Start › Stockholms län › Stockholm
Anders Ingeborn Security AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 957 | 1 192 | 1 133 | 1 287 | 878 | 1 093 | 1 045 |
| Nettoomsättning | 957 | 1 192 | 1 133 | 1 287 | 878 | 1 093 | 1 045 |
| Rörelsekostnader | 710 | 767 | 865 | 917 | 684 | 711 | 732 |
| Övriga externa kostnader | 30 | 23 | 42 | 35 | 29 | 28 | 43 |
| Personalkostnader | 680 | 744 | 823 | 882 | 655 | 684 | 690 |
| Rörelseresultat | 247 | 425 | 268 | 370 | 194 | 382 | 313 |
| Finansiella poster | −7 | 1 | −30 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | −8 | 0 | −30 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 240 | 426 | 239 | 370 | 194 | 381 | 313 |
| Resultat före skatt | 240 | 426 | 239 | 370 | 194 | 381 | 313 |
| Skatt på årets resultat | 45 | 90 | 57 | 78 | 42 | 84 | 69 |
| Årets resultat | 194 | 336 | 181 | 292 | 152 | 298 | 244 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 046 | 4 088 | 3 845 | 3 915 | 3 623 | 3 957 | 3 950 |
| Anläggningstillgångar | 2 456 | 2 501 | 2 501 | 2 531 | 2 531 | 2 531 | 2 531 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 456 | 2 501 | 2 501 | 2 531 | 2 531 | 2 531 | 2 531 |
| Andelar i intresseföretag | 50 | 95 | 95 | 125 | 125 | 125 | 125 |
| Ägarintressen i övriga företag | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 406 | 1 406 | 1 406 | 1 406 | 1 406 | 1 406 | 1 406 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 590 | 1 587 | 1 344 | 1 384 | 1 092 | 1 426 | 1 419 |
| Kortfristiga fordringar | 141 | 202 | 207 | 225 | 250 | 394 | 731 |
| Kundfordringar | 141 | 202 | 207 | 194 | 250 | 350 | 683 |
| Övriga fordringar | 0 | – | 0 | 31 | 0 | 44 | 49 |
| Kassa och bank | 1 449 | 1 385 | 1 137 | 1 159 | 842 | 1 032 | 688 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 046 | 4 088 | 3 845 | 3 915 | 3 623 | 3 957 | 3 950 |
| Eget kapital | 3 760 | 3 766 | 3 555 | 3 573 | 3 482 | 3 580 | 3 482 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 3 640 | 3 646 | 3 435 | 3 453 | 3 362 | 3 460 | 3 362 |
| Balanserat resultat | 3 446 | 3 310 | 3 253 | 3 162 | 3 210 | 3 162 | 3 118 |
| Årets resultat | 194 | 336 | 181 | 292 | 152 | 298 | 244 |
| Kortfristiga skulder | 286 | 322 | 290 | 341 | 141 | 378 | 468 |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | −39 | 6 | −27 | −6 | −29 | 54 | 95 |
| Övriga skulder | 191 | 188 | 193 | 242 | 157 | 186 | 208 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 133 | 128 | 123 | 105 | 12 | 137 | 165 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 200 | 125 | 200 | 200 | 250 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 200 | 200 | 125 | 200 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 362 | 3 460 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 80 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 |
| Försäljningar och utrangeringar | 37 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 30 | 30 | 30 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 30 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 406 | 1 406 | 1 406 | 1 406 | 1 406 | 1 406 | 1 406 | 1 406 |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 |
|---|---|---|
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SIBYLLEGATAN 44 2 TR, 114 43 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2001-02-16
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall inom områdena informationssäkerhet och datateknik bedriva konsultverksamhet samt bedriva undervisning, författa artiklar och böcker inom nämnda områden ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5496-0737
- ANDERS INGEBORN SECURITY AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-02
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom informationssäkerhet och datateknik samt bedriver även undervisning och författar artiklar inom detta område.
Väsentliga händelser
Andelarna i Entropiq såldes under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.