Start › Västra Götalands län › Göteborg
Restante AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 6 | 7 | 8 | 7 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 6 | 7 | 8 | 7 | 12 |
| Rörelseresultat | −7 | −6 | −7 | −8 | −7 | −12 |
| Finansiella poster | −89 | −87 | −39 | −269 | −134 | 182 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 89 | 87 | 39 | 269 | 134 | −182 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −97 | −93 | −46 | −277 | −141 | 170 |
| Resultat före skatt | −97 | −93 | −46 | −277 | −141 | 170 |
| Årets resultat | −97 | −93 | −46 | −277 | −141 | 170 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 612 | 693 | 711 | 757 | 1 003 | 1 111 |
| Anläggningstillgångar | 608 | 683 | 681 | 719 | 945 | 1 044 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 608 | 683 | 681 | 719 | 945 | 1 044 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 608 | 683 | 681 | 719 | 945 | 1 044 |
| Omsättningstillgångar | 4 | 10 | 30 | 37 | 59 | 66 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 22 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 22 |
| Kassa och bank | 4 | 10 | 30 | 37 | 38 | 44 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 612 | 693 | 711 | 757 | 1 003 | 1 111 |
| Eget kapital | −855 | −759 | −666 | −620 | −344 | −202 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | 20 | – | – | – | – | – |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | −975 | −879 | −786 | −740 | −464 | −322 |
| Balanserat resultat | −879 | −786 | −740 | −464 | −322 | −492 |
| Årets resultat | −97 | −93 | −46 | −277 | −141 | 170 |
| Långfristiga skulder | 1 092 | 1 077 | 1 002 | 1 002 | 972 | 972 |
| Övriga skulder | 1 092 | 1 077 | 1 002 | 1 002 | 972 | 972 |
| Kortfristiga skulder | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 | 341 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Övriga skulder | 370 | 370 | 370 | 370 | 370 | 335 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −464 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 623 | 1 609 | 1 520 | 1 520 | 1 476 | 1 442 | 1 442 |
| Årets inköp | 14 | 89 | – | 44 | 34 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 015 | 926 | 839 | 801 | 532 | 397 | 580 |
| Årets nedskrivningar | 89 | 87 | 39 | 269 | 134 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Ackumulerade avskrivningar | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
Om bolaget
- Adress
- ÄLVALEKEN 2, 413 19 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2001-09-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva konsultverksamhet inom projektstyrning och verksamhets- och organisationsutveckling, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 745-7310
- Restante AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-09
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet med förvaltning av värdepapper. Som framgår av balansräkningen är det egna kapital förbrukat. Styrelsen har inte upprättat någon kontrollbalansräkningBolaget har sitt säte i Göteborg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.