Start › Stockholms län › Stockholm
Gawronski Production AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 902 | 828 | 1 358 | 1 427 | 1 607 | 1 042 | 1 093 | 1 077 |
| Nettoomsättning | 902 | 828 | 1 358 | 1 374 | 1 273 | 937 | 1 093 | 1 077 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 53 | 335 | 105 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 174 | 1 037 | 1 372 | 1 279 | 1 087 | 1 060 | 1 133 | 983 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | 0 | 1 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 237 | 256 | 442 | 413 | 354 | 293 | 318 | 264 |
| Personalkostnader | 907 | 750 | 929 | 866 | 727 | 740 | 779 | 683 |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 30 | – | – | 0 | 26 | 34 | 34 |
| Rörelseresultat | −272 | −209 | −13 | 148 | 520 | −18 | −40 | 94 |
| Finansiella poster | 7 | 110 | 2 | 6 | −28 | 7 | 5 | 21 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 237 | 2 | 7 | −28 | 0 | 6 | −47 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 3 | 0 | – | 0 | 7 | 0 | 2 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −7 | 129 | – | – | – | – | 0 | −67 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −265 | −99 | −12 | 154 | 492 | −11 | −35 | 115 |
| Bokslutsdispositioner | 40 | 185 | 19 | 30 | −82 | 16 | 69 | −29 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 40 | 185 | 19 | 30 | −82 | 16 | 69 | −29 |
| Resultat före skatt | −225 | 86 | 7 | 183 | 410 | 5 | 34 | 86 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 6 | 41 | 96 | 4 | 9 | 20 |
| Årets resultat | −225 | 86 | 1 | 142 | 314 | 1 | 25 | 66 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 286 | 1 485 | 1 590 | 1 853 | 1 729 | 1 176 | 1 609 | 1 851 |
| Anläggningstillgångar | 91 | 122 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 60 |
| Materiella anläggningstillgångar | 91 | 122 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 60 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 91 | 122 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 60 |
| Omsättningstillgångar | 1 195 | 1 363 | 1 590 | 1 853 | 1 729 | 1 176 | 1 583 | 1 791 |
| Kortfristiga fordringar | 76 | 412 | 260 | 551 | 143 | 187 | 273 | 438 |
| Kundfordringar | 17 | 254 | 0 | 440 | 0 | 51 | 131 | 136 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 11 | 96 | 126 | 0 | 45 | 66 | 0 | 34 |
| Övriga fordringar | 49 | 62 | 127 | 58 | 0 | 70 | 142 | 267 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 8 | 53 | 98 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 44 | 37 | 209 | 219 | 219 | 252 | 252 | 252 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 44 | 37 | 209 | 219 | 219 | 252 | 252 | 252 |
| Kassa och bank | 1 075 | 913 | 1 120 | 1 084 | 1 368 | 737 | 1 058 | 1 101 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 286 | 1 485 | 1 590 | 1 853 | 1 729 | 1 176 | 1 609 | 1 851 |
| Eget kapital | 912 | 1 137 | 1 051 | 1 350 | 1 208 | 894 | 1 193 | 1 367 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 792 | 1 017 | 931 | 1 230 | 1 088 | 774 | 1 073 | 1 247 |
| Balanserat resultat | 1 017 | 931 | 930 | 1 088 | 774 | 773 | 1 047 | 1 182 |
| Årets resultat | −225 | 86 | 1 | 142 | 314 | 1 | 25 | 66 |
| Obeskattade reserver | 0 | 40 | 225 | 244 | 274 | 192 | 207 | 277 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 40 | 225 | 244 | 274 | 192 | 207 | 277 |
| Kortfristiga skulder | 374 | 308 | 314 | 259 | 248 | 91 | 209 | 208 |
| Leverantörsskulder | 5 | 5 | 14 | 16 | 12 | 4 | 3 | 5 |
| Skatteskulder | 15 | 0 | 29 | 33 | 92 | 4 | 15 | 15 |
| Övriga skulder | 260 | 212 | 180 | 128 | 144 | 83 | 192 | 188 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 95 | 91 | 91 | 82 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 300 | – | – | 300 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 230 | 1 088 | 774 | 1 073 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 39% p g a minskad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med 36% tack vare viss återhämtning efter pandemin och därmed ökad orderingång jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 192 | 192 | 40 | 40 | 40 | 171 | 171 | 171 | 171 |
| Årets inköp | 0 | 152 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 131 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 101 | 70 | 40 | 40 | 40 | 171 | 144 | 110 | 76 |
| Årets avskrivningar | 30 | 30 | 0 | – | 0 | 26 | 34 | 34 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 0 | 131 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VALHALLAVÄGEN 146 A, 115 24 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2001-04-12
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva foto, redigering, bildproduktion, dekor och projektledning inom områdena film, TV och radio, samt datakonsultation, dataredigering samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5138-4758
- GAWRONSKI PRODUCTION AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-09-10
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver foto-, redigering- och bildproduktion inom TV- och videoområdet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.