Start › Stockholms län › Stockholm
Gamma Fastighets AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 783 | 2 369 | 2 415 | 3 827 | 3 680 | – |
| Nettoomsättning | 4 426 | 4 351 | 4 185 | 3 693 | 3 612 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 306 | 191 | 157 | 133 | 67 | – |
| Rörelsekostnader | 66 | 195 | 406 | 2 585 | 1 842 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 764 | 559 | – |
| Övriga externa kostnader | – | – | – | 796 | 214 | – |
| Personalkostnader | 66 | 195 | 406 | 310 | 354 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 714 | 714 | – |
| Rörelseresultat | 2 717 | 2 174 | 2 009 | 1 242 | 1 838 | – |
| Finansiella poster | −239 | 208 | −1 231 | −450 | −407 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 60 | 261 | 331 | 29 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 300 | 53 | 1 562 | 479 | 407 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 477 | 2 382 | 778 | 792 | 1 431 | – |
| Bokslutsdispositioner | −2 500 | – | – | 0 | −1 400 | – |
| Lämnade koncernbidrag | −2 500 | – | – | 0 | 1 400 | – |
| Resultat före skatt | −23 | 2 382 | 778 | 792 | 31 | – |
| Skatt på årets resultat | 132 | 626 | 158 | 164 | 6 | – |
| Årets resultat | −154 | 1 756 | 620 | 628 | 25 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 34 474 | 34 393 | 44 873 | 44 311 | 44 391 | 43 682 |
| Anläggningstillgångar | 29 507 | 30 300 | 31 012 | 31 819 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 29 507 | 30 300 | 30 988 | 31 819 | – | – |
| Byggnader och mark | 29 507 | 30 300 | 30 941 | 31 725 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 47 | 95 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 24 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 967 | 4 093 | 13 861 | 12 492 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 875 | 1 117 | 1 573 | 1 053 | – | – |
| Kundfordringar | 4 | 30 | 0 | 37 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 163 | 154 | 313 | 1 016 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 11 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | – | – | – | 11 439 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 34 474 | 34 393 | 44 873 | 44 311 | – | – |
| Eget kapital | 10 747 | 32 902 | 11 146 | 10 526 | – | – |
| Bundet eget kapital | 600 | 600 | 600 | 600 | – | – |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Uppskrivningsfond | 201 | 89 | – | – | – | – |
| Reservfond | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 147 | 32 302 | 10 546 | 9 926 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 302 | 30 546 | 9 926 | 9 298 | – | – |
| Årets resultat | −154 | 1 756 | 620 | 628 | – | – |
| Avsättningar | 201 | 89 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 19 000 | 0 | 31 287 | 32 287 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 0 | 19 610 | 20 610 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 19 000 | 0 | 11 678 | 11 678 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 525 | 1 402 | 2 440 | 1 498 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 1 000 | 1 000 | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 28 | 624 | 112 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 2 987 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 362 | 224 | 495 | 169 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 168 | 1 151 | 321 | 217 | – | – |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 52 400 | – | – |
| Företagsinteckningar | – | – | – | 1 400 | – | – |
| Fastighetsinteckningar | – | – | – | 51 000 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 2 000 | – | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 20 000 | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 20 000 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget äger och förvaltar Tuvängen 2 i Södertälje.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har bolaget återbetalat hela det villkorade aktieägartillskottet om 20 000 tkr till ägaren. Gamma Fastigheter AB har under året upptagit koncernintern belåning om 19 mkr från några fastighetsdrivande koncernbolag för att möjligöra den återbetalning av villkorade aktieägartillskott som skett till ägaren.. För övrigt har bolaget haft ett räkenskapsår utan större avvikelser. Bolaget har under räkenskapsåret lämnat ordinarie utdelning om 2 000 tkr till ägaren.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Gamma Fastighets AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Gamma Fastighets ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Gamma Fastighets AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget äger och förvaltar Tuvängen 2 i Södertälje.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har bolaget amorterat av hela det externa banklånet i Danske Bank om 19 610 tkr samt amorterat av hela det koncernlån som låg mot Arne Dufva Fastigheter AB om 11 678 tkr. Bolaget har därefter erhållit ett villkorat aktieägartillskott om 20 000 tkr.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Gamma Fastighets AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Gamma Fastighets ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Gamma Fastighets AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget äger och förvaltar Tuvägen 2 i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året påbörjat en omorganisation som medfört en rad förändringar i koncernstrukturen. Bolaget har överlåtits till SEFAB Förvaltning 1 AB, 559330-1764. I samband med omorganisationen har bolaget frivilligt valt att övergå till BFNAR 2012:1 (K3). Övergången till K3 har medfört att bolagets fastigheter har delats in i komponenter och uppskjuten skatt har bokförts. Jämförelseår har inte räknats om vilket kan medföra en försvårad jämförelse mellan åren. Förändring av uppskjuten skatt i samband med övergång till K3 har redovisats mot eget kapital. Bolaget har dessutom valt att övergå till en funktionsindelad uppställning av resultaträkningen i årsredovisningen för att bättre följa branschstandard och presentation av relevanta nyckeltal. Även denna övergång kan medföra en försvårad jämförelse mellan åren.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Gamma Fastighets AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Gamma Fastighets ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Gamma Fastighets AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Gamma Fastighets AB för räkenskapsåret 2022 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Gamma Fastighets AB s finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Gamma Fastighets AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 171 | 40 171 | 40 171 |
| Ackumulerade avskrivningar | 8 446 | 7 779 | 7 113 |
| Årets avskrivningar | 667 | 667 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 099 | 1 336 | 1 336 | 1 336 | 1 336 | 1 336 |
| Försäljningar och utrangeringar | 237 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 099 | 1 336 | 1 288 | 1 241 | 1 194 | 1 146 |
| Årets avskrivningar | – | 47 | 47 | 47 | 47 | – |
| Återförda avskrivningar | 237 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- OLOF PALMES GATA 23, 111 22 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2000-10-26
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fasigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5661-5263
- GAMMA FASTIGHETS AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-03-25)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2026-05-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Arne Dufva Fastigheter AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fastigheten Tuvängen 2 i Södertälje. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Arne Dufva Fastigheter AB med org. nr. 556171-7330 och säte i Stockholm. Företaget har sitt säte i Stockholm .