 | 15 | 9 |
| Årets avskrivningar | – | – | 0 | 2 | 6 | 6 | 6 | – |
| Återförda avskrivningar | 29 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RAMSTORPSGATAN 35 B LGH 1402, 582 45 LINKÖPING
- Registrerat
- 2002-03-26
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling och försäljning av system för datainsamling och grafisk presentation. Verksamheten omfattar även konsulttjänster inom systemutvecklingsområdet jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5400-7539
- INSTRUMENT CONTROL SWEDEN AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Linköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är utveckling och försäljning av system för datainsamling och grafisk presentation. Verksamheten omfattar även konsulttjänster inom systemutvecklingsområdet. Bolaget har varit vilande under året. Företaget har sitt säte i Linköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
PMIM Holding Sweden AB
Visa källuppgift
lar kostnadseffektiv programvara samt erbjuder konsulttjänster inom följande affärsområden; bearbetning och analys av flygdata samt markstationer för obemannade farkoster. Bolaget äger samtliga aktier i dotterbolaget PMIM Holding Sweden AB, 559116-5310. Någon koncernredovisning har ej upprättats med hänvisning till ÅRL 7 kap § 3. Bolaget har varit vilande under året. Företaget har sitt säte i Linköping .
-
PMIM Holding Sweden AB
Visa källuppgift
lar kostnadseffektiv programvara samt erbjuder konsulttjänster inom följande affärsområden; bearbetning och analys av flygdata samt markstationer för obemannade farkoster. Bolaget äger samtliga aktier i dotterbolaget PMIM Holding Sweden AB, 559116-5310. Någon koncernredovisning har ej upprättats med hänvisning till ÅRL 7 kap § 3. Bolaget har varit vilande under året Företaget har sitt säte i Linköping .