Start › Jämtlands län › Östersund
Handöls Täljstens AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 35 | 180 | 113 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 35 | 180 | 113 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 183 | 129 | 208 | 218 | 201 | 219 | 204 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 8 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 136 | 90 | 170 | 133 | 102 | 114 | 100 |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 38 | 38 | 85 | 97 | 97 | 96 |
| Rörelseresultat | −148 | 51 | −95 | −218 | −201 | −219 | −204 |
| Finansiella poster | −3 | −1 | 1 | −4 | −2 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 1 | 0 | 4 | 2 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −151 | 50 | −95 | −222 | −203 | −219 | −205 |
| Resultat före skatt | −151 | 50 | −95 | −222 | −203 | −219 | −205 |
| Årets resultat | −151 | 50 | −95 | −222 | −201 | −219 | −205 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 248 | 154 | 191 | 263 | 303 | 389 | 482 |
| Anläggningstillgångar | 192 | 104 | 142 | 180 | 266 | 362 | 459 |
| Materiella anläggningstillgångar | 192 | 104 | 142 | 180 | 266 | 362 | 459 |
| Byggnader och mark | 44 | 55 | 67 | 79 | 91 | 103 | 115 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | – | 259 | 345 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 148 | 49 | 75 | 101 | 175 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 56 | 50 | 49 | 82 | 37 | 27 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 39 | 42 | 42 | 73 | 28 | 18 | 10 |
| Övriga fordringar | 39 | 42 | 42 | 73 | 28 | 18 | 10 |
| Kassa och bank | 16 | 7 | 7 | 9 | 9 | 9 | 13 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 248 | 154 | 191 | 263 | 305 | 389 | 482 |
| Eget kapital | 101 | 101 | 51 | −140 | 84 | 135 | 54 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 1 000 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 1 000 |
| Fritt eget kapital | 51 | 51 | 1 | −190 | 34 | 85 | −946 |
| Balanserat resultat | 201 | 1 | 96 | 32 | 235 | 304 | −741 |
| Årets resultat | −151 | 50 | −95 | −222 | −201 | −219 | −205 |
| Kortfristiga skulder | 147 | 52 | 141 | 403 | 221 | 254 | 428 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 6 | 0 | 22 | – | – |
| Skatteskulder | 9 | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Övriga skulder | 132 | 40 | 122 | 391 | 186 | 248 | 422 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Eventualförpliktelser | – | – | – | – | – | 11 750 | 11 750 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 34 | 85 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 150 | – | 286 | – | 150 | 1 250 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridning av coronaviruset har påverkat utveckling av företagets verksamhet, ställning och resultat.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 339 | 339 | 339 | 339 | 339 | 339 | 339 | 339 |
| Ackumulerade avskrivningar | 295 | 283 | 272 | 260 | 248 | 236 | 224 | 213 |
| Årets avskrivningar | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 010 | 1 875 | 1 875 | 1 875 | 1 875 | 1 875 | 1 875 |
| Årets inköp | 135 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 862 | 1 827 | 1 800 | 1 774 | 1 701 | 1 616 | 1 531 |
| Årets avskrivningar | 35 | 26 | 26 | 73 | 85 | 85 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 875 | 1 875 | 1 875 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 616 | 1 531 | 1 447 |
| Årets avskrivningar | 85 | 84 | – |
Om bolaget
- Adress
- RÅDHUSGATAN 36 B, 831 31 ÖSTERSUND
- Registrerat
- 2001-08-08
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva brytning, förädling och försäljning av olivin och täljsten, prospektering av malmer och mineraler samt köp, försäljning och förvaltning av fast egendom, camping, tandvård, uthyrning av lokaler och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5300-7829
- HANDÖLS TÄLJSTENS AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Åre Kommun, Jämtlands län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har tidigare haft verksamhet med brytning och förädling av täljsten till halvfabrikat eller färdig produkt. Dessa täljstensprodukter har sålts på den europeiska spis- och kaminmarknaden. Bolaget ska framåt förvalta fast egendom, samt bedriva uthyrning av lokaler, hålla campingverksamhet och utöva tandvård. Verksamheten bedivs i Handöl, Jämtland. Företaget har sitt säte i Åre Kommun, Jämtlands län .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.