Start › Norrbottens län › Luleå
Jolimont AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 456 | 30 | 37 | 32 | 7 | 170 | 157 |
| Nettoomsättning | 456 | 30 | 37 | 32 | 7 | 170 | 157 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 308 | 29 | 50 | 32 | 26 | 180 | 147 |
| Handelsvaror | – | 0 | 22 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 90 | 29 | 27 | 32 | 26 | 56 | 69 |
| Personalkostnader | 219 | – | – | – | 0 | 124 | 79 |
| Rörelseresultat | 148 | 1 | −13 | 0 | −19 | −10 | 9 |
| Finansiella poster | −2 | −3 | −3 | −4 | −3 | −2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 4 | 4 | 5 | 3 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 145 | −2 | −16 | −5 | −22 | −11 | 9 |
| Resultat före skatt | 145 | −2 | −16 | −5 | −22 | −11 | 9 |
| Årets resultat | 145 | −2 | −16 | −5 | −22 | −11 | 9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 391 | 212 | 201 | 224 | 227 | 247 | 287 |
| Anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Andelar i intresseföretag | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 381 | 202 | 191 | 214 | 217 | 237 | 277 |
| Kortfristiga fordringar | 58 | 49 | 51 | 57 | 57 | 61 | 133 |
| Kundfordringar | – | 0 | 2 | 8 | 8 | 12 | 64 |
| Övriga fordringar | 58 | 49 | 49 | 49 | 49 | 49 | 69 |
| Kassa och bank | 323 | 153 | 140 | 157 | 160 | 176 | 143 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 391 | 212 | 201 | 224 | 227 | 247 | 287 |
| Eget kapital | 172 | 27 | 29 | 45 | 50 | 50 | 47 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 53 | 53 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 3 | 3 |
| Fritt eget kapital | 122 | −23 | −21 | −5 | 0 | −2 | −6 |
| Balanserat resultat | −23 | −21 | −5 | 0 | 22 | 9 | −15 |
| Årets resultat | 145 | −2 | −16 | −5 | −22 | −11 | 9 |
| Kortfristiga skulder | 219 | 185 | 172 | 179 | 177 | 197 | 240 |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | – | – | 0 | 6 | 1 |
| Övriga skulder | 209 | 171 | 162 | 169 | 167 | 178 | 226 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 13 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −5 | 0 | −2 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 22 | 15 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har under året ökat i förhållande till föregående år, vilket huvudsakligen är en följd av att bolaget har genomfört fler uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom efterfrågan på våra tjänster har ökat i år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då antalet utförda uppdrag har minskat under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Om bolaget
- Adress
- SKURHOLMSGATAN 63, 974 33 LULEÅ
- Registrerat
- 2001-05-25
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva restaurangrörelse med konsultverksamhet, fotografi, bild och media samt guidning, friluftsliv och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5334-8785
- HUMMELSTUGAN AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-05
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet gällande affärs- och verksamhetsutveckling samt projektledning för företag och organisationer. Företaget bedriver även verksamhet inom turism- och upplevelsenäringen där vi säljer och genomför aktiviteter för grupper och individuella gäster. Företaget har sitt säte i Luleå.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.