Start › Västmanlands län › Västerås
Murarbyrån i Västerås AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 527 | 2 975 | 2 592 |
| Nettoomsättning | 3 313 | 2 699 | 2 287 |
| Övriga rörelseintäkter | 215 | 276 | 305 |
| Rörelsekostnader | 2 789 | 2 708 | 2 553 |
| Handelsvaror | 587 | 702 | 520 |
| Övriga externa kostnader | 585 | 522 | 599 |
| Personalkostnader | 1 596 | 1 465 | 1 415 |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 18 | 19 |
| Rörelseresultat | 739 | 267 | 40 |
| Finansiella poster | −8 | 1 | 2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 9 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 731 | 268 | 41 |
| Bokslutsdispositioner | −300 | −70 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −150 | −70 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | −150 | – | – |
| Resultat före skatt | 431 | 198 | 41 |
| Skatt på årets resultat | 95 | 46 | 15 |
| Årets resultat | 336 | 153 | 26 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 897 | 806 | 537 |
| Anläggningstillgångar | 622 | 42 | 60 |
| Materiella anläggningstillgångar | 622 | 42 | 60 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 11 | 20 | 29 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 612 | 22 | 32 |
| Omsättningstillgångar | 1 274 | 764 | 476 |
| Kortfristiga fordringar | 696 | 749 | 267 |
| Kundfordringar | 329 | 310 | 176 |
| Övriga fordringar | 280 | 109 | 91 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 88 | 329 | 0 |
| Kassa och bank | 578 | 15 | 209 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 897 | 806 | 537 |
| Eget kapital | 554 | 368 | 215 |
| Bundet eget kapital | 116 | 116 | 116 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 16 | 16 | 16 |
| Fritt eget kapital | 438 | 252 | 99 |
| Balanserat resultat | 102 | 99 | 74 |
| Årets resultat | 336 | 153 | 26 |
| Obeskattade reserver | 455 | 155 | 85 |
| Periodiseringsfonder | 305 | 155 | 85 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 150 | – | – |
| Långfristiga skulder | 526 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 526 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 362 | 283 | 236 |
| Leverantörsskulder | 148 | 72 | 25 |
| Skatteskulder | 11 | – | – |
| Övriga skulder | 73 | 102 | 125 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 131 | 109 | 86 |
| Ställda säkerheter | 526 | – | – |
| Äganderättsförbehåll | 526 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 150 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 837 | 235 | 235 | 235 |
| Årets inköp | 601 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 225 | 213 | 204 | 194 |
| Årets avskrivningar | 12 | 9 | 9 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 124 | 124 | 124 | 124 |
| Ackumulerade avskrivningar | 114 | 105 | 96 | 86 |
| Årets avskrivningar | 9 | 9 | 10 | – |
Om bolaget
- Adress
- NÄCKROSVÄGEN 15, 722 46 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2000-07-19
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva mur-, puts- och plattsättning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5584-2447
- MURARBYRÅN I VÄSTERÅS AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver murarverksamhet och försäljning av därtill hörande material. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.