Genomsyn

Start › Stockholms län › Sundbyberg

Equi AB

556618-9451AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2023-01-01 – 2023-12-31

Omsättning 2023
20 tkr
Resultat efter fin. poster 2023
38 tkr
Årets resultat 2023
38 tkr
Eget kapital 2023
509 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20232023: 20 tkr20 tkr20222022: 16 tkr16 tkr20212021: 160 tkr160 tkr20202020: 200 tkr200 tkr20192019: 1,4 mkr1,4 mkr20182018: 4,7 mkr4,7 mkr20172017: 8,2 mkr8,2 mkr20162016: 3,1 mkr3,1 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202320222021202020192018
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 40161602001 3814 693
Nettoomsättning 20161602001 3814 693
Förändring av lager av produkter i arbete 20–––––
Rörelsekostnader 031481616925 100
Råvaror och förnödenheter ––––0467
Handelsvaror –––0242 067
Övriga externa kostnader 032333171 825
Personalkostnader –0−130223478
Av- och nedskrivningar –0159128128263
Rörelseresultat 40131239689−407
Finansiella poster −2−50−4−6−79
Räntekostnader och liknande resultatposter 2504679
Resultat efter finansiella poster 3881235683−486
Resultat före skatt 3881235683−486
Årets resultat 3881235683−486

BalansräkningBelopp i tkr

Post202320222021202020192018
TILLGÅNGAR 9699081 0491 0298931 182
Anläggningstillgångar 160128319287624
Immateriella anläggningstillgångar 000110220330
Goodwill 000110220330
Materiella anläggningstillgångar 16012820967294
Byggnader och mark 000496784
Inventarier, verktyg och installationer 1601281600210
Omsättningstillgångar 953908921710607557
Varulager m.m. 20–––0392
Färdiga varor och handelsvaror ––––0392
Pågående arbeten för annans räkning 20–––––
Kortfristiga fordringar 934909909709607165
Kundfordringar 475450450250147165
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 4594594594594590
Kassa och bank −2−212000
EGET KAPITAL OCH SKULDER 9699081 0491 0298931 182
Eget kapital 509471463451416−268
Bundet eget kapital 100100100100100100
Aktiekapital 100100100100100100
Fritt eget kapital 409371363351316−368
Balanserat resultat 371363351316−368118
Årets resultat 3881235683−486
Kortfristiga skulder 4604375865784781 449
Förskott från kunder 0––00175
Leverantörsskulder 460402530530406924
Skatteskulder 84226263981
Övriga skulder −18−17211323248
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 101010101021

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202320222021202020192018
Medel att disponera –371363351316–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättning har reducerats p g a minskad orderingång.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Bolaget har haft en något vikande omsättning under året på grund den allmänna nedgången på grund av coronapandemin.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 86% i jämförelse med föregående år beroende på att de flesta åkeriuppdrag avslutades föregående år och inte ersatts av andra.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

2019

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p g a att avvekling skett av delar av verksamheten.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2019

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Byggnader och mark

Post2023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-312017-12-31
Anskaffningsvärde −354354354354354354354
Ackumulerade avskrivningar −354354354305287269252
Årets avskrivningar ––49181818–

Goodwill

Post2019-12-312018-12-312017-12-31
Anskaffningsvärde 550550550
Ackumulerade avskrivningar 330220110
Årets avskrivningar 110110–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2023-12-312022-12-312019-12-312018-12-312017-12-31
Anskaffningsvärde 16160648638
Årets inköp –––210–
Försäljningar och utrangeringar ––530200–
Ackumulerade avskrivningar ––0438302
Årets avskrivningar –––136–
Återförda avskrivningar ––320––

Om bolaget

Adress
BOX 2089, 174 02 SUNDBYBERG
Registrerat
2001-11-16
Bransch
Datakonsultverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall marknadsföra och installera säkerhetsprodukter, bedriva konsultverksamhet och försäljning av hård- och mjukvara inom ADB och elektronik, utföra marktransporter med lastbilar och dumprar, bedriva uthyrning av entreprenadmaskiner för markarbeten samt utföra glasentreprenader, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2024-06-30
Programvara
BL Bokslut

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2023240 kB Öppna
2022240 kB Öppna
2021240 kB Öppna
2020240 kB Öppna
2019241 kB Öppna