Anile Holding AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023-12 | 2023-06 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 | 186 | 1 | 163 | 151 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 | 186 | 1 | 163 | 151 | – | – |
| Rörelseresultat | −6 | −186 | −1 | −163 | −151 | – | – |
| Finansiella poster | 6 221 | 7 559 | 286 | 101 520 | 10 533 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 100 168 | 10 500 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 122 | 186 | 286 | 1 352 | 33 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 10 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 6 215 | 7 373 | 286 | 101 357 | 10 383 | – | – |
| Resultat före skatt | 6 215 | 7 373 | 286 | 101 357 | 10 383 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 24 | 0 | 59 | 268 | 7 | – | – |
| Årets resultat | 6 191 | 7 373 | 227 | 101 089 | 10 376 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023-12 | 2023-06 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 25 519 | 19 373 | 23 718 | 120 453 | 19 155 | 10 963 | 5 170 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 11 125 | 22 250 | 22 250 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 11 125 | 22 250 | 22 250 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 0 | 22 250 | 22 250 | – | – | – |
| Ägarintressen i övriga företag | 0 | 11 125 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 25 519 | 8 247 | 1 468 | 98 202 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 122 | 3 | 2 | 2 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 3 | 2 | 2 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 121 | – | – | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 25 519 | 19 373 | 23 718 | 120 453 | – | – | – |
| Eget kapital | 25 486 | 19 295 | 23 321 | 120 094 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 146 | 146 | 146 | 146 | – | – | – |
| Aktiekapital | 126 | 126 | 126 | 126 | – | – | – |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 25 339 | 19 148 | 23 175 | 119 948 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 19 148 | 11 775 | 22 948 | 18 859 | – | – | – |
| Årets resultat | 6 191 | 7 373 | 227 | 101 089 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 34 | 78 | 396 | 359 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | 14 | 28 | 296 | 259 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 50 | 100 | 100 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023-12 | 2023-06 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 25 300 | – | – | 1 745 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Företaget ägs till 100% av Bronnizetti Group AB, org.nr 556941-8287 med säte i Norrköping.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget med säte i Norrköping ska bedriva, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har bolaget sålt av hälften av sitt innehav i ett intresseföretag. Kvarvarande ägarandel klassificeras därav om till ägande i övriga företag.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget med säte i Norrköping ska bedriva, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Ägarförhållanden Bolaget ägs av Bronnizetti Group AB, org.nr 556941-8287 med 51 % av aktierna och Franth Group AB, org.nr 556941-8261 med 49% av aktierna.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget ska bedriva, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har per den 7 september 2023 avyttrat hela sitt innehav i det tidigare helägda dotterbolaget Ekulf AB, org.nr 556125-9002. I samband med överlåtelsen har bolaget förvärvat 30% av aktierna i Hasko Bidco 6 AB, org.nr 559436-1114. Ägarförhållanden Moderbolaget ägs av Niclas Brönner med 51 % av aktierna och Ann Sigurdsson med 49% av aktierna.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Anile Holding AB för räkenskapsåret 2023-07-01 – 2023-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Anile Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Anile Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-05-31 | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 22 250 | 22 250 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 22 250 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 11 125 | 0 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 2 000 | 2 000 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 000 | 0 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 125 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2001-03-29
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K3
- Säte
- Norrköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.