Total Productive Management i Lund AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 50 | 372 | 244 | 172 | 896 |
| Nettoomsättning | 53 | 375 | 255 | 191 | 838 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −3 | −3 | −11 | −19 | 45 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 12 |
| Rörelsekostnader | 158 | 269 | 234 | 248 | 713 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 128 | 214 | 176 | 202 | 216 |
| Personalkostnader | 14 | 37 | 41 | 29 | 480 |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 17 | 17 | 17 | 15 |
| Rörelseresultat | −108 | 104 | 10 | −76 | 183 |
| Finansiella poster | 237 | −12 | −1 | −5 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 251 | 0 | 1 | 1 | 4 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 15 | 13 | 2 | 6 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 129 | 92 | 9 | −81 | 180 |
| Resultat före skatt | 129 | 92 | 9 | −81 | 180 |
| Skatt på årets resultat | 27 | 1 | 0 | 0 | 35 |
| Årets resultat | 102 | 90 | 9 | −81 | 146 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 824 | 2 791 | 3 151 | 3 245 | 3 992 |
| Anläggningstillgångar | 1 586 | 1 603 | 1 620 | 1 636 | 1 653 |
| Materiella anläggningstillgångar | 86 | 103 | 120 | 136 | 153 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 86 | 103 | 120 | 136 | 153 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
| Omsättningstillgångar | 1 239 | 1 188 | 1 531 | 1 608 | 2 339 |
| Varulager m.m. | 9 | 12 | 15 | 26 | 45 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 9 | 12 | 15 | 26 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 44 | 45 | 32 | 313 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 103 |
| Övriga fordringar | 8 | 33 | 35 | 32 | 201 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 11 | 11 | 10 | 0 | 10 |
| Kortfristiga placeringar | 727 | 476 | 476 | 476 | 476 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 727 | 476 | 476 | 476 | 476 |
| Kassa och bank | 484 | 657 | 996 | 1 075 | 1 505 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 824 | 2 791 | 3 151 | 3 245 | 3 992 |
| Eget kapital | 2 260 | 2 368 | 2 478 | 2 664 | 2 944 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 160 | 2 268 | 2 378 | 2 564 | 2 844 |
| Balanserat resultat | 2 058 | 2 178 | 2 369 | 2 644 | 2 699 |
| Årets resultat | 102 | 90 | 9 | −81 | 146 |
| Kortfristiga skulder | 564 | 423 | 673 | 581 | 1 048 |
| Leverantörsskulder | 11 | 11 | 10 | 0 | 10 |
| Övriga skulder | 533 | 389 | 639 | 539 | 942 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 24 | 24 | 42 | 96 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 210 | – | 195 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat jämfört med föregående år, vilket främst förklaras av att bolaget successivt har valt att trappa ned verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat jämfört med föregående till följd av att bolaget valt att åta sig fler konsultuppdrag, men verksamheten förväntas trappas ner de kommande åren.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Orsaken till att bolagets omsättning har minskat är att konsultverksamheten medvetet har trappats ned under året. Fokus i verksamheten kommer framöver att vara kring litteraturförsäljning
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Total Productive Management i Lund AB för räkenskapsåret 2022-05-01 – 2023-04-30. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Total Productive Management i Lund ABs finansiella ställning per den 30 april 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Total Productive Management i Lund AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 223 | 223 | 223 | 223 | 223 | 54 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 169 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 137 | 121 | 104 | 87 | 70 | 54 |
| Årets avskrivningar | 17 | 17 | 17 | 17 | 15 | – |
Om bolaget
- Adress
- VÄSTERGATAN 40 3TR LGH 1201, 211 21 MALMÖ
- Registrerat
- 2001-12-21
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhetär att bedriva forskning, utbildning, förlags- och konsultverksamhet inom områdena ekonomistyrning, material- och produktionsstyrning inom process- och verkstadsindustrin samt konsultverksamhet inom psykologi och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5938-1632
- TPM I LUND AKTIEBOLAG
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-15
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Styrelsens säte: Malmö Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver forskning, utbildning, förlags- och konsultverksamhet inom områdena ekonomistyrning, material- och produktionsstyrning inom process- och verkstadsindustrin samt konsultverksamhet inom psykologi. Bolaget har sitt säte i Malmö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.