Start › Dalarnas län › Falun
CARMAK AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 594 | 831 | 984 | 1 144 | 1 195 | 974 | 912 |
| Nettoomsättning | 594 | 831 | 984 | 1 144 | 1 195 | 974 | 912 |
| Rörelsekostnader | 339 | 442 | 927 | 881 | 1 279 | 985 | 1 130 |
| Råvaror och förnödenheter | 60 | 26 | 24 | 19 | 35 | 66 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 227 | 264 | 242 | 234 | 299 | 282 | 189 |
| Personalkostnader | 52 | 152 | 661 | 628 | 945 | 637 | 940 |
| Rörelseresultat | 255 | 388 | 57 | 263 | −84 | −11 | −218 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 1 | −1 | −1 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 255 | 391 | 58 | 262 | −86 | −11 | −219 |
| Resultat före skatt | 255 | 391 | 58 | 262 | −86 | −11 | −219 |
| Skatt på årets resultat | 57 | 80 | 13 | 3 | – | – | – |
| Årets resultat | 198 | 310 | 45 | 259 | −86 | −11 | −219 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 594 | 802 | 430 | 459 | 220 | 516 | 523 |
| Anläggningstillgångar | 145 | 270 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 145 | 270 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 145 | 270 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 449 | 532 | 430 | 459 | 220 | 516 | 523 |
| Kortfristiga fordringar | 209 | 262 | 227 | 227 | 125 | 371 | 441 |
| Kundfordringar | 0 | 97 | 0 | 87 | – | 0 | −19 |
| Övriga fordringar | 209 | 165 | 152 | 140 | 110 | 139 | 231 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 75 | 0 | 15 | 232 | 229 |
| Kassa och bank | 240 | 270 | 203 | 232 | 95 | 144 | 83 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 594 | 802 | 430 | 459 | 220 | 516 | 523 |
| Eget kapital | 328 | 430 | 139 | 94 | −165 | −80 | −68 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 208 | 310 | 19 | −26 | −285 | −200 | −188 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 10 | 0 | −26 | −285 | −200 | −188 | 31 |
| Årets resultat | 198 | 310 | 45 | 259 | −86 | −11 | −219 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 265 | 372 | 291 | 364 | 386 | 595 | 582 |
| Leverantörsskulder | 2 | 5 | 10 | 13 | 2 | 47 | 14 |
| Skatteskulder | 57 | 80 | 13 | 3 | – | – | – |
| Övriga skulder | 206 | 286 | 268 | 349 | 384 | 548 | 568 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | −200 | 300 | 19 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | −200 | 300 | 19 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −26 | −285 | −200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 223 | 223 | 223 | 223 | 223 |
| Ackumulerade avskrivningar | 223 | 223 | 223 | 223 | 223 |
Om bolaget
- Adress
- KNUT PEDERSSONS VÄG 6, 791 76 FALUN
- Registrerat
- 2000-12-13
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva inköp och förädling av kaffe, konsultverksamhet inom IT såsom programmering inom operativsystem, konsultverksamhet inom trävarubranschen ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5700-0747
- CARMAK AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-07
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Falun registrerades år 2000 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom trävaru- och IT-branchen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.