Start › Stockholms län › Huddinge
Tandvårdsteamet Haupt Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 825 | 3 188 | 3 819 | 3 488 | 3 309 | 3 416 |
| Nettoomsättning | 1 778 | 3 188 | 3 253 | 3 121 | 3 308 | 2 961 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 046 | 0 | 566 | 367 | 1 | 455 |
| Rörelsekostnader | 2 571 | 3 141 | 3 499 | 3 135 | 3 083 | 3 078 |
| Råvaror och förnödenheter | 383 | 689 | 684 | 620 | 657 | 584 |
| Övriga externa kostnader | 760 | 870 | 1 171 | 1 080 | 775 | 739 |
| Personalkostnader | 1 428 | 1 477 | 1 517 | 1 325 | 1 542 | 1 646 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 105 | 126 | 110 | 110 | 110 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 254 | 47 | 320 | 353 | 225 | 338 |
| Finansiella poster | 57 | 11 | 3 | 0 | −3 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 52 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 10 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | −2 | 0 | 0 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 311 | 59 | 323 | 353 | 223 | 337 |
| Bokslutsdispositioner | 385 | 0 | −90 | −100 | −60 | −90 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 385 | 0 | −90 | −100 | −60 | −90 |
| Resultat före skatt | 1 696 | 59 | 233 | 253 | 163 | 247 |
| Skatt på årets resultat | 359 | 24 | 57 | 63 | 44 | 61 |
| Årets resultat | 1 337 | 35 | 176 | 191 | 119 | 186 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 242 | 1 258 | 1 450 | 1 340 | 1 482 | 1 371 |
| Anläggningstillgångar | 1 700 | 634 | 643 | 711 | 761 | 810 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 104 | 173 | 216 | 326 | 435 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 104 | 173 | 216 | 326 | 435 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 700 | 530 | 470 | 495 | 435 | 375 |
| Andelar i intresseföretag | 1 700 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 0 | 85 | 85 | 85 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 530 | 470 | 410 | 350 | 290 |
| Omsättningstillgångar | 542 | 624 | 807 | 629 | 721 | 560 |
| Kortfristiga fordringar | 121 | 270 | 223 | 153 | 220 | 215 |
| Övriga fordringar | 110 | 163 | 123 | 120 | 131 | 153 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | 107 | 100 | 33 | 88 | 62 |
| Kassa och bank | 421 | 354 | 584 | 477 | 502 | 345 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 242 | 1 258 | 1 450 | 1 340 | 1 482 | 1 371 |
| Eget kapital | 1 835 | 499 | 563 | 638 | 747 | 628 |
| Bundet eget kapital | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Fritt eget kapital | 1 724 | 387 | 452 | 526 | 636 | 517 |
| Balanserat resultat | 387 | 352 | 276 | 336 | 517 | 331 |
| Årets resultat | 1 337 | 35 | 176 | 191 | 119 | 186 |
| Obeskattade reserver | 100 | 485 | 485 | 395 | 295 | 235 |
| Periodiseringsfonder | 100 | 485 | 485 | 395 | 295 | 235 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 125 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 125 |
| Kortfristiga skulder | 307 | 274 | 401 | 308 | 440 | 382 |
| Leverantörsskulder | 2 | 36 | 150 | 51 | 143 | 68 |
| Skatteskulder | 184 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 84 | 71 | 83 | 92 | 118 | 121 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 37 | 168 | 168 | 164 | 180 | 193 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Företagsinteckningar | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 0 | 0 | 0 | 300 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 500 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 636 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 530 | 470 | 410 | 350 | 290 | 230 |
| Årets inköp | – | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 530 | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 85 | 85 | 85 | 85 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 85 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 383 | 1 205 | 1 169 | 1 085 | 1 085 | 1 085 | 1 057 |
| Årets inköp | – | 36 | 83 | – | 0 | 408 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 822 | – | – | – | 0 | 379 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 383 | 1 101 | 995 | 869 | 759 | 650 | 844 |
| Årets avskrivningar | – | 105 | 126 | 110 | 110 | −194 | – |
Om bolaget
- Adress
- BLÄCKSVAMPSVÄGEN 21, 141 60 HUDDINGE
- Registrerat
- 2001-11-27
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tandvård och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 303-6076
- TANDVÅRDSTEAMET HAUPT AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-29
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Huddinge registrerades år 2002 och bedriver sedan dess tandvård i Stockholms län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.