EVEKI AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | 0 | 29 | 18 | 1 | 987 | 1 996 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 | 18 | 1 | 420 | 1 996 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 567 | 0 |
| Rörelsekostnader | 6 | 3 | 2 | 2 | 10 | 62 | 240 | 187 | 1 122 | 1 721 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 29 | 36 | 0 | 102 | 167 |
| Övriga externa kostnader | 6 | 3 | 2 | 2 | 9 | 29 | 32 | 70 | 167 | 538 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 1 | 3 | 172 | 117 | 854 | 998 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 18 |
| Rörelseresultat | −6 | −3 | −2 | −2 | −10 | −32 | −222 | −186 | −135 | 276 |
| Finansiella poster | 3 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 5 | 2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 5 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | 3 | 1 | 0 | −10 | −31 | −220 | −181 | −133 | 276 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 27 | 213 | 179 | 130 | −71 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 27 | 213 | 179 | 130 | −70 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | −1 |
| Resultat före skatt | −3 | 3 | 1 | 0 | −10 | −4 | −7 | −2 | −3 | 205 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 46 |
| Årets resultat | −3 | 3 | 1 | 0 | −10 | −4 | −7 | −2 | −3 | 158 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 132 | 135 | 132 | 131 | 132 | 141 | 293 | 699 | 1 081 | 1 466 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 61 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 61 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 59 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 132 | 135 | 132 | 131 | 132 | 141 | 293 | 699 | 1 081 | 1 404 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | 0 | 0 | 29 | 65 | 65 | 107 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 0 | 29 | 65 | 65 | 75 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 14 | 89 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 7 | 36 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 1 | 0 | – | 0 | 1 | 0 | 5 | 32 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | 21 |
| Kassa och bank | 131 | 134 | 132 | 130 | 131 | 141 | 262 | 632 | 1 002 | 1 209 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 132 | 135 | 132 | 131 | 132 | 141 | 293 | 699 | 1 081 | 1 466 |
| Eget kapital | 132 | 135 | 132 | 131 | 132 | 141 | 266 | 437 | 604 | 771 |
| Bundet eget kapital | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Fritt eget kapital | 20 | 23 | 20 | 19 | 20 | 29 | 154 | 325 | 492 | 659 |
| Balanserat resultat | 23 | 20 | 19 | 20 | 29 | 34 | 160 | 327 | 495 | 501 |
| Årets resultat | −3 | 3 | 1 | 0 | −10 | −4 | −7 | −2 | −3 | 158 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 0 | 27 | 240 | 419 | 573 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 0 | 27 | 240 | 419 | 549 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 24 |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 58 | 122 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 11 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | −93 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 24 | 50 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 20 | 33 | 153 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | 0 | – | 0 | 120 | 165 | 165 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 20 | 29 | 154 | 325 | 492 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Föregående års omsättning bestod av försäljning av lager. Sedan det helt avyttrats bedrivs ingen aktiv verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den stora omsättningsförändringen beror på att resterande lager av handelsvaror såldes.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökade nettointäkten består av en försäljning ur varulagret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget bedrev tandläkarpraktik i Erikslust Tandvård fram till och med 2017-08-31. Det var den helt dominerande intäktskällan. Därefter har företaget under året endast haft mycket små intäkter från tidigare obetalda fakturor (patientbehandlingar).
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- SÖVDEBORGSGATAN 80, 216 20 MALMÖ
- Registrerat
- 2001-01-17
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tandvårdsverksamhet, handel och förvaltning av värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet, ekonomisk konsultverksamhet, information, journalistik, översättnings- och administrationsverksamhet samt handel med antikviteter, konst, begagnade möbler och husgeråd och därmed jämförbar materiel.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-02
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företagets tidigare helt dominerande verksamhet och intäktskälla var att bedriva tandvård i kliniken Erikslust Tandvård. Så skedde fram till 170901 då kliniken överläts. Sedan dess är verksamheten avvaktande, med preliminära planer på viss fortsättning inom ramen för bolagsordningen. Företaget har sitt säte i Malmö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.