Start › Västra Götalands län › Skara
Blombacka Bageri Försäljnings AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019-12 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | – | – | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | – | – | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | −1 | −1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 494 | 451 | 2 125 | – | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 481 | 400 | 2 100 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 13 | 51 | 25 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 494 | 451 | 2 123 | −1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 494 | 451 | 2 123 | −1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | 11 | 5 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 492 | 441 | 2 119 | −1 | – | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019-12 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 393 | 2 909 | 2 886 | 756 | 725 | 726 | 725 | 725 |
| Anläggningstillgångar | 2 532 | 1 723 | 1 442 | 751 | 725 | 725 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 532 | 1 723 | 1 442 | 751 | 725 | 725 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 725 | 725 | 725 | 725 | 725 | 725 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 | 383 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 807 | 998 | 717 | 26 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 862 | 1 186 | 1 445 | 5 | 0 | 1 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 20 | 383 | – | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 | 383 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 19 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 842 | 803 | 1 445 | 5 | 0 | 1 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 393 | 2 909 | 2 886 | 756 | 725 | 726 | – | – |
| Eget kapital | 3 387 | 2 896 | 2 455 | 336 | 337 | 337 | – | – |
| Bundet eget kapital | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Reservfond | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 282 | 2 791 | 2 350 | 231 | 232 | 232 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 791 | 2 350 | 231 | 232 | 232 | 232 | – | – |
| Årets resultat | 492 | 441 | 2 119 | −1 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 | 14 | 431 | 420 | 388 | 389 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 424 | 417 | 385 | – | – | – |
| Skatteskulder | 3 | 11 | 5 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 389 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019-12 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 725 | 725 | 725 | 725 | 725 | 725 | 725 | 725 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 807 | 998 | 717 | 26 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 809 | 281 | 691 | 26 | 0 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 | 383 | 0 |
| Årets inköp | 481 | 383 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 863 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- MARUMSGATAN 18, 532 39 SKARA
- Registrerat
- 2001-12-27
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva bageri- och konditoriverksamhet, försäljning av köksinredning samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5360-5622
- BLOMBACKA BAGERI FÖRSÄLJNINGS AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Skara
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-10
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget är moderbolag till helägda Blombacka Hembageri AB, 556549-8085. Bolaget bedriver förvaltning av dotterbolagsaktier.Bolaget har sitt säte i Skara.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Blombacka Hembageri AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Blombacka Hembageri AB; Organisationsnummer=556549-8085; ForetagetsSate=Skara; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Blombacka Hembageri AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Blombacka Hembageri AB; Organisationsnummer=556549-8085; ForetagetsSate=Skara; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Blombacka Hembageri AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Blombacka Hembageri AB; Organisationsnummer=556549-8085; ForetagetsSate=Skara; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1