Start › Västra Götalands län › Lilla Edet
Lillas Svets o Maskin AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 405 | 4 023 | 1 984 | 2 692 | 1 888 | 1 945 |
| Nettoomsättning | 3 405 | 3 998 | 1 984 | 2 692 | 1 888 | 1 932 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 25 | – | – | 0 | 13 |
| Rörelsekostnader | 3 130 | 3 208 | 2 011 | 2 257 | 1 724 | 1 798 |
| Råvaror och förnödenheter | 801 | 612 | 0 | 1 | 0 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 452 | 486 | 381 | 428 | 405 | 427 |
| Personalkostnader | 1 878 | 2 109 | 1 630 | 1 828 | 1 320 | 1 368 |
| Rörelseresultat | 275 | 815 | −28 | 435 | 164 | 146 |
| Finansiella poster | −2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 273 | 817 | −26 | 436 | 165 | 148 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 100 | −100 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 100 | −100 | – | – |
| Resultat före skatt | 273 | 817 | 74 | 336 | 165 | 148 |
| Skatt på årets resultat | 57 | 168 | 17 | 71 | 34 | 28 |
| Årets resultat | 216 | 648 | 57 | 266 | 131 | 120 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 075 | 1 162 | 467 | 682 | 513 | 489 |
| Anläggningstillgångar | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 |
| Omsättningstillgångar | 1 029 | 1 116 | 421 | 636 | 467 | 443 |
| Kortfristiga fordringar | 144 | 272 | 219 | 415 | 261 | 266 |
| Kundfordringar | 78 | 183 | 101 | 334 | 157 | 141 |
| Övriga fordringar | 66 | 89 | 104 | 60 | 88 | 121 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 14 | 22 | 16 | 4 |
| Kassa och bank | 885 | 844 | 202 | 221 | 206 | 177 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 075 | 1 162 | 467 | 682 | 513 | 489 |
| Eget kapital | 698 | 782 | 258 | 401 | 285 | 305 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 578 | 662 | 138 | 281 | 165 | 185 |
| Balanserat resultat | 362 | 13 | 81 | 15 | 35 | 65 |
| Årets resultat | 216 | 648 | 57 | 266 | 131 | 120 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 100 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 100 | – | – |
| Långfristiga skulder | 224 | 116 | 64 | 0 | 66 | 40 |
| Övriga skulder | 224 | 116 | 64 | 0 | 66 | 40 |
| Kortfristiga skulder | 153 | 264 | 144 | 181 | 161 | 144 |
| Leverantörsskulder | 19 | 23 | 15 | 20 | 19 | 19 |
| Skatteskulder | 22 | 65 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 35 | 60 | 39 | 81 | 71 | 61 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 78 | 115 | 89 | 80 | 72 | 64 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 300 | 125 | – | 150 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 165 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 58 | 58 | 58 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 335 | 335 | 483 | 483 | 842 | 842 | 842 | 842 | 918 | 918 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 148 | – | 359 | – | 0 | – | 76 | – | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 335 | 335 | 483 | 483 | 842 | 842 | 842 | 842 | 918 | 918 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 148 | – | 359 | – | 0 | – | 76 | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- FRÄLSEGÅRDSVÄGEN 6, 463 34 LILLA EDET
- Registrerat
- 2000-11-29
- Bransch
- Metallegoarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva metallegoarbeten (såsom borrning, svarvning, svetsning m m), fastighetsförvaltning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5258-9124
- LILLAS SVETS O MASKIN AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Västra Götalands Län, Lilla Edet kommun.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva metallegoarbeten (såsom borrning, svarvning, svetsning m m), fastighetsförvaltning ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Under räkenskapsåret så har medeltalet anställda blivit två stycken då bolaget framöver kommer ha betydande lägra omsättning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.