Start › Gävleborgs län › Hudiksvall
Hudiksvalls Glasmästeri AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 535 | 1 210 | 1 575 | 1 856 | 1 895 | 2 174 | 1 780 | 2 295 | 2 034 |
| Nettoomsättning | 1 535 | 1 210 | 1 535 | 1 856 | 1 885 | 2 174 | 1 780 | 2 295 | 2 034 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 40 | 0 | 11 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 420 | 1 054 | 1 657 | 1 903 | 1 915 | 2 059 | 1 821 | 2 263 | 1 943 |
| Råvaror och förnödenheter | 528 | 344 | 584 | 697 | 730 | 897 | 644 | 1 051 | 821 |
| Övriga externa kostnader | 289 | 302 | 310 | 378 | 345 | 353 | 344 | 399 | 360 |
| Personalkostnader | 604 | 408 | 762 | 826 | 817 | 783 | 795 | 775 | 726 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 2 | 22 | 25 | 38 | 38 | 36 |
| Rörelseresultat | 115 | 156 | −82 | −47 | −19 | 115 | −41 | 32 | 91 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 115 | 156 | −81 | −47 | −19 | 115 | −41 | 31 | 88 |
| Resultat före skatt | 115 | 156 | −81 | −47 | −19 | 115 | −41 | 31 | 88 |
| Skatt på årets resultat | 25 | 14 | – | – | 0 | 19 | 0 | 12 | 22 |
| Årets resultat | 90 | 143 | −81 | −47 | −19 | 96 | −41 | 19 | 66 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 801 | 645 | 547 | 618 | 698 | 751 | 579 | 680 | 715 |
| Anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 102 | 124 | 149 | 187 | 229 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 24 | 49 | 87 | 124 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 24 | 49 | 87 | 124 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 105 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 105 |
| Omsättningstillgångar | 701 | 545 | 447 | 518 | 596 | 627 | 430 | 494 | 486 |
| Varulager m.m. | 64 | 73 | 80 | 78 | 97 | 71 | 67 | 70 | 69 |
| Råvaror och förnödenheter | 64 | 73 | 80 | 78 | 97 | 71 | 67 | 70 | 69 |
| Kortfristiga fordringar | 152 | 140 | 166 | 103 | 200 | 204 | 139 | 125 | 162 |
| Kundfordringar | 125 | 140 | 124 | 84 | 181 | 204 | 67 | 125 | 158 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | 0 | 47 | – | – |
| Övriga fordringar | 11 | 0 | 42 | 19 | 19 | 0 | 25 | 0 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 485 | 333 | 202 | 337 | 299 | 352 | 224 | 299 | 255 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 801 | 645 | 547 | 618 | 698 | 751 | 579 | 680 | 715 |
| Eget kapital | 644 | 554 | 411 | 492 | 540 | 559 | 463 | 504 | 485 |
| Bundet eget kapital | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 |
| Aktiekapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 522 | 432 | 289 | 370 | 417 | 437 | 341 | 382 | 362 |
| Balanserat resultat | 432 | 289 | 370 | 417 | 437 | 341 | 382 | 362 | 297 |
| Årets resultat | 90 | 143 | −81 | −47 | −19 | 96 | −41 | 19 | 66 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 |
| Kortfristiga skulder | 157 | 91 | 136 | 125 | 158 | 192 | 115 | 176 | 224 |
| Leverantörsskulder | 56 | 64 | 97 | 80 | 108 | 83 | 75 | 130 | 104 |
| Skatteskulder | 32 | 10 | – | – | – | – | – | 7 | 32 |
| Övriga skulder | 69 | 16 | 39 | 45 | 40 | 100 | 33 | 16 | 62 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 10 | 10 | 8 | 22 | 25 |
| Ställda säkerheter | 50 | 50 | 50 | – | – | – | – | 50 | 50 |
| Företagsinteckningar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 370 | 417 | 437 | – | 382 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 90 | 90 | 90 | 202 | 202 | 202 | 202 | 202 | 202 | 202 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 112 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 90 | 90 | 90 | 202 | 200 | 200 | 178 | 178 | 153 | 153 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 2 | – | 22 | – | 25 | – | 38 |
| Återförda avskrivningar | – | – | 112 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | 0 | – | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Storgatan 17, 824 30 HUDIKSVALL
- Registrerat
- 2001-02-01
- Bransch
- Glasmästeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva glasmästeri, köp och försäljning av vinsättningstillbehör och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 191-0389
- HUDIKSVALLS GLASMÄSTERI AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-12
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Hudiksvall, bedriver verksamhet inom glasmästeri. Verksamheten bedrivs under namnet Hudik Glas.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.