Start › Dalarnas län › Sälen
Sälens Kiropraktik & SPA AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 025 | 797 | 868 | 1 042 | 1 076 | 1 103 | 1 115 | 1 036 |
| Nettoomsättning | 1 025 | 797 | 839 | 1 042 | 1 075 | 1 087 | 1 115 | 1 036 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 30 | 0 | 1 | 16 | – | – |
| Rörelsekostnader | 920 | 832 | 933 | 945 | 1 020 | 960 | 860 | 829 |
| Råvaror och förnödenheter | 43 | 48 | 39 | 34 | 42 | 67 | 54 | 45 |
| Övriga externa kostnader | 172 | 215 | 240 | 232 | 257 | 254 | 273 | 266 |
| Personalkostnader | 705 | 569 | 654 | 679 | 721 | 639 | 533 | 518 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 105 | −35 | −65 | 97 | 56 | 143 | 256 | 207 |
| Finansiella poster | 7 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 3 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 112 | −33 | −64 | 97 | 56 | 143 | 256 | 207 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 46 | 70 | 8 | 17 | −10 | −64 | −52 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 46 | 70 | 8 | 17 | −10 | −64 | −52 |
| Resultat före skatt | 112 | 13 | 6 | 105 | 73 | 132 | 192 | 155 |
| Skatt på årets resultat | 23 | 4 | 3 | 23 | 16 | 29 | 41 | 34 |
| Årets resultat | 89 | 9 | 3 | 82 | 57 | 103 | 150 | 121 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 932 | 824 | 875 | 943 | 882 | 871 | 773 | 637 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 932 | 824 | 875 | 943 | 882 | 871 | 773 | 637 |
| Varulager m.m. | 32 | 40 | 49 | 39 | 48 | 53 | 43 | 54 |
| Råvaror och förnödenheter | 32 | 40 | 49 | 39 | 48 | 53 | 43 | 54 |
| Kortfristiga fordringar | 98 | 104 | 93 | 83 | 84 | 88 | 59 | 55 |
| Kundfordringar | 46 | 59 | 46 | 42 | 54 | 73 | 53 | 53 |
| Övriga fordringar | 52 | 45 | 46 | 41 | 30 | 8 | 0 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 7 | 5 | 0 |
| Kassa och bank | 801 | 680 | 733 | 820 | 750 | 730 | 672 | 528 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 932 | 824 | 875 | 943 | 882 | 871 | 773 | 637 |
| Eget kapital | 759 | 670 | 661 | 658 | 576 | 519 | 416 | 265 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 659 | 570 | 561 | 558 | 476 | 419 | 316 | 165 |
| Balanserat resultat | 570 | 561 | 558 | 476 | 419 | 316 | 165 | 45 |
| Årets resultat | 89 | 9 | 3 | 82 | 57 | 103 | 150 | 121 |
| Obeskattade reserver | 44 | 44 | 90 | 160 | 168 | 185 | 175 | 111 |
| Periodiseringsfonder | 44 | 44 | 90 | 160 | 168 | 185 | 175 | 111 |
| Kortfristiga skulder | 129 | 110 | 124 | 125 | 138 | 168 | 183 | 261 |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Leverantörsskulder | 6 | 11 | 15 | 3 | 15 | 36 | 27 | 18 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 39 | 36 |
| Övriga skulder | 29 | 19 | 23 | 29 | 31 | 43 | 43 | 95 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 94 | 79 | 86 | 92 | 91 | 88 | 74 | 112 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 476 | 419 | 316 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 28 | 45 | 45 |
| Försäljningar och utrangeringar | 18 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 28 | 45 | 45 |
| Återförda avskrivningar | 18 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TJÄLVÄGEN 8, 780 67 SÄLEN
- Registrerat
- 2002-02-12
- Bransch
- Fysioterapeutisk verksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva kiropraktik, hälso- och sjukvård. SPA behandlingar såsom bodyscrub, kurbad, inpackningar, massage och även idka annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5940-1976
- SÄLENS KIROPRAKTOR & SPA AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-22
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet består av kiropraktikbehandlingar samt försäljning av därtill hörande produkter. Företaget har sitt säte i Malung-Sälen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.