Start › Stockholms län › Saltsjö-Boo
Fabulous Film & TV i Stockholm Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 546 | 609 | 813 | 918 | 1 314 | 1 756 | 1 258 | 2 465 | 1 357 |
| Nettoomsättning | 546 | 609 | 813 | 918 | 1 314 | 1 651 | 1 058 | 2 465 | 1 357 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | – | 0 | 106 | 200 | – | – |
| Rörelsekostnader | 495 | 600 | 805 | 875 | 1 481 | 1 708 | 1 330 | 2 229 | 1 359 |
| Råvaror och förnödenheter | 92 | 64 | 29 | 83 | 113 | 209 | 174 | 914 | 289 |
| Övriga externa kostnader | 219 | 250 | 331 | 465 | 696 | 727 | 536 | 550 | 602 |
| Personalkostnader | 179 | 241 | 403 | 285 | 632 | 748 | 602 | 746 | 456 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 44 | 41 | 41 | 41 | 24 | 18 | 17 | 12 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | 51 | 9 | 9 | 43 | −167 | 48 | −72 | 236 | −1 |
| Finansiella poster | −3 | −13 | −20 | −16 | −9 | −5 | −10 | −25 | −11 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | −1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 13 | 19 | 16 | 9 | 5 | 10 | 25 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 48 | −4 | −11 | 27 | −176 | 43 | −82 | 212 | −12 |
| Resultat före skatt | 48 | −4 | −11 | 27 | −176 | 43 | −82 | 212 | −12 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | 0 | 11 | 0 |
| Årets resultat | 48 | −4 | −11 | 27 | −176 | 43 | −82 | 200 | −12 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 53 | 120 | 149 | 317 | 234 | 321 | 501 | 342 | 253 |
| Anläggningstillgångar | 25 | 2 | 46 | 87 | 128 | 170 | 25 | 42 | 64 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 0 | 44 | 85 | 127 | 168 | 23 | 41 | 62 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 23 | 0 | 44 | 85 | 127 | 168 | 23 | 41 | 62 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Andelar i intresseföretag | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 28 | 118 | 103 | 229 | 106 | 151 | 476 | 299 | 190 |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 118 | 103 | 229 | 106 | 109 | 476 | 297 | 211 |
| Kundfordringar | 1 | 63 | 39 | 56 | 16 | 13 | 338 | 39 | 133 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 29 | 45 | 132 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 27 | 26 | 19 | 24 | 11 | 22 | 11 | 30 | 20 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 18 | 78 | 75 | 128 | 228 | 58 |
| Kassa och bank | 0 | – | – | – | 0 | 42 | 0 | 2 | −22 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 53 | 120 | 149 | 317 | 234 | 321 | 501 | 342 | 253 |
| Eget kapital | 41 | −7 | −3 | 9 | −19 | 97 | 54 | 196 | −4 |
| Bundet eget kapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Fritt eget kapital | −60 | −108 | −104 | −93 | −121 | −4 | −47 | 95 | −106 |
| Balanserat resultat | −108 | −104 | −93 | −121 | 56 | −47 | 35 | −106 | −93 |
| Årets resultat | 48 | −4 | −11 | 27 | −176 | 43 | −82 | 200 | −12 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 142 | 103 | 0 | 172 | 7 | 198 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | 142 | 103 | 0 | 172 | 7 | 198 |
| Kortfristiga skulder | 12 | 126 | 152 | 166 | 150 | 223 | 275 | 139 | 60 |
| Checkräkningskredit | 5 | 99 | 115 | – | – | – | – | – | – |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 44 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 0 | 3 | 26 | 40 | 40 | 49 | 27 |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 4 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 | 11 | 20 | 103 | 124 | 108 | 233 | 90 | 33 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 13 | 15 | 12 | 0 | 75 | 2 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | – | 60 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −121 | −4 | −47 | 95 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 60 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Vad beträffar resultat och ställning i övrigt, hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkning med tillhörande noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Vad beträffar resultat och ställning i övrigt, hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkning med tillhörande noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få fortsatt negativ effekt på företagets resultat på nya året men att styrelsen i dagsläget inte kan bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Vad beträffar resultat och ställning i övrigt, hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkning med tillhörande noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få fortsatt negativ effekt på företagets resultat på nya året men att styrelsen i dagsläget inte kan bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Kommentar till vinstdispositionen
Vad beträffar resultat och ställning i övrigt, hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkning med tillhörande noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 274 | 246 | 246 | 246 | 246 | 246 | 77 | 77 | 83 | 23 |
| Årets inköp | 28 | – | – | 0 | 0 | 169 | – | 26 | 60 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 0 | – | – | 31 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 251 | 246 | 202 | 161 | 120 | 78 | 54 | 37 | 21 | 9 |
| Årets avskrivningar | 5 | 44 | 41 | 41 | 41 | 24 | 18 | 17 | 12 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | – | – | 2 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TESSINVÄGEN 10, 132 39 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat
- 2001-09-14
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva produktion av information och reklam samt produktion och visning av film och video jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5598-2490
- FABULOUS FILM & TV I STOCKHOLM AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-23
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm, registrerades år 2001, och bedriver sedan dess produktion av information och reklam samt produktion av visning av film och videoBolaget har sitt säte i Saltsjö-Boo.
Väsentliga händelser
Bolaget är alltjämt likvidationspliktigt. Kontrollbalansräkning är inte upprättad. Bolaget har för avsikt att återställa aktiekapitalet under nästkommande räkenskapsår.Bolagets omsättning har sjunkit jämfört med föregående räkenskapsår. Det beror framförallt på minskat antal uppdrag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.